Hallgatni arany – rádiók, rádiós ébresztőórák
Egyre több olyan adó van, amit kizárólag online lehet hallgatni. Pedig a rádiózást sokan még mindig az erre való céleszközhöz kötik. Viszont nem feltétlen csak az autóban szólhat a rádió!
Régen elmúltak már azok az idők, amikor az egyfunkciós, kizárólag rádióadások vételére alkalmas készülékek számítottak a technológia csúcsának. Ennek ellenére a különféle rádiók továbbra is megtalálhatóak a legnagyobb tech-óriások kínálatában.
Szól a rádió…
Tény, hogy elpusztíthatatlanok a hagyományos rádiókészülékek, mindegy, hogy friss fejlesztésekről, vagy akár 30-40 évvel korábbi gyártmányokról van szó, a hangulat utánozhatatlan.
Pontos megegyezés nincs azt illetően, hogy ki volt a rádió feltalálója. Nikola Tesla, Guglielmo Marconi és Alekszandr Popov egymástól függetlenül találták fel a szikratávírót. A nagyobb hatótávolságú rádiók fejlesztését csak később kezdték. Az első rádióadás, amely ténylegesen emberi hangot közvetített, 1910. január 12-én ment le: a Metropolitan operaház egyik előadását közvetítették, amit nagyjából pár száz készülékkel hallgattak. Budapesten végül 1925. december 1-jén indult el a tényleges rádióadás, napjainkra pedig már több, különböző témájú csatorna is fogható. Ha ennél komolyabb audiorendszerekben gondolkodunk, arról itt lehet többet olvasni.
Melyiket válasszuk?
A rádiós ébresztőórák többnyire helyhez kötöttek a hálózati üzemeltetés miatt. Több hullámsáv vételére alkalmas készülékek, és ami a legfontosabb, hogy ébresztésre is alkalmasak, emellett az időt is kijelzik. Sőt, nem ketyegnek!
Az úgynevezett táskarádiók műszaki jellemzőkben, szolgáltatásokban nem nyújtanak kevesebbet, mint az asztali rádiók, csak hangminőségben lehetnek eltérőek. A készülékek általában sztereó kivitelben készülnek.
A zsebrádiók általában néhány hullámsáv vételére alkalmasak, beépített ferritantennával rendelkeznek, esetleg teleszkóp antennával. Elemes üzemmódban működnek. Hangminőségük elsősorban a beszédalapú információ hallgatására teszik alkalmassá, de fülhallgatóval kiválóan élvezhetők az adások. Akár takarítás közben is…
A beüzemelésük gyerekjáték egyszerűségű, lényegében csak annyi a dolgunk, hogy a 230 voltos hálózatra csatlakoztatjuk a berendezéseket, vagy a műszaki leírásnak megfelelően elhelyezzük bennük a szükséges elemeket és már szólhat is a rádió!