Vágószerszámokra, multifunkciós késekre természetesen nem csupán a konyhában vagy az étkezőben van szükség. Nem csak a mesterszakácsok tudják nagyra értékelni a különféle méretű, alakú, hosszúságú és anyagú pengéket, amelyek mindegyike eltérő célt szolgálhat.
Mindenki, aki szeret sportolni a szabadban, hegyet-völgyet járni, túrázni, hegyet mászni vagy teljesítménysportokat űzni a természetben, bárki, aki szívesen horgászik, vadászik, vagy aki a kert szerelmese, tudja, hogy a célszerű és kényelmes kések mekkora kincsnek számítanak. Megmutatjuk a multifunkciós kések előnyeit.
Amiről szó lesz
Elég vagy nem elég egyetlen kés?
Ha egyszer elkezdünk bármely említett területen kést használni, hamar rá fogunk jönni, hogy nem elég. Persze, mindegyiknek éle van és a legtöbb vágási-szúrási feladat bármelyikkel elvégezhető lenne, de a cél nem az, hogy nehézségekbe ütközzünk, hanem az, hogy hatékonyan, örömmel és nem utolsó sorban biztonságosan vigyük véghez a késsel végzendő feladatokat. Nem mindegy, hogy egy adott vágószerszámmal milyen nehézségekkel, milyen pontosan és mennyire mélyre lehet szúrni, mennyire alkalmas arra, hogy egy adott vonal mentén vágjunk vele, mint ahogyan az sem, hogy milyen erőfeszítéssel lehet akár nagy szakítószilárdságú dolgokat elvágni.
És természetesen akadnak olyan feladatok, amelyeket nem lehet akármilyen késsel abszolválni, sőt, előfordulhat, hogy nem feltétlenül kés a legjobb eszköz hozzájuk. A vitorlás-, búvár- és egyéb speciális kések és multifunkciós kések gyakran tartalmaznak olyan pengét és/vagy eszközt, amely nem kifejezetten vágásra vagy szúrásra találtak ki, hanem a sportszerek egyes funkcióinak igénybevételéhez.
Késtípusok és felhasználásuk
Térjünk azonban vissza kicsit a kések formai jellemzőire és fajtáira. Az élprofil alapján kétféle típust különböztethetünk meg: sima és fogazott. A sima penge akkor hatékony, ha a kés anyagánál jóval puhább anyagot vágunk, a fogazott éllel pedig tulajdonképpen fűrészelhetünk (szálas, rostos anyaghoz egyáltalán nem alkalmas, ugyanakkor nagyon hatékony a keményebb anyagok esetében; érdes, viszont durva vágásfelületet ad).
A penge alakját tekintve nagy változatosságot mutat a kések piaca. A pengehát lehet egyenes vagy íves, ahogy az él is, a hegy pedig a penge hossztengelyénél, alatta és felette is elhelyezkedhet. A hossztengely fölé felívelt penge (letörő vagy kivágott hegy) általában szúrásra alkalmas. Az egyenes késháttal rendelkező, felívelt pengés kés a konyhakés forma, amely daraboláshoz kiváló. A tőrhegy (alul-felül íves és mindkét íven éles) szúrásra alkalmas, darabolásra kevésbé, a vésőhegyű penge, amelynek a hegye helyett egy a penge hossztengelyére merőleges élszakasz található, már nem is alkalmas szúrásra, csak vágásra használható (pl. a búvárkésen, ahol a baleseteket előzik meg ezzel). Speciális pengék a csontozó és filézőkések, amelyek hosszan elnyújtott, nagyon éles és rendszerint hajlékony pengével rendelkeznek.
A vadászkések vagy vadásztőrök a pengén kívül más, a használat jellemzőihez igazított praktikus kialakításokat is tartalmaznak, mint a döfést megállító kézvédő vagy bakni, ami a döféskor a kéz pengére csúszását akadályozza meg.
Multifunkciós kések
Multifunkciós késnek azokat nevezzük, amelyeken többféle, más és más célra alkalmas penge található; a a markolatban is helyet kaphatnak különböző praktikus eszközök. Ilyenek a különféle taktikai kések és tőrök, amelyek pengéje lehet részben fogazott, részben sima és az él alakja is változó. Közös jellemzőjük a markolat gondos és ergonomikus kialakítása, amely a felhasználási célokhoz igazodik: mind a döféshez, mind a vágáshoz, fűrészeléshez elengedhetetlen a stabil fogás.
Zsebkések, multifunkciós bicskák
A bicskák és zsebkések abban térnek el a kézi tőröktől és késektől, hogy a pengéjük a nyélbe behajtható, és így akár zsebre is tehetjük őket. Ennek a praktikus tulajdonságnak a kifejlesztése tette lehetővé a multifunkciós bicskák kifejlesztését, amelyek széleskörű alkalmazási lehetőségeik révén gyorsan meghódították a piacot.
Mikor kirándulni indulunk vagy épp sportolni vágyunk a természetben, nincs lehetőségünk egy egész szerszámosládát magunkkal hurcolni, hogy minden eshetőségre felkészültnek érezhessük magunkat. Pedig az erdőben, a hegymászás során, vadászat vagy horgászat közben számos olyan helyzetet hozhat a sors, amikor vágnunk szúrnunk, darabolnunk, konzervet nyitnunk, csavart húznunk, reszelnünk és még sok más egyebet kell tennünk ahhoz, hogy elérjük a célunkat. A multifunkciós bicskák egy nyélen számos élt és egyéb szerszámot tartalmaznak (vannak olyanok, amelyek az egyik végen kihajthatóan, és vannak, amelyek mindkét végükön).
Multifunkciós szerszámok
A multifunkciós vagy kombinált szerszámok abban különböznek a multifunkciós késektől, hogy a szerszám alapja nem kés (de lehet benne, akár többféle penge is), hanem valamilyen fajta fogó. Ebben az esetben a két szár egyik vagy mindkét végén hajthatók ki a különféle pengék, fűrészlapok, ollók, szúróeszközök, reszelők és társaik.
Bár természetesen a beléjük épített – többnyire kis méretű – szerszámok nem érnek fel az egyfunkciós, eredeti szerszámok hatékonyságával és tartósságával sem, a multifunkciós szerszámok előnyei vitathatatlanok.
Egy eszközben akár ötvenféle integrált lehetőséget tehetünk egy mozdulattal zsebre, és kaphatunk elő szükség esetén.
Gyakori, hogy a gyártók igyekeznek a multifunkciós szerszámot úgy kialakítani, hogy az egyes szerszámok elővarázslásához ne kelljen mindkét kezünket használni. Ez az ún. bibircsókos rendszer, ami azt jelenti, hogy az egyes eszközöket egy, a nyélből kiálló apró gomb vagy „kapcsoló” segítségével a fogó kezünk hüvelykujjával is használatra készre „pöckölhetjük”.