Szárítógépek már régóta kaphatók, de itthon lassan terjed még a háztartásokban ez praktikus készülék. Sokan azt gondolják, hogy a szárítógép megvétele és működtetése fölösleges kiadás, hiszen a modern mosógépekkel alaposan kicentrifugázott ruhák egyébként ingyen megszáradnak a kiteregetés után. Akadnak helyzetek, amikor ez igaz is lehet, ám olyan szituációk is előfordulnak, amikor ez csak akkor felel meg a valóságnak, ha bizonyos szempontokat kihagyunk a számításból.
Az alábbiakban sorra vesszük, milyen érvek szólnak a szárítógép használata mellett.
Amiről szó lesz
Miért éri meg szárítógépet használni?
A mosott ruha nyáron – meleg, száraz időben – könnyedén megszárad, akár kint (teraszon, erkélyen, kertben), akár a lakásunk, házunk belterében helyezzük el a ruhaszárítót. Már a hosszabban tartó nyári esős időszakok is okozhatnak azonban nehézséget, és a tavaszi-őszi, nedves, hűvös, de még fűtésmentes hetek kifejezetten problémássá válhatnak a nehezen száradó mosott holmik miatt. Nem elég, hogy a ruhaszárítót hosszabb ideig kell kerülgetni a lakásban, előfordulhat, hogy a ruha áporodottá válik, kellemetlen szagú lesz, rosszabb esetben akár penészpöttyök is megjelenhetnek rajta. A lakásban teregetett ruhák száradását tovább lassíthatja, hogy az ott termelődő pára (mosogatás, főzés, fürdés során) tovább növeli a benti páratartalmat. Sajnos ilyenkor vagy várnunk kell a mosással, vagy kockáztatjuk akár azt is, hogy kedvenc ruhadarabjaink maradandó károsodást szenvednek.
Ha azt gondolnánk, hogy a fűtésszezon indulása és a lakásban biztosított egyenleten magas hőmérséklet megoldja a problémát, számoljunk kicsit. Lehet, hogy újra ideálisan gyors lesz a száradás, így nem is zavar sok vizet a teregetett holmi, és nincsenek veszélyben a tiszta ruhák sem, de ennek is meg kell fizetnünk az árát. A száradáshoz elvont energia csökkenti a lakás hőmérsékletét, így – különösen, ha sokat mosunk – a teregetés növeli a fűtésszámlát. A légtérbe kerülő nedvesség tovább emeli a téli időszakban amúgy is magas páratartalmat, így növekszik lesz az esély a penészedésre a falakon, főleg akkor, ha úgynevezett hőhidak és hideg sarkok találhatók a lakásban, ahol a víz lecsapódhat.
A szárítógépek további előnyei
Energiaveszteség érheti a háztartást akkor is, ha a mosógép által a centrifugázás során összegyűrt ruhát nehezebben, magasabb hőfokon vagy éppen hosszabb ideig kell vasalni. (minél gyorsabb fordulatszámon centrifugálunk, a ruha annál gyűröttebb lesz a végén, ezért a legmagasabb értékeket csak a legkevésbé érzékeny textileknél szabad amúgy is használni.)
A modern szárítógépek vasaláskönnyítő programjából kikerülő ruhánál esetleg a vasalás el is hagyható, de ha nem ezt választjuk, akkor a 90%-ra szárító programot alkalmazva éppen annyira nedvesen állhatunk neki a ruhák vasalásának, hogy a vasaló gőzfejlesztési funkcióját elfelejthetjük (ezzel csökkentve a fogyasztását). A kondenzációs szárítógépek pedig egyenesen lágyítják a ruhák szálait, így jóval gyűrődésmentesebben kerülnek ki belőlük kedvenc gönceink, mint a mosógépből.
Szárítógép típusok
A modern szárítógépeknek két alaptípusa létezik, a kondenzációs és a hőszivattyús megoldással dolgozó változat. A kondenzációs gépek olcsóbbak, cserébe többet fogyasztanak (bár ezek között is található már A++ besorolású szárítógép), a hőszivattyús gépek ára magasabb, ugyanakkor alacsonyabb hőmérsékleten szárítanak, így kíméletesek a ruhákhoz és a villanyszámlánkhoz is. A kondenzációs gépek a klímaberendezések, a hőszivattyús gépek a hűtők működési elvét alkalmazzák.
Mindkét típus esetében többféle program közül választhatunk, és érdemes is körültekintően eljárnunk, hiszen nem biztos, hogy a ruhák szétválogatása ugyanazon az elven történik, mint a mosásnál. A kondenzációs szárítógép 50 fokon dolgozik, a hőszivattyús pedig még melegebb levegővel, így a hőre érzékeny textíliákat nem szabad beletenni. Minden ruha címkéjét tanulmányozzuk át a bepakolás során, ha egy négyzetben elhelyezett kör szimbólumot látunk áthúzva, zárjuk ki a ruhát a szárítandók köréből. Ha a leírt szimbólum nincs áthúzva, de a közepén egy pont van, kíméletesen lehet szárítani, ha két pötty van benne, akár a magas hőfokot is bírja.
Mit tudnak a szárítógépek?
A gépeken az alapprogramok között például a következők szerepelnek, hogy: pamut, farmer, törülköző, ágynemű, ing, fehérnemű. A kiegészítő programok lehetnek a gyapjú, tolltöltet, kímélő program vagy éppen az allergiásoknak, kisgyermekeseknek fontos antibakteriális (magas hőfokú) program. További spórolást tesz lehetővé a felfrissítő program, amely a régen mosott, de csak szekrényben tárolt vagy egyszer felvett ruhákat áttisztítja, illatosítja, puhává, gyűrődésmentessé varázsolja, mosás nélkül, míg a vasalás-asszisztens program gőzkezelése akár azt is lehetővé teszi, hogy a ruhák vasalás nélkül kerülhessenek a szekrénybe.
Az innovatív típusokhoz többféle kényelmi funkciót is fejlesztettek. A legmodernebb gépek folyamatosan nyomon követik a dob pártartalmát, ennek megfelelően korrigálják a szárítás paramétereit és idejét. A mosógépekhez hasonlóan beállíthatjuk a programindítás késleltetését, és van amelyik típuson nem csak a program lejártát mutatja hangjelzés, hanem a kondenzációs edény telítődését is. Az ajtónyitásra a gép automatikusan kikapcsol; a belső világítás a ki- és bepakolást könnyíti meg. A jól látható, kényelmes és részletes beállítást lehetővé tevő kijelző pedig a gördülékeny használathoz elengedhetetlen.