Receptek, praktikák, grillezők, eszközök és tisztítási fortélyok – így lesz az otthoni grillezés feledhetetlen élmény.
Az egyik legjobb időtöltés tavasztól őszig az otthoni grillezés. Milyen grillezőket és eszközöket érdemes vásárolni? Hol legyen a sütögetés? Mi mindent készíthetünk a grillezőn? Hogyan tisztítsuk az eszközöket? Összegyűjtöttük egy kisokosba a tudnivalókat az asztali grillezőktől a témához illő szakácskönyvig.
Amiről szó lesz
Hol legyen a grillezés? Szempontok a hely kiválasztásához
Grillezni csak akkor tudunk biztonságosan, ha erre a célra megfelelő a hely. Kis méretű loggiákon, erkélyeken, teraszokon és a lakásban természetesen csak az asztali grill jöhet szóba. Zárt térben való használatra biztonsági okokból kifolyólag kizárólag az elektromos asztali grillt javasoljuk.
Ha kifejezetten nagy alapterületű erkély, illetve tetőterasz áll rendelkezésünkre, azt is érdemes számításba venni, hogy rendszerint mekkora társaság fordul meg nálunk, milyen gyakran és milyen céllal szeretnénk használni a sütőt. Jelöljünk ki olyan fix helyet a grillezőnek, ahol stabilan állhat, ahol elfér egy asztal az eszközöknek és az alapanyagoknak, ahol nem teríti be a füst az egész lakást (vagy a szomszédokat), és ahol biztonságos helyen van, nem boríthatják fel a gyerekek vagy a háziállatok. Elektromos grill esetén fontos szempont, hogy ne legyen túl messze az áramforrás.
Faszenes kerti grillező helyének kiválasztásakor érdemes könnyen megközelíthető, vízszintes, lehetőleg lekövezett pontot kijelölni. Ne legyen túlságosan távol a konyhától, nyári konyhától, vízforrástól.
Azt is fontos átgondolni, hogy fedett legyen-e a hely, és gondoskodni kell a megfelelő világításról is.
Milyen grillezők kaphatók?
Többféle típus közül választhatunk az igényeinknek és a megálmodott grillezőhelynek megfelelően.
Faszenes grill
Nosztalgikus hangulatot teremt, megadja számunkra a klasszikus szabadtéri sütögetés élményét, ha a faszenes grillt választjuk. Előnye, hogy a grill intenzív hőt bocsát ki magából, ami lehetővé teszi az ételek gyors és egyenletes sütését. Ez különösen fontos a húsok esetében, mert így könnyen elérhető a kívánt átsültség és a ropogós külső. A faszenes grillezés egyedisége abban rejlik, hogy a grillen égő fa vagy szén füstje további ízjegyeket és aromákat ad az ételeknek. Ez a füstös íz és aroma különleges és vonzóvá teszi a fogásoknak. További előny, hogy ezzel a grillezési módszerrel kevesebb zsiradékot igényel az étel elkészítése, így egészségesebben elkészíthetőek a különböző finom falatok.
A faszenes grillek között széles a kínálat, és az olcsóbb, hordozható berendezésektől a grillező hordóig számtalan modell közül választhatunk.
Hátránya, hogy a begyújtása időigényes, a sütési hőfok szabályozása nagy gyakorlatot igényel, és előfordulhat, hogy füstös és kormos lesz a grill környéke, ami további takarítást igényel.
Gázgrill
A gázgrillek elsődleges előnye a kényelem és a gyorsaság. A gázgrill hamar felmelegszik és könnyen szabályozható hőmérsékletet biztosít. Csak meg kell nyitni a gázcsapot, és rögtön elérhető a megfelelő hőfok, így nincs szükség várakozásra vagy hosszadalmas előkészületekre. Ezáltal kevésbé körülményes módon sütögethetünk rajta, mint a faszenes típuson, sokan ezért döntenek mellette.
A gázgrillek továbbá általában könnyen tisztíthatóak, mivel nincs szükség hamu vagy hamutálcák eltávolítására. A grillrácsokat és a lecsöpögött zsírt könnyen el lehet távolítani. Ezek az előnyök teszik a gázgrilleket ideális választássá azok számára, akik gyors és kényelmes grillezési élményt keresnek, valamint akiknek fontos a könnyű kezelhetőség és a precíz hőszabályozás.
