Legyen szó háztartási munkáról, a ház körüli karbantartási feladatokról vagy professzionális megbízásokról, gyakran előfordul, hogy a munkaterület kényelmes eléréséhez nem vagyunk elég magasak, létra kell a munkához. Ha felkészületlenül ér minket a probléma, hajlamosak vagyunk „kreatív” megoldásokhoz folyamodni, aminek aztán könnyen baleset lehet a vége.
Pedig a létrák piaca meglepően sokszínű és változatos, bőséggel találhatunk olyan megoldást, amit éppen a mi igényeinkre szabtak. Ha pedig többféle kihívás előtt állunk, számtalan sokoldalú eszköz közül választhatjuk ki a célnak és a pénztárcánknak megfelelőt.
Amiről szó lesz
Miért válasszunk professzionális létrát?
Mindannyian tudjuk, hogy a létrák feladata alapvetően az, hogy a magasban elvégzendő feladatokhoz felállhassunk rájuk. Ugyanakkor laikusként hajlamosak vagyunk sok egyéb szempontról elfelejtkezni: olyan elvárásokról, amelyeket a létráknak bizony teljesíteni kell ahhoz, hogy biztonsággal elláthassák a funkciójukat.
Nagyon fontos a szerkezeti stabilitás, a terhelhetőség, de ugyanilyen alapvető paraméter, hogy a magasítóként használt eszköz biztosan álljon a talajon. Ez azt jelenti, hogy ki tudja küszöbölni a felület csúszósságát, kompenzálja annak egyenetlenségeit vagy esetleg olyan megoldásokat alkalmaz, amely nem alulról támasztja, hanem felülről függeszti fel az eszközt.
A professzionális létrák igazi biztonságtechnikai eszközök, mindenféle célhoz és munkakörülményhez alkalmazkodva a lehető legkockázatmentesebb munkavégzést teszik lehetővé. A speciális feladatokhoz tervezett típusok akár extra jellemzőkkel is bírhatnak, mint érintésvédelem, kiegészítő támasztékok vagy kiemelkedő teherbírás. Speciális célra választandó létrák esetében (pl. villanyszerelés vagy nagy feszültség közelében történő elhelyezés) nagyon fontos például figyelembe venni, hogy a legszélesebb körben elterjedt létra-alapanyag, az alumínium vezeti az áramot. Emiatt az említett célra kifejezetten érintésvédelemre felkészített típust érdemes választani!
Mit gondoljunk végig létravásárláskor?
Mint minden eszköz vásárlása előtt, így a létrák piacán is azt érdemes eldönteni, hogy milyen célra és milyen körülmények között kívánjuk majd használni. Ha az alkalmazása során sokat mozgatjuk, értékes szempont lehet az alacsony súly, az összecsukhatóság vagy szétszerelhetőség, de ha egy adott pontról csak ritkán mozdítjuk el, vagy esetleg rögzítve kívánjuk tárolni, akkor nem érdemes a pehelysúlyú, különleges alapanyagért vagy a különlegesen praktikus szerkezetért magasabb árat fizetni. Az időjárás viszontagságainak kitett munkaterületre nem célravezető pl. fa létrát venni, mert a gyakori csere költségei hamar kiteszik egy korrózióálló típus magasabb árát. A drágább, multifunkcionális verziókat akkor érdemes választani, ha ki tudjuk használni, ugyanakkor kifejezetten problémás terepre költségkímélés szempontjából nem érdemes a rugalmatlan és a használat körülményeire igényes változatokat beszerezni.
Milyen létrafajták vannak?
A legegyszerűbb létratípus az támasztó létra. ez egyetlen létraszálból áll, amelyet stabil tereptárgynak támaszthatunk. A modern támasztó létrák alsó lábát csúszásmentes biztonsági lábakkal szokták ellátni, ezzel együtt ez az egyik legkockázatosabb létratípus. Alkalmazásának az az oka, hogy gyakran helyhiány vagy a hozzáférés korlátozott lehetőségei miatt kizárt a kétszárú állólétra használata. Léteznek olyan típusok, amelyeket a biztonságosabb használat érdekében fel lehet akasztani vagy a támasztás helyén más módon rögzíteni.
A támasztó létrák továbbfejlesztett változatai a dugós, teleszkópos vagy kihúzható, illetve csuklós létrák. Az előbbi csoportba azok tartoznak, amelyek több létraelemből állnak, amelyeket széthúzva kétszeresére-háromszorosára növelhetjük a létra hosszát. Az utóbbi csoport tagjai már átmenetet képeznek a multifunkcionális létrák felé, hiszen a beépített csukló segítségével már nem csak állólétrát alkothatunk a támasztólétrából, hanem több típus esetében állvánnyá is alakíthatjuk azt.
Az állólétrák két szárból állnak, amelyek egymásnak támasztva és rögzítve adnak stabilitást. Az állólétra használatának legfőbb kockázata az oldalirányú eldőlés, illetve annak lehetősége, hogy a két szár valamilyen okból elválik egymástól. Az oldalra dőlés megelőzésére számos biztonsági elem mellett a multifunkcionális létrák jelenthetnek megoldást, amelyek rugalmasabban tudják lekövetni az állító felület egyenetlenségeit.
A multifunkcionális (sokcélú vagy univerzális) létrákat két szempont alapján sorolhatjuk ebbe a csoportba. Egyrészt ha többféle lehetőség van az átalakításukra (egyszerre teleszkópos és csuklós vagy egyszerre álló és teleszkópos stb.), másrészt ha többféle létracsoportba sorolható eszközzé alakíthatóak (támasztó létrából állvány). Ebbe a csoportba tartoznak a különleges módon összecsukható és praktikusan tárolható, ugyanakkor sok szolgáltatást nyújtó típusok is.
A háztartásokban a leggyakrabban használt magasító eszközök a hagyományos sámlikat helyettesítő ún. fellépők. Ezek általában szuper könnyűek a mozgathatóság érdekében, ugyanakkor rendkívüli stabilitással rendelkeznek, a szerkezeti felépítés és a csúszásgátlós talpak miatt. Mivel nem ritka, hogy ezekre felállva vizes tevékenységeket végzünk (pl. ablakmosás), gyakori, hogy a lépcsőfokokat recésen alakítják ki, vagy kiegészítő megoldásokat alkalmaznak a nedvesség miatt kialakuló fokozott csúszásveszély kompenzálására.