Régen, amikor még nem ismerték a műanyagot, vagy amikor még nem volt olyan elterjedt, mint napjainkban, a süteménykészítés eszközeinek kezelése és elhelyezése külön fejtörést okozott. Hiszen a törékeny edények (cserép, porcelán, üveg) használata óvatosságot igényelt, tisztításuk és karbantartásuk pedig nehézkesebb volt.
A háztartás egyik legfontosabb eleme a táplálkozás, az ételkészítés és evés legfontosabb helyszíne pedig a konyha. A megfelelő felszerelések elengedhetetlenek az itt végzendő feladatok gördülékeny elvégzéséhez. Ezért sem mindegy, hogy milyen eszközöket használunk, például az édességek megalkotásához.
Amiről szó lesz
Innovatív műanyag edények a modern konyháért
Napjainkban már nagyon sok és sokféle műanyag edényt és eszközt használunk a konyhában, ami jelentősen megkönnyíti a dolgunkat, és nem csak azért, mert ezek az eszközök könnyűek, kevésbé törékenyek és a tisztításuk is egyszerű. A műanyag rendkívül könnyen alakítható alapanyag, használatával esztétikus, praktikus és ergonomikus tárgyak készíthetők.
Sok támadás éri a műanyagból készült eszközöket manapság, mert a lebomlási idejük hosszú, így a műanyaghulladék környezetszennyezőnek számít. Ám arról sokan elfelejtkeznek, hogy a műanyag eszközök – például mérőedények – is tartósak. Ha megfelelően kezeljük őket, akkor megőrzik az állagukat, higiénikusak, és akár több generációt is kiszolgálhatnak. Arról nem is beszélve, hogy egyes műanyagok mikrohullámú sütőbe is tehetők, illetve mosogatógéppel tisztíthatók, ez pedig praktikussá teszi őket.
A sütés-főzés minden részfolyamatában alkalmazhatunk műanyagból készült eszközöket, így az alapanyag tárolásához, az előkészítéshez, a feldolgozáshoz, az elkészítéshez, végül a kínáláshoz és az étkezéshez is.
Alapanyagok tárolása műanyag edényben
A sütemények alapanyagai – a különféle lisztek, cukor, olajos magvak és egyéb kiegészítők, a tojás, tejtermékek – mind tárolhatóak műanyag tartókban. A nagyobb méretűek (750 ml és 950 ml) kiválóan alkalmasak arra, hogy lisztet, cukrot, zsemlemorzsát, zabpelyhet töltsünk beléjük, és mivel átlátszóak, tudjuk, mi van bennük. (De szükség esetén öntapadós címkére is írhatjuk az alapanyagok nevét.) A ritkábban használt alapanyagokhoz, mint amilyen például a keményítő, a sütőpor vagy a szódabikarbóna, speciális lisztek vagy cukrok, kisebb tárolókat vásárolhatunk.
A légmentesen záró műanyag tárolóhengerek akár arra is alkalmasak, hogy az ilyen kiszolgálásra is berendezkedett piacon vagy csomagolásmentes boltban kimérve vásároljunk egyes alapanyagokat. A legkisebb dobozok pedig a maradékok és olyan melléktermékek hűtőben való tárolására kiválóak, mint a kimaradt tojásfehérje.
A tojástartók nagy előnye, hogy egyrészt a tároló fülének köszönhetően könnyen hordozhatók, másrészt nem kell minden alkalommal újabb papír tojástartóval növelnünk a háztartási hulladékunk mennyiségét.
Előkészítés, feldolgozás és sütikészítés műanyag eszközökkel
Különösen a bonyolultabb édességek esetében lényeges az előkészítés. A különféle alapanyagok kimérése különféle edényekbe és keverőtálakba, a szükséges hozzávalók darabolása, darálása vagy reszelése, a tészta kikeverése, kelesztése, formázása, a habverés, mind ebbe a kérdéskörbe tartozik.
Mindannyiunk számára természetes, hogy bármilyen édesség elkészítéséhez a legalapvetőbb eszköz egy vagy több keverőtál. Műanyag keverőtálból számtalan típust találhatunk, ezért érdemes alaposan végiggondolni, hogy számunkra milyen a megfelelő, hiszen nagyon sokat fogunk dolgozni vele. Legyen-e füle és vagy kiöntőcsőre, tapadós legyen-e az alja, milyen magas legyen, fontos-e hogy ráilleszthető tetővel rendelkezzen a keverés közben keletkező fröcsögés kivédésére, stb. Az előkészítés eszközei közé tartoznak a vágódeszkák is, amelyek közül azok a legpraktikusabbak, amelyeknek a széle felhajtható, hogy ne szóródjon mellé semmilyen hozzávaló, amikor a deszkáról máshová átöntjük.
Nélkülözhetetlenek még az adagolóeszközök, amelyekkel az egyes hozzávalókat adagolhatjuk hozzá a tésztához, öntethez, töltelékhez stb. Ilyen például a mércés kancsó, a mérőkanál és a mérleg. Mércés műanyag kiöntőből választhatjuk a legegyszerűbbet, de találhatunk olyat is, ami tetővel rendelkezik, ha esetleg tárolni is szeretnénk benne.
Ne feledkezzünk meg a keverőkanalakról, habverőkről, hablapátokról és kenőtollakról sem, hiszen ezek nélkül igen nehéz lenne homogén tésztát vagy krémet keverni. Ezeknek az eszközöknek (is) az egyik legnépszerűbb alapanyaga a szilikon, ami rugalmas, mégis megfelelő tartással rendelkezik, hajlékonysága révén pedig a tészta könnyedén és hatékonyan elválasztható a keverőtál oldalától. Ezeket az eszközöket sokszor készletben kaphatjuk meg, de a legpraktikusabb konyhai szilikoneszközök azok, amelyeknél különféle fejeket cserélgethetünk ugyanazon a nyélen.
Az elkészítés fontos lépése bizonyos esetekben a sütés, amihez szintén kiváló eszközök a különféle szaggató formák, a szilikon sütőformák és sütinyalóka-készítő eszközök.
Díszítés, kínálás és tárolás
Egyre nagyobb divat a házi készítésű süteménykészítésben a különféle marcipán és fondant bevonatok alkotása, különösen azóta, hogy olyan kellékeket kaphatunk ezekhez, amelyek garantálják, hogy esztétikus legyen a végeredmény. A marcipánnal való munkához elengedhetetlen a marcipánvágó-készlet, a fondant bevonatot pedig sablon segítségével texturálhatjuk egyszerűen. A bevonat nélküli torták díszítésére szolgálnak a különféle porcukorszóró sablonok.
A házilag készített torták esetében gyakran jelenthet gondot a kész mű tárolása, különösen akkor, ha vinnünk kell valahova (például vendégségbe). Erre jelentenek megoldást a különféle torta- és szendvicsbúrák, amelyek között találhatunk sima tálcát fedéllel és kapcsos-füles verziót is. Tortatartóval a hűtőben tárolást is könnyedén megoldhatjuk.