A gázgrilleket a kezdők is viszonylag könnyen kezelhetik, tiszta és kényelmes eszköz, jóval gyorsabban halad vele a sütés, mint a faszenes grillel, általában rendelkezik hőszabályozóval is, és alkalmas barbecue fogások készítésére.
Hátránya, hogy többe kerül, mint a hagyományos grill, egyes modellek helyigénye nagyobb lehet, és a füstös sütögetés élményét, illetve ízvilágát nem adja vissza.
Elektromos grill
Elektromos grill segítségével is ízletes ételek készíthetők, ám a gázgrillhez hasonlóan ez a típus sem idézi fel teljes mértékben a faszenes grillezés hangulatát. A jellemzően teflon bevonatú sütő felületet elektromos áram segítségével fűtőszálak melegítik fel, de kaphatók olyan berendezések is, amelyeknél nem a felhevített teflon felületet használjuk, hanem grillrács adja a sütő felületet, mely alatt vagy közvetlenül fűtőszálak gondoskodnak a sütésről. Előfordul, hogy lávaköveket tesznek a rács alá, amit a fűtőszálak hevítenek fel.
Az elektromos modell legnagyobb előnye, hogy egész évben, időjárástól függetlenül használható, a lakásban is elővehetjük. Sem füsttel, sem korommal, nem jár; égéstermék sem keletkezik, mint a gázzal működő modellek esetében. Gyorsan felmelegszik, melegen tartható vele az étel, használat után pedig könnyen tisztítható. Nincs szükség fa-, vagy faszén és gázpalack beszerzésére. Kisebb helyigénye miatt is jó választás, hiszen az elektromos grill általában kisebb helyet foglal el, mint a gáz- vagy széngrillek, így ideális választás lehet kisebb lakásokban vagy területeken, például erkélyeken vagy teraszokon.
Hátránya, hogy egyszerre nagyobb társaságot nem tudunk vele kiszolgálni. A helye kötött, hiszen csatlakoznunk kell az elektromos hálózathoz. Vásárláskor érdemes ellenőrizni a teljesítményét, mivel az határozza meg a sütés minőségét és az egyszerre süthető ételek mennyiségét!
Grillkocsi
A grillkocsi a sütögetés luxuseszköze, de nem éri meg mindenkinek ezt a típus választani. Inkább azoknak ajánlott, akik rendszeresen tartanak kifejezetten nagy összejöveteleket.
Előnye, hogy szélvédelemmel látták el, és akkor is használható, ha nincs kert, csak terasz. Emellett nagy méretéből adódóan rengeteg tároló rekesszel vagy polcokkal rendelkeznek, ahol lehetőség van a grillkellékek, fűszerek, edények és más kiegészítők tárolására, így mindig kéznél vannak a szükséges eszközök. A grillkocsi további előnye, hogy könnyen mozgatható, hiszen kerekekkel rendelkezik, így könnyen áthelyezhető a kívánt helyre, legyen az a kertben, a teraszon vagy akár a piknikhelyen.
Hátránya, hogy helyigényes, és az üzembe helyezése (parázskészítés) kellő tapasztalatot igényel.
Nélkülözhetetlen grilleszközök
Ha megtaláltuk a megfelelő grillezőt, ideje beszerezni a hozzáillő szükséges grillező eszközöket is.
Tartozékok
Érdemes tisztázni, mi szerepel ebben a kategóriában. A grillezők tartozékain elsősorban a kiegészítő alkatrészeket, például a melegen tartó rácsot vagy pizzasütő lapot értjük, valamint a különféle húsok sütéséhez alkalmas rácsokat, nyársakat (például halsütő rács, hamburgerrács), vagy éppen a különféle gázcsöveket, grillmotorokat, grillgyújtókat és fújtatókat.
Klasszikus grilleszközök
Ide tartoznak a csipeszek és villák, amelyekkel a húsokat forgatjuk, a pácfecskendők és olajecsetek, amelyekkel az ételek minőségét emeljük. A szaftos, leves vagy éppen olajban sült ételek elkészítéséhez szükségesek a különféle serpenyők és tálcák, amelyekből elsősorban az öntöttvas változatokat ajánljuk, az egyenletes hővezetési tulajdonságaik miatt. Vásárlás előtt vegyük sorra az ételkészítés folyamatait, hogy semmi ne hiányozzon a kerti partyn a grillezéshez!
