Gépiesített világunkban a kézi erővel működő eszközök népszerűsége erősen csökkent. Pedig számos olyan kerti szerszám akad – például a mechanikus fűnyíró –, amellyel néhány generációval korábban nap mint nap dolgoztak (nem is volt más), és napjaink kertészei sem tudják teljesen félretenni őket.
Hasznos kerti szerszám a kasza, amelyet kénytelenek vagyunk igénybe venni, ha túl hirtelen nő meg a kertünkben a fű, és a fűnyíró már nem bír a magas szálakkal. Ilyen a gereblye is, amellyel a fűnyíró által elhagyott szénát tudjuk összegyűjteni. És ne feledkezzünk meg a mechanikus fűnyíróról sem, ami a precíz gyepgondozás egyik lényeges eszköze.
Amiről szó lesz
Mit nevezünk mechanikus fűnyírónak?
A kézi fűnyíró, ahogy a neve is mutatja, semmilyen gépi meghajtást nem kap: sem a kerekei, amelyeken halad, sem a kései, amelyek a fűnyírás munkáját végzik.
A kézi hajtású fűnyírókat hengerkéses fűnyíróknak is hívják, és ez a megjelölés rátapint a fűnyíró gépekhez képest a legfontosabb különbségre. Ugyanis a fűnyíró gépek – akár elektromos meghajtásúak, akár benzinesek – többnyire forgókéses rendszerrel működnek, ami azt jelenti, hogy a gép belsejében egy felfüggesztett tárcsa forog, amelyen élesre köszörült kések helyezkednek el körben. A hengerkéses fűnyíró orrában viszont egy, a kombájnokéhoz hasonló, csak annál sokkal kisebb, áttört henger rásimítja a fűszálat a belül rögzített késre, majd a rajta spirálban elhelyezett él segítségével úgy nyírja le a fűszálakat, mint egy olló.
A kézi fűnyíró előnyei
A kézzel hajtott fűnyíró legszembetűnőbb előnye, hogy a működtetése olcsó és környezetkímélő. Mivel nincsen üzemanyagra szükség, az ezzel kapcsolatos költségekkel nem kell számolnunk, és mivel nem működtet motort, annak hangja sem zavarja a környezetünket.
A bonyolult technológia hiánya és a mechanikus működés miatt ezeknek az eszközöknek jóval kisebb a karbantartási igényük.
Kevésbé szembetűnő és nem olyan köztudott, ugyanakkor vitathatatlan előnyük, hogy kíméletesebben bánnak a gyeppel, mint forgókéses társaik. Akármilyen élesre fenjük egy forgó kés éleit, az a fűnyírás során sokkal inkább tépi és roncsolja a szálakat, mint a helyesen beállított, olló módszerrel dolgozó kézi eszköz.
Hogyan működnek a mechanikus fűnyírók?
A kézi fűnyíróval – mivel a felépítése miatt a fűszálakat gyakorlatilag rásimítja a késre – a gyepet egyenletesen nyírhatjuk, akár néhány milliméterenként. Így szükség esetén minden nap igazíthatunk rajta, ha az időjárás és a növekedési időszak úgy kívánja. A kézi nyíró minden fűszálat egyszer vág el, nem roncsolja annak szerkezetét. Emiatt a vele ápolt gyep egészséges, már a nyírás után is, nincs szüksége regenerációs időszakra vagy éppen külön ápolásra.
A kézi fűnyírók szerkezete egyszerű és könnyű, annak köszönhetően, hogy a belsejük nem rejt sem villany, sem benzinmotort. Így akár enyhén hepehupás, egyenetlen talajon is könnyen használhatók, csak arra kell ügyelnünk, hogy a kés mindig jól hozzáférjen a levágni kívánt fűszálakhoz. Lejtős területeken is sokkal könnyebben boldogulunk velük, mint a súlyos és nagy súrlódási felületet jelentő gépesített fűnyírókkal. Szállításuk, tárolásuk egyszerű, hiszen kis helyet foglalnak. A legtöbb típus fogantyúja összecsukható vagy leszerelhető annak érdekében, hogy kis helyen is elférjen.
Mire ügyeljünk a kézi fűnyíró használatánál?
A hengerkéses fűnyíróban a kések önélezőek, hiszen – ha jól vannak beállítva – a vágás során egymáshoz súrlódnak, és így folyamatosan éleződnek a pengék. Ehhez azonban biztosítani kell, hogy a rögzített késhez pont optimális mértékben feszüljenek hozzá a hengeren elhelyezett mozgó élek. Ezt egy csavaros szorítóval lehet beállítani. Onnan lehet tudni, mikor jó, hogy ha henger szabadon forog, de hallható a súrlódás hangja, ahogy összeérnek a kések.
A kézi fűnyíró emberi energiát használ a működéséhez, ezt ne felejtsük el. Elsősorban kisebb kertek ápolt füves területeinek karbantartására használhatók, a nagyon egyenetlen talajt vagy a magasra nőtt füvet nem tolerálják.
Nagyon fontos, hogy a kézi fűnyírók késeit nem rejtették el úgy, mint a gépesített változatok esetében. Ezért gondosan ügyelni kell arra, hogy a mozgásban lévő kések közé ne nyúlhasson gyermek, vagy ne kerüljön eléjük kisállat.
A kézi fűnyírók fajtái
Természetesen a kézi fűnyírók kínálatában is vannak különféle méretű modellek, annak érdekében, hogy a különféle méretű kertekhez és a különféle testi adottságokkal rendelkező kertészkedők számára meg lehessen találni az ideális eszközt.
A hengeren elhelyezett kések száma változó lehet, akadnak három késes gépek, négy, esetleg öt késes fűnyírók is. A különbség a hatékonyságban mutatkozik meg: a több késsel rendelkező gépek könnyebben bírnak el a sűrűbb gyeppel is. A minőségi kézi (ún. suhanó) fűnyírók esetében a pengék acélból készülnek.
A vágásszélesség 28 és 48 cm között változhat. Ez nem állítható, a nagyobb vágásszélesség hosszabb pengéket jelent, és így a gép súlya is arányosan nagyobb.
A vágásmagasság azonban a legtöbb modellen állítható 10 és 75 mm között, érdemes ezt a tulajdonságot minden gépnél külön ellenőrizni.