Ugyan a változékony időjárás még nem kedvez a kempingezőknek, de a kalandos kedvű természetjárók már elkezdhetik az álmodozást otthonuk melegében is. Közeledik az igazi tavasz és a nyár, így ideje előcsalogatni a napsütést az örömteli tervezgetéssel!
Minden természetkedvelő tudja, hogy a kempingezéssel nem csak a szabadban töltött órák, hanem az életre szóló élmények száma is gyarapszik, feltéve ha körültekintő tervezés előzi meg a programot; ugyanis nem csak Bear Grylls-féle túlélők hódolnak ennek a kikapcsolódásnak, hanem gyakran családok is, akik a hétköznapi rutinból kiszakadva a természetben szeretnének feltöltődni. Megosztunk néhány tanácsot és tippet, amelyeket megfogadva ez az élmény a kezdők számára is igazi kaland lehet tortúra helyett.
Amiről szó lesz
Gyűjtsd össze a szükséges kempingfelszereléseket!
Több olyan kemping felszerelésre lesz szükséged, amelyek segítenek átvészelni az esetleges váratlan fordulatokat és gondoskodnak az alapszintű kényelmedről. A következőkkel érdemes készülnöd:
-
- elsősegélydoboz
-
- szúnyogriasztó spray
-
- kemping lámpák és zseb-vagy fejlámpák, extra elemekkel
-
- vízhatlan gyufa, esetleg gyertyák
-
- bicskák és zsebkések (biztonságosan tárolva)
-
- konzervnyitó
-
- spárga vagy zsinór (sátor kikötéséhez, ruhaszárító kötélnek)
- kemping bútorok (igény szerint)
Válaszd ki a megfelelő táborhelyet!
A gyakorlott kempingezők, túrázók, de még a fesztiválozók is megtapasztalhatták már, hogy a sátorhely kiválasztása kulcsfontosságú. Igaz ez lakóautók esetében is, hiszen közvetlen napfénynek kitéve nagyon hamar képesek felmelegedni, ami különösen zavaró a reggeli órákban. Törekedj arra, hogy árnyékben/félárnyékban táborozz le! Ha sátorral érkezel, sose hanyagold el az alapos kikötését (ehhez jól jön néhány extra kampó, esetleg egy kisebb kalapács), hogy szélviharban is megállja a helyét. Néhány napig ez lesz az otthonod, biztosítsd be ennek megfelelően!
Tervezd meg az étkezéseidet!
Szerelkezz fel az első néhány napra elegendő étellel, hogy ne kelljen élelmiszerbolt után kutatnod a környéken. Ne felejtsd, a termékeket gyakran magasabb áron tudod megvásárolni a kemping közelében, mint egy szupermarketben. Csomagolj műanyag tányérokat és evőeszközöket, illetve ha unod a konzerveket és főzni is szeretnél, gondoskodj kemping főzőről vagy gázfőzőről! Jól jöhet olcsó, kis tömegű (2-3 kg-os) kempingpalack is, hiszen sokoldalúan használható. Alkalmas étel melegítésére vagy főzésére, de akár kisebb grillkészülék üzemeltetésére is. A turista gázpalack segítségedre lehet a világításban is, hiszen működteti a gázlámpákat.
Öltözz rétegesen és ne halmozz fel túl sok ruhaneműt!
Csomagoláskor nézz utána az időjárásnak és tervezd meg előre ennek megfelelően az öltözékeidet! Legyen nálad néhány hűvösebb időre való, jól kombinálható alapdarab és vízhatlan ruhanemű, elegendő váltás zokni, fehérnemű!
Tartsd be a környezetvédelmi előírásokat!
“Vándor, ki elhaladsz mellettem, ne emelj rám kezet!”. Ha ismerősen cseng ez a sor, biztosan nem először járod a természetet, amelyet kempingezés során is tarts tiszteletben! Ne szemetelj és csak a kijelölt tűzrakóhelyeken gyújts tüzet, mert nem csak árthatsz a környezetednek, hanem komoly bírságot is kaphatsz a szabályszegésért!
A kempingezésnek a fentieken kívül egy alapszabálya van, amelyet nem kötelező, hanem egyszerűen csak érdemes megfogadni: hagyd otthon az elektromos kütyüket és felejtsd el az internetet, mert az igazi kikapcsolódás és lelki feltöltődés akkor kezdődik, amikor a kijelzők, monitorok kék fénye helyett esténként a csillagokat bámulod!