Akár két év alatt is tönkremehet, ha radiátor fölé helyezzük. Gyakran hamis biztonságérzetet nyújtanak a gyenge minőségű CO-riasztók – figyelmeztet a szakember.
Jelentős különbség mutatkozik a hazai piacon kapható CO- és gázriasztók minőségében, hozzájuthatunk gyenge minőségű és professzionális termékhez is – mondta Stieber József szakértő a Dunagáz konferencián, Visegrádon.
A szakember elmondta, a laboratóriumukban 2013. augusztusában az EN 50291-1:2001 európai szabványnak megfelelően vizsgálták meg tizenegy gyártó 33 termékét. Szomorú megállapításuk, hogy a készülékek 80 százaléka nem teljesíti a szabvány előírásait. Az EU saját felmérése alapján pedig az uniós piacon megtalálható CO-riasztók fele nem működik megfelelően. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség legfrissebb vizsgálata 10-ből 9 készüléket talált alkalmatlannak Magyarországon.
A vizsgálómérnök ismertette, a piacon található készülékek többsége érzéketlenné válik, ha egyszerre komolyabb CO koncentrációnak van kitéve, vagy csak házilag ellenőrizzük cigarettafüsttel, kipufogó gázzal. Ilyen esetben akár 3-5-szörös túlterhelés éri az érzékelő szenzort. A diffúz érzékelők általában érzékenyek alkoholokra, öblítőkre, vegyszerekre, amelyek jelenlétében téves riasztást adhatnak. Az elektrokémiai érzékelők 2-3 év alatt kiszáradnak és tönkremennek, ha radiátor fölé teszik őket.
Amiről szó lesz
Hogyan válasszunk CO-riasztót?
Ha a tüzelőberendezésünknek (cirkó, falikazán…stb.) villamos hálózati táplálása van, ott a hálózati ellátás megszüntetésével a készülék leáll és a veszélyes koncentráció csökken. Ilyen helyre válasszunk a kazán lekapcsolására is képes szénmonoxid-riasztó készüléket. Győződjünk meg róla, hogy a készülék a veszély megszűnése után vissza is kapcsolja kazánunkat! Ha nem ilyen a tüzelőberendezésünk, akkor kizárólag hálózattól független, elemes riasztót vásároljunk.
Elhelyezési útmutató
Mivel a szén-monoxid a levegővel közel azonos sűrűségű, a készüléket mintegy 150 cm magasan helyezzük el, a gázkészüléktől 100-150 cm vízszintes távolságba. Kivétel ez alól a tüzelőberendezés tápellátását megszakító hálózatos készülék, ahol a fali csatlakozóaljzat elhelyezkedése adott. Ha elemes készüléket kell vennünk, azokból kettőt vegyünk: egyet a tüzelőberendezés felállítási helyiségébe, egyet pedig a lakószobába (150 cm magasságba), hogy biztosan észleljük a jelzését – javasolja Stieber József.
Mit várunk egy CO-riasztótól?
• Égéstermék-visszaáramlás esetén kapcsolja le a tüzelőberendezést, ezzel megakadályozva azt, hogy veszélyes szén-monoxid koncentráció alakulhasson ki a lakótérben;
• Riasszon megfelelő hangerővel és fényjelzéssel is arról, hogy veszélyes koncentráció van kialakulóban;
• Ha a veszély megszűnt, kapcsolja vissza a tüzelőberendezést, hogy ne fagyjon le a lakás;
• Jelezzen és kapcsoljon időben! A veszélyes dózis 10 százalékánál várjon és figyeljen, csak meghatározott idő után jelezzen (a megtévesztő riasztások elkerülése érdekében), azonban a hirtelen növekvő koncentráció észlelésekor azonnal jelezzen és kapcsoljon;
• Legyen szelektív, azaz a háztartásunkban megtalálható vegyi anyagok ne okozzanak téves riasztásokat;
• Legyen hosszú életű, olcsó és megbízható.
A szén-monoxid élettani hatása
A szén-monoxid színtelen, szagtalan, levegővel közel azonos sűrűségű, mérgező gáz. A vér hemoglobinjában található vasatomokkal szén-monoxid-hemoglobint képez, ezzel a szervezet oxigénfelvételét akadályozza. Már 300 ppm (0,03 térfogatszázalék) koncentráció is fejfájást, szédülést, émelygést okoz, 1000 ppm (0,1 tf%) koncentráció azonban 3 percen belül légzésbénuláshoz és halálhoz vezet.