A hegesztő szakma itthon és külföldön is keresett, és egyre több hegesztési eljárás érhető el már a „civil” felhasználók számára is. Ennek köszönhetően egyre többen bele is vágnak az otthoni hegesztésbe. Összeállításunk segít áttekinteni, mire van szükségük.
A hegesztőgépekről azok, akiknek ez nem szakmája, hajlamosak azt gondolni, hogy kizárólag szakember kezelheti. Különös módon a sarokcsiszolóról vagy a láncfűrészről ez a hiedelem nem terjedt el, pedig sokkal veszélyesebb eszközök. A kulcs talán az, hogy míg a fűrésszel és „flex”-szel darabolni kell, a szép hegesztés gondosságot és némi gyakorlatot kíván. Ezzel együtt azért nem ördöngősség.
A hegesztőgép vásárlása előtt mindig gondolkodjunk, mert nagyon nem mindegy, mit is szeretnénk hegeszteni, és milyen rendszerességgel. Egyfelől milyen anyagokat hegesztünk, másfelől mit várunk az eredménytől és mennyit akarunk rá költeni.
Amiről szó lesz
Hegesztés bevonatos pálcával
A legegyszerűbb megoldás a bevonatos pálcával végzett hegesztés. Egy nagyjából 30 cm-es, különböző bevonattal ellátott fémpálcát olvasztunk meg a géppel, és ezzel kötjük össze az anyagokat. Fenntartani is ezt a legolcsóbb, és használni is, mert egyfelől a pálca – néhány, civilek által ritkán használt, speciális pálcától eltekintve – nem annyira drága, ezen kívül nem igényel többlet anyagokat.
Egy ilyen egyszerűbb, de már elektronikus szabályozású inverteres hegesztőgép valamivel 50 ezer forint alatt is beszerezhető a PrimaNet.hu-n. Bár ez a választékunk legolcsóbb tagja, már ez is Iweld márkájú, megbízható eszköz, ami hosszú időn keresztül stabilan nyújtja az alapeszköztől elvárható szolgáltatásokat.
Ugyanakkor az eredmény, főleg ha valaki nem elég gyakorlott a területen, gyakran egyenetlen, mert a hegesztett felