Az otthoni ízeknek nincs párjuk, mindannyian vágyunk a jófajta, megszokott házi fogásokra, amelyek hagyományos lábasban vagy tepsiben készülnek. A család összes tagja igényli az ízletes kosztot, a gyerekek esetében pedig különösen fontos, hogy változatosan, frissen elkészített főtt ételeket kapjanak.
A sütés-főzés eredménye nem csak az alapanyagokon és a recepteken múlik, hanem azon is, hogy rendelkezésünkre állnak-e a megfelelő edények. Hányféle lábasra és tepsire lesz szükségünk a konyhában? Ezt vesszük sorra.
Amiről szó lesz
Lábas
Lábasból szerezzünk be kicsi, közepes és nagy méretűt. A Bonyhádi zománcozott lábasok és serpenyők nagy előnye az, hogy az elkészült ételeket tárolhatjuk is bennük, mivel az edény a zománc miatt nem oxidálódik, és a hűtőszekrénybe is betehetjük az ételt az edénnyel együtt. Könnyen tisztíthatók, mosogatógépben is moshatók; villany- vagy gáztűzhelyen, de üvegkerámia főzőlapon és hagyományos fatüzelésű tűzhelyen is használhatók.
Viszont a tapadásmentes, teflon bevonatú lábasokkal és tepsikkel bánjunk gondosan: mindig ügyeljünk arra, hogy főzés és tálalás közben ne karcoljuk meg a felületüket, tisztításuk során legyünk óvatosak, és ne tároljunk bennük savas ételeket.
A 12-14-16 cm-es átmérőjű kisebb lábas a kisebb adag (egy vagy kétszemélyes, illetve kifejezetten a gyerekeknek szánt) ételek, köretek, valamint a mártások, szószok elkészítéséhez szükséges.
A közepes méretűek rendszerint levesekhez, főzelékekhez, főtt egytálételekhez nélkülözhetetlenek, ezen kívül hasznukat vesszük még tojás, krumpli, rizs, közepes adag tészta főzéséhez, vízforraláshoz.
Nagy lábasra akkor lesz szükségünk, ha vendégeket várunk és a szokásosnál nagyobb mennyiségű ételt kell főznünk. A nagyobb edényben készülhet karácsonykor a családnak a töltött káposzta vagy a halászlé, ebben főzhetjük ki tésztát a túrós csuszához. Az ünnepi húslevesek is ebben főhetnek zamatosra.
Befőzéshez az alacsony falú lábasok, vagyis a Bonyhádi nagykonyhai befőző edények a legjobbak. Azt már csak az igényeink és a tűzhelyünk mérete dönti el, hogy a 36 cm-es átmérőjű vagy annál terjedelmesebb lábasra esik a választásunk.
Serpenyő és sütőtál
A zománcozott serpenyőt tojás, húsfélék, zöldségfélék sütésére használhatjuk, illetve kisebb adag rántott étel, sült krumpli elkészítéséhez. Megpiríthatjuk benne a prézlit a gombóchoz, de hagymát, paprikát is dinsztelhetünk benne.
A teflon bevonatú sütőtálra pecsenyék, sültek készítésekor kerül sor. Ezekben, ha odafigyelünk, nem ég le a hús, viszont nagyon szépen megpiríthatjuk mindkét oldalát. Akár a nyeles, akár a füles változatot választjuk, szeretni fogjuk!
Tepsik
A tűzhelyekhez gyári tartozékként adott edénynél kisebb méretű, de azoknál magasabb tésztasütő tepsire mindenképpen szükségünk lesz például pitefélék, rakott krumpli, rakott kelkáposzta, csőben sült zöldségek, rakott húsok, lasagne sütéséhez. Ebből a típusból tapadásmentes, teflon bevonatú is rendelhető.
De nem árt az sem, ha beszerzünk külön egy nagyobb méretű, alacsonyabb, a sütő terét kitöltő zománcozott tepsit. Mire alkalmas? Sós és édes aprósütemények, zserbófélék, valamint pizza készítéséhez, felszeletelt gyümölcsök és zöldségek szárításához, sütéséhez.
Egyéb kellékek
Végül jó, ha van kéznél a konyhában zománcozott tejforraló is, habarások, krémek, szószok kikeveréséhez, ezen kívül néhány különböző méretű fülestál tészták összeállításához, alapanyagok előkészítéséhez.