Használjunk grillező fogót a forgatáshoz. A szilikon ecset pedig elengedhetetlen kellék a páclével való kenegetéshez.
Tálalás és italok
Az italadagolók stílusos kellékei a baráti összejöveteleknek, melyek segítségével a vendégek önállóan szolgálhatják ki magukat; az edényekbe akár különféle gyümölcsöket is tehetünk, amelyek gazdagítják a limonádé vagy bólé ízét, vagy jégkockákat, hogy hidegen tartsák italunkat.
Ha nem akarjuk, hogy bármi is összetörjön, kerti partikhoz, sütögetéshez vehetünk külön műanyag tányérokat és többször használható műanyag poharakat is. De választhatunk bambusz deszkát is tányér helyett, hozzá illő evőeszközökkel.
A grillezés alapszabályai – hogy ez az esemény valódi élmény legyen!
Tökéletes időpont
Figyeljük az időjárás jelentést, nehogy zivatar lepjen meg bennünket. Olyan időpontban szervezzük a bulit, amikor mindannyian ráérünk 4-5 órán keresztül egymással és az előkészületekkel, majd az étkezéssel foglalkozni.
Számold ki az adagokat, és vásárolj be!
Hogy ne becsüljük alá- vagy fölé az élelmiszerek mennyiségét, határozzuk meg, hány főre fogunk sütni. Fejenként egy-két szelet hússal, hallal vagy zöldséggel számoljunk. Ez húsnál és halnál körülbelül 15-25 dkg/fő, zöldségféléknél 30 dkg/fő, a köret esetében pedig kb. 20-25 dkg/fő.
Készíts pácot!
A páclevek általában savas kémhatású összetevőt is tartalmaznak, ezért érdemes porcelán edényben vagy üvegtálban pácolni, műanyag helyett. És hogy mi kerülhet a pácba? Étolaj, apróra vágott hagyma, száraz vagy friss zöldfűszerek, mustár, paradicsomszósz, almaecet, stb. A pácnak csak a képzeletünk szabhat határt!
A csirkemellhez, halakhoz, zöldségekhez elég 2-4 óra a pácban. A vörös húsokat akár egy napig is érlelhetjük olajos, mustáros, fűszeres pácban.
A halat, rákot stb. helyezzük légmentesen zárható műanyag zacskóba, hogy a hűtőt ne járja át a hal szaga.
Ha nincsen elég időnk, használhatunk “száraz pácot”: sóval és őrölt vagy apróra vágott fűszerekkel dörzsöljük be alaposan a húst vagy a zöldségeket és mehet is a grillre!
Trükkök a sütéshez
A fanyársakat sütés előtt fél órán át áztassuk hideg vízben, majd kenjük meg őket olajjal, hogy ne tapadjon rájuk a sülő étel.
A halat tekerjük alufóliába, vagy használjunk fém halgrillező rácsot, amellyel a külseje is szépen megpirulhat.
A grillrács olajozása helyett használhatunk grillezőtálcát is, hogy ne tapadjon a rácsra az étel, és ne csöpögjön a szaft a tűzbe.
A nyársra való darabokat vágjuk azonos méretűre, és süssük őket kb. 5 percig (ahogyan a halszeleteket is, oldalanként). A csirke számára 10-15 perc elegendő, a vörös húsokat hosszabb ideig érdemes sütni. A karikákra vágott zöldségeket (gomba, cukkini, paprika, padlizsán stb.) kenjük át először olajjal, majd forró grillen süssük 3-5 percig! Dobjunk a parázsra borókabogyót, rozmaring ágat vagy más illatos fűszernövényt, hogy a füstje átjárja az ételt!
Ne használjunk vegyszereket tűzgyújtáskor, a parazsat legyezővel vagy fújtatóval szítsuk! Ha túl nagy lánggal ég a faszén, ne vízzel oltsuk. Gázgrill esetén fokozottan ügyeljünk a gázpalackra, ellenőrizzük a csatlakozás és a palack épségét.
Takarítás, karbantartás, ápolás grillezés előtt és után
Minden használat előtt és után tisztítsd meg a grillezőt, legyen az PB üzemű gázgrill, faszenes grill, kültéri vagy asztali grillsütő, különben a lerakódott zsiradék a következő alkalommal meggyulladhat, balesetet okozhat.
