Vagy mégsem? Bizony, sok a teendő addig, amíg a polcon sorakoznak a finom befőttek. Sokan azt gondolják, hogy a befőzés hosszadalmas és aprólékos procedúra, de aki szán rá egy kis időt, hogy beletanuljon, az élvezheti a nyár friss ízeit, akár hóesés közben is. A befőzéshez a PrimaNet.hu-n külön kategóriát alakítottunk ki, ahol minden szükséges kellék megtalálható.
Felgyorsult világunkban sokan inkább megveszik a boltban a befőtteket, mint hogy időt szánnának rá, hogy maguk készítsék el, de szerencsére vannak még olyanok, akik szívesen töltik ezzel az idejüket. Jutalmuk az, hogy jó érzéssel fogyaszthatják, vagy kínálhatják másnak, amit (be)főztek, valamint hogy pontosan tudják, milyen összetevőkből áll, hogyan készült. Ezt pedig a bolti, kész befőttekről nem mondhatjuk el.
Amire biztosan szükségünk lesz: gyümölcsmosó tál, megfelelő méretű lábas, tál, fakanál, merőkanál. Könnyíti a munkát a magozó, gyümölcsaprító gép, daráló, reszelő. A bonyhádi zománcozott lábasok, fazekak jellegzetes piros színe már nagyanyáink konyhájából is ismerős lehetett, tartósságukat mutatja, hogy ma is forgalomban vannak, és kiváló minőséget képviselnek. A füstöléshez, gőzöléshez különböző űrtartalmú üstöket és üstházakat is ajánlunk.
Amiről szó lesz
A befőzés menete
A művelet a gyümölcsmosókkal kezdődik, amelyek lehetnek műanyagból vagy fémből. Az alapos mosás előfeltétele a sikeres befőzésnek, hiszen bármilyen szennyeződés tönkre teheti az eredményt. A mosás után jöhet a darabolás, hámozás, vagy a darálás, attól függően, milyen formában szeretnénk konzerválni a gyümölcsöket. Mindegyik művelethez kínálunk megfelelő, jó minőségű eszközöket.
Aki még mindig nem érzi úgy, hogy magabiztos tudásra tett szert a fent leírtak alapján, az bővítheti információit, ha megrendeli a „Kincsek a kamrából” című szakkönyvet, vagy „A befőzés művészete” címűt.
Még valami: A gyümölcsről semmiképp se feledkezzenek el!
Hasznos tippek
• Mindig érett, egészséges alapanyagot használjunk, akár egyetlen sérült vagy erjedésnek indult darab tönkre teheti az egész művünket. Mindig, mindent alaposan mossunk meg, és távolítsuk el a sérült részeket, a sérült darabokat pedig dobjuk ki, vagy utaljuk a pálinkafőzésben érdekelt rokonunk, ismerősünk hatáskörébe.
• Az üveget alaposan mossuk ki tiszta, forró vízzel, fordítsuk le és hagyjuk lecsepegni. Nem szabad szárazra törölni.
• A lekvárfőzéshez használjunk magasabb falú edényt – abból nem tud kifutni a lekvár, másfelől a víz is gyorsabban elpárolog a gyümölcsökből.
• A befőzéshez használt edények, üstök legyenek mindig tiszták és szagtalanok!
Sikeres befőzést kívánunk!