Az elsősegély doboz vagy elsősegély láda nem csak kötelező eleme az autónak, hanem hasznos, akár életmentő eszközöket tartalmazó felszerelés is. Nézzük, mi mindennek kell benne lennie!
Ha te is tűkön ülve várod a nyaralás legjobb pillanatait, nem különbözöl a legtöbb vakációzótól. Akkor azonban igen, ha indulás előtt utánajársz annak, megfelelő-e az elsősegély ládád tartalma. Ugye idén te is ellenőrizni fogod? Csak ezután pakold be a gumimatrac-fürdőruha-strandpapucs szentháromságot, mert így nem érhet igazán kellemetlen meglepetés!
Amiről szó lesz
Miért kell nálad lennie az elsősegély doboznak?
Ma már egyre többen tudják, hogy a gépjárművek (autók, motorok egyaránt) kötelező kiegészítője az elsősegély láda, melynek meglétét az igazoltató rendőrök indoklás nélkül bármikor ellenőrizhetik. Azt azonban a mai napig kevesen tudják, nem elég, hogy tartasz magadnál elsősegély dobozt, a tartalmának tökéletesen meg kell felelnie az előírásoknak, ráadásul még a benne található kellékek szavatossági idejének is szigorúan stimmelnie kell!
Miért fontos, hogy mindig legyen nálad elsősegély felszerelés?
Nem csak azért kötelező magadnál tartanod, hogy elkerüld az esetleges pénzbírságot. Ennél sokkal komolyabb követekezményekkel is szembe kell nézned, ha igazán rosszul alakulnak a dolgok: tudtad, hogy ha gépjárművezetőként közúti balesetet okozol vagy észlelsz és azért nem segítesz, mert nem áll rendelkezésedre elsősegély láda, akkor bűncselekményt követsz el? Ez segítségnyújtás elmulasztásának minősül, amely 2, de halál esetén akár 3 év börtönt is jelenthet!
Nem csak a fentiek miatt érdemes naprakészen tartanod az elsősegély felszerelést. Nagyon fontos lehet akkor is, ha az általad ismert közlekedési kultúrából kiszakadva olyan helyre látogatsz, amely szokatlan körülményeket tartogat. Ilyen lehet például Anglia, Írország, Málta, Ciprus, ahol bal oldali közlekedés van. Ugyan ezeket a helyszíneket általában repülőgéppel közelíted meg ha nyaralni indulsz, de amennyiben autót bérelsz, az előírásoktól függetlenül nagyon jó, ha van nálad elsősegély doboz!
Milyen elsősegély ládára van szükséged?
Az elsősegély ládák tartalma függ attól, hogy hány fő számára tartalmaznak felszerelést. Tehát mielőtt választasz, tudd, hogy meghatározó, hová kell helyezned (autóba, motorra) vagy máshová (üzembe, közösségi helyszínre, pl. munkahelyre, stb.). A következő konstrukciók közül választhatsz a körülményeknek megfelelően:
-
- I. típusú kategória: 1-30 főig
-
- II. típusú kategória: 31-50 főig
-
- III. típusú kategória: 51-100 főig
- IV. típusú kategória: több mint 100 főtől
Ha kifejezetten járműved típusának megfelelő elsősegély ládát keresel, akkor rendszerint választhatsz A típusú, B típusú és C típusú elsősegély doboz közül.
Mi legyen az elsősegély dobozban?
Figyelj rá, hogy a következők mindenképpen szerepeljenek az adott elsősegély csomagban:
- Oldalkocsi nélküli motorkerékpár, motoros tricikli és négykerekű segédmotoros kerékpár (mopedautó) esetében, azaz A típus esetén:
-
- steril gyorskötöző pólya (10 cm × 5 m): 2 db
-
- steril mull-lap (6 × 6 cm/100 lap): 1 db
-
- kéztisztító/fertőtlenítő lap: 4 db
-
- fóliakesztyű: 1 pár
-
- ragtapasz (1,25 cm × 5 m): 1 tekercs
-
- olló (rozsdamentes acélból, 110–150 mm-es): 1 db
-
- polividonum jodatum hatóanyag tartalmú sebfertőtlenítő oldat (30 ml): 1 db
-
- sebtapasz vágható (6 × 10 cm): 2 db
-
- higiénikus arcmaszk (lélegeztetéshez): 1 db
-
- gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk: 1 db
-
- elsősegélynyújtás képekben: 1 db
- tartalomjegyzék: 1 db
- Személygépkocsi, tehergépkocsi, oldalkocsis motorkerékpár, mezőgazdasági vontató és lassú jármű, valamint a kizárólag menetrendszerű helyi járatban közlekedő autóbusz esetén, azaz B típus esetén:
-
- Steril gyorskötöző pólya (10 cm x 5 m): 4 db
-
- Steril gyorskötöző pólya (5 cm x 5 m): 2 db
-
- Steril mull-lap (6 x 6 cm/100 lap): 2 db
-
- Vágott mullpólya (egyenként csom. 10 cm x 5 m): 4 db
-
- Steril mull-lap (50 cm x 80 cm): 3 db
-
- Kéztisztító/fertőtlenítő lap: 4 db
-
- Fóliakesztyű: 1 pár
-
- Háromszögletű kendő: 2 db
-
- Biztosítótű (40 mm-es): 4 db
-
- Ragtapasz (1,25 cm x 5 m): 1 tekercs
-
- Háztartási olló: 1db
-
- Jód oldat (30ml): 1 db
-
- Sebtapasz vágható (6 x 10 cm): 2 db
-
- Higiénikus arcmaszk (lélegeztetéshez): 1 db
-
- Gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk: 1 db
-
- Utasítás elsősegélynyújtásra: 1db
- Tartalomjegyzék: 1db
- Minden olyan járművön, ahol 10 vagy több személy szállítható egy időben, valamint veszélyes anyagot szállító járművek, tűzoltóautók, azaz C típus esetén:
-
- Steril gyorskötöző pólya (10 cm x 5 m) 16 db
-
- Steril gyorskötöző pólya (5 cm x 5 m) 8 db
-
- Steril mull-lap (6 x 6 cm/100 lap) 8 db
-
- Egyenként csomagolt vágott mullpólya (10 x 5 m) 16 db
-
- Steril mull-lap (50 cm x 80 cm) 12 db
-
- Kéztisztító/fertőtlenítő lap 16 db
-
- Fóliakesztyű 4 db
-
- Háromszögletű kendő 8 db Biztosítótű (40 mm-es) 16 db
-
- Ragtapasz (1,25 cm x 5 m) 4 tekercs
-
- Háztartási olló 4 db
-
- Jód oldat 120ml
-
- Sebtapasz vágható (6 x 10 cm) 8 db
-
- Higiénikus arcmaszk (lélegeztetéshez) 4 db
-
- Gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk 4 db
-
- Elsősegélynyújtás képekben 4 db
- Tartalomjegyzék 4 db
Tipp profiknak az elsősegélyhez
Tudtad, hogy a steril kötszerek sterilitásukat 5 évig őrzik meg, a sebfertőtlenítő oldat pedig a gyártási dátumtól számított 3 évig használható fel? Ha 3 év után, a gyógyszertárban vásárolt sebfertőtlenítő szerrel pótolod a lejárt szert, további 2 évig használhatod az egész elsősegély felszerelést! Ebben az esetben ajánlott a gyógyszertári számla másolatát is az elsősegély felszereléssel együtt tárolni, hogy igazolhasd a vásárlás dátumát!
“Jobb félni, mint megijedni” jeligével kívánunk balesetmentes utat mindenkinek, aki autóval vág neki a belföldi vagy külföldi nyaralásának! Vezess óvatosan!