Az emberek komfortérzetét alapvetően befolyásolja, hogy biztonságban érzik-e lakásukat, házukat, és ami a legfontosabb, saját magukat. Ebben sokat segít a megfelelően kialakított elsődleges védelmi vonal. Valamint az itt elhelyezett csengő vagy kaputelefon.
Fontos, hogy a kaput, a bejárati ajtót, garázsajtót lehetőség szerint tartsuk zárva, még akkor is, otthon tartózkodunk. Társasházaknál is lényeges, hogy a lépcsőház ajtaja zárva maradjon, idegenek ne tudjanak csak úgy bemászkálni. Általánosságban egy betörő 5 percig kockáztatja a lebukást. Amennyiben a védelmi rendszeren ennyi idő alatt nem jut át, inkább tovább áll. Ezért nagyon fontos a megfelelő külső védelem. Számos mechanikus és elektronikus vagyonvédelmi lehetőség áll rendelkezésre ahhoz, hogy megvédjük vagyonunkat. A kapunál, bejáratnál elhelyezett csengő vagy kaputelefon rendkívül fontos ahhoz, hogy megakadályozzuk az alkalmi tolvajok bejutását, a rablókat pedig egyenesen távol tartja a videós megoldás.
Vezeték nélküli csengők
A vezeték nélküli csengőkhöz nem szükséges villanyszerelés, ezek hatótávolsága nyílt terepen legalább 200 méter, és számos dallam közül választhatunk. A külső egység víz elleni védelemmel ellátott, hangereje szabályozható, de némítható is. A beltéri egység hang és fényjelzés leadására képes. Emellett beépített szirénát tartalmaz, éjszakai üzemmódban is működik. Így alkalmas arra, hogy idegen behatoló esetén szemmel tartsuk és elriasszuk a betolakodót.
Kaputelefonok
A kaputelefon funkcióját tekintve nem más, mint a csengő kiterjesztése. Előnye a csengővel szemben, hogy kétirányú kommunikációra alkalmas. Illetve a csengőnyomó helyett a kültéri egység jóval komplexebb, ezáltal a rendszerekhez opcionálisan elektromos kapunyitás és kamerák is csatlakoztathatóak.
Videós kaputelefonok
A videós megoldások a kültéri és beltéri egységen kívül kamerákat is tartalmaznak, így nem csak beszélhetünk, hanem láthatjuk is a várt vagy hívatlan vendéget. A külső monitorok kitűnő minőségű képet szolgáltatnak, időbélyeggel ellátva, sőt a képet el is tárolja a rendszer, ezeket vissza lehet nézni. További előnye, hogy biztonsági funkcióval is rendelkezik, vagyis a zárnyitás csak a monitor bekapcsolt állapotában történik meg – ez azért fontos, hogy lássuk, ki jön be pontosan a portánkra. Tartozik hozzá még éjszakai üzemmód (infravörös LED-ekkel), kitekintő funkció, hang- és fényerőállítás is. A külső egységek fémből készültek, azaz vandálbiztosak, a kamerák rejtettek. A legfontosabb különbség az egyes megoldások között a bővíthetőség, azaz, hogy hány egység mekkora távolságot tud lefedni a védeni kívánt objektumban.
Hogyan dönthetünk?
A fentiek alapján olyan alapkérdésekben kell döntenünk, hogy például csengőt, audio vagy video kaputelefont szeretnénk, valamint az egyes gyártók minden esetben meghatározzák a maximális távolságot a két egység között, ahol a készülék még megfelelően működik, így az is lényeges szempont lehet, hogy mekkora távolságot fednek le a kül- és beltéri egységek. Esztétikai szempontból választhatunk falon kívüli vagy süllyesztett készüléket, érintőképernyős vagy nyomógombos verziót, illetve kézibeszélős vagy kihangosítós beltéri egységes változatot. A kaputelefonok széles skáláját látva nagyon fontos a minőség, így csak megbízható forrásból vásároljunk, különben a rendszer nem fog hibamentesen működni.
De addig se felejtsük, ha csengetnek, ne nyissunk ajtót azonnal, nem árt sosem a kellő bizalmatlanság! Nem árt, ha van az ajtón ajtólánc vagy kémlelőablak, és lehetőség szerint használjuk is ezeket!