Ha valami miatt túl sok a szennyeződés, és túl régóta van a grilleszközön, érdemes előmelegíteni. Az öntöttvas grillrácsok tisztításához általában elég a grill pirolízises öntisztítása, hiszen a magas hőfokra melegítés biztosítja, hogy az ételmaradványok elégjenek. Ezek azután egy háromszög alakú fémkefével könnyen eltávolíthatók.
Trükkök
Gázgrillnél a nagyobb szennyeződések eltávolítása után zárt fedél mellett maximális hőmérsékleten 10-15 percig égessük ki a rácsot. Ha némileg visszahűlt, befejezésként egy sárgaréz kefével vagy a bronz sörtéjű kefével távolítsuk el a maradékot. Acélkefét soha ne használjunk, hiszen megsértheti a grill bevonatát! A faszenes üzemeltetésű készülékeknél ugyanígy járunk el, ott figyeljünk arra, hogy a kívánt cél elérése érdekében nagy hőt leadó parázsra van szükségünk a művelethez.
Kültéri tárolás esetén előfordulhat, hogy a szél és az időjárás miatt a grillező rostélyán rozsdafoltok jelennek meg. Ilyenkor a rostélyt vagy rácsot légmentesen csomagoljuk be alumínium fóliába, és pár percig függesszük a parázs fölé. Lehűlés után távolítsuk el a fóliát, és ha jól végeztük a műveletet, a rozsda el is tűnt a rostélyról.
Ha kaparni kell, fakaparóval, vagy grilltisztító kendővel és folyadékkal végezzük a szennyeződések eltávolítását.
Ezt követően az odasült lerakódásokat, zsírt az alsó tálcákról, csepptálcákról is távolítsuk el, mert ezek később lángra kaphatnak, ami további baleseteket okozhat.
Tisztító anyagok
Érdemes beszerezni egy 3 az 1-ben grilltisztítót, amelyen kaparó, bronz sörte és szivacs is található, a különféle szennyeződésekhez és felületekhez. A kaparó a nagyobb, durvább maradékok eltávolítására, a bronz sörték a rácsos felületek tisztítására alkalmasak. A szivaccsal a finomabb tisztítást, az utolsó simításokat végezhetjük el.
Van, aki a szódabikarbónára esküszik. A tisztításhoz keverjük össze a szódabikarbónát egy kis vízzel, és kenjük be a piszkos rácsot. Egy éjszakára hagyjuk így, másnap egy durvább szivaccsal vagy egy összegyűrt alufólia labdával alaposan dörzsöljük át!
Aki a népi praktikák helyett jobban bízik a professzionális szerekben, az a grillápolók és grillfényezők széles skálájából válogathat. A rozsdamentes acél grillek felületének tisztításához érdemes tisztító folyadékot használni. A praktikus pumpás adagolóval ellátott termék víz alapú, oldószermentes, így nem okoz kárt a grill készülékben. A folyadék a sütő és barbecue üveg takarítását is megkönnyíti.
A grill ápoló folyadék a bevont felületek hosszú távú védelemre alkalmas. Víztaszító, szennyeződés taszító, UV védelemmel ellátott, vízbázisú, oldószermentes és biológiailag lebomló termék. Korrózióálló, nem gyúlékony, és nem okoz bőrirritációt.
A nedvesség és a csapadék minden grillező ellensége, ezért ha ezeket az eszközöket nem tudjuk házon belül tárolni, takaróponyvát érdemes ráborítanunk. Ám mivel ez alá télen a rovarok, elsősorban a pókok befészkelhetik magukat, tavasszal az első lépés, hogy ellenőrizzük, nem hagytak-e hátra ragacsos, sűrű maradványokat, amelyek akár az égő vagy a szelepek biztonságát is befolyásolhatják.
Gázos grillek esetén a nem kívánatos élőlények fészkei és tojásai megakadályozhatják a gáz megfelelő áramlását, és problémát okozhatnak a grill bekapcsolása után. Ha eltávolítottunk minden rovart, és felszámoltunk minden maradványt, ellenőrizzük a gép működését, illetve a PB-palackokat.
Ha szükségesnek érezzük, ellenőriztessük minden tavasszal szakemberrel a grillt, aki szétszedve a nehezen elérhető vagy elérhetetlen részeket is megtisztítja.
Kapcsolódó, grillezésről szóló blogbejegyzések:
Milyen desszerteket készíthetünk grillen?
Kerti grill, kerti kemence és tűzrakóhely kialakítása lépésenként