Úgy érzed, itt az ideje, hogy kazán vásárlásra szánd magad a fűtési szezon előtt? Gondold át alaposan, milyet érdemes választanod! Szempontjainkkal most segítünk a mérlegelésben!
Azok közé tartozol, akik már a kazán téma gondolatától is ásítozni kezdenek? Akkor se spórold meg az információgyűjtéssel járó procedúrát, ha megbízható szakemberre támaszkodhatsz a kérdésben, hiszen sosem árt tisztában lenni azzal, mi hogyan működik az otthonodban. A legfontosabb döntéseket (kazán típusa, fogyasztása, stb.) rajtad kívül egyébként sem hozhatja meg más. Ne aggódj, a következő szempontok figyelembe vételével sikerülni fog!
Amiről szó lesz
A kazánok működése és típusai
Mielőtt elmerülnénk a kazán vásárlás legfontosabb kérdéseiben, nem árt tisztázni, mit is jelent pontosan a kifejezés. Ha kazánról beszélünk, akkor egy olyan széles körben alkalmazott tüzelőberendezésről beszélünk, amelynek többféle típusa van, ennek megfelelően pedig többféle tüzelőanyaggal működik. A folyamat lényege, hogy a tüzelőanyagokban megkötött szénhidrogének égési folyamata során energia szabadul fel, amely egy továbbító közeggel (általában vízzel, gőzzel) jut a hőleadók felé. Az elektromos és ion kazánok képeznek ez alól kivételt, ahol nem égetés során nyerhető hő, hanem villamos energia által, amely a szükséges hőfokra melegíti a közvetítő közeget.
Nem elég tisztában lenned a működési mechanizmussal, ki is kell választanod a számodra megfelelő típust. A leggyakoribbak a következők:
- Gázkazán
- Elektromos kazán
- Vegyestüzelésű kazán
- Kondenzációs kazán
Mivel napjainkban még mindig a gázkazánt használók száma a legmagasabb, cikkünkben is erre a kazán típusra helyezzük a hangsúlyt.
Miért válassz gázkazánt?
Mivel a gázkazánokat hosszú távra vásárolod, ezért a jó ár mellett lényeges szempont az is, hogy időtálló minőséget kapj. A professzionális és népszerű Hajdu fali gázkazánok (földgázzal és PB-gázzal is üzemeltethetők, így ott is használhatók, ahol nincs vezetékes gázszolgáltatás) és kombi gázkazánok ár tekintetében is jó döntésnek bizonyulnak: akkor is, ha a gyártó drágább gázkazánjai közül vásárolsz, de akkor is, ha csak olcsóbb terméket engedhetsz meg magadnak. A gázkazánok praktikusak, kialakításuk miatt könnyen csatlakoztathatók a régi kazán helyére, bár természetesen magához a cseréhez és az üzembe helyezéshez szakemberre van szükség. Miért éri meg ezen kívül gázkazánt vásárolni? Mert a legtöbb modell energiatakarékos, így az üzemeltetés már rövidtávon is jobban megéri, mintha az ősrégit kazánt használnád tovább. Ráadásul a turbós gázkazánokra, illetve kondenzációs kazánokra jellemző a hosszú élettartam, a megbízhatóság és a csendes üzemeltetés.
Miket gondolj át kazán vásárlása előtt?
Az alábbiak mentén érdemes elkezdened az egyeztetést a választott szakemberrel, aki segíteni fog kiválasztani az igényeidnek megfelelő kazánt.
Hol élsz?
Családi házba, lakásba keresel megoldást vagy társasháznak van szüksége központi fűtésre? Mindegyik esetben más-más paraméterű kazánt fog javasolni a szakértő.
Milyen méretű az otthonod és azon belül hová helyeznéd el a kazánt?
Otthonod méretétől is függ, hogy milyen kazán való neked. Azért fontos a megfelelő méretűt választani, mert a túlméretezés felesleges többletfogyasztást okoz, különösen gázkazán esetén. Éppen ezért a teljesítményigényt érdemes épületgépésszel kiszámíttatni.
Hol lesz a kémény/ füstgázelvezető rendszer?
A kazánnak éppen úgy, ahogyan a kéménynek, számos szabálynak meg kell felelnie. Mikor ellenőrizték utoljára a kéményt? Biztosan beköthető a tervezett kazán? Megfelel a készülék a kémény hosszának? Ezeket mind beszéld át szakemberrel!
Mire szeretnéd használni?
A kazán kiválasztása szempontjából kulcskérdés, hogy mire szeretnéd használni. Csak fűteni akarsz vele vagy igényed van használati melegvízre is? Ha igen akkor mennyi meleg vizet kell előállítani?
Mennyi időre szól a garancia és milyen az adott márka szerviz háttere?
A hosszú garanciális időszak pozitívum, azonban nem árt utánajárnod, hogy milyen a szerviz ellátottság, szükség esetén hogyan juthatsz alkatrészhez, illetve van-e elérhető közelségben szakszervizes szerelő.
+1 Hogyan kerüld el a szén-monoxid mérgezést?
A legfontosabb a biztonság! Hibás működés esetén CO-mérgezést okozhat a gáztűzhely, a konvektor vagy a kéményes, nyílt égésterű kazán. Éppen ezért javasoljuk, hogy válassz zárt égésterű azaz kondenzációs készüléket, kizárva a baleset lehetőségét. Ha mégis nyílt égésterű kazánt választasz, sose legyen légmentesen lezárva és az adott helyiségben folyamatosan szellőztess! A legjobb, amit tehetsz, hogy ellátod otthonodat egy megbízható CO-riasztóval, amely életet menthet, így mindent pénzt megér!
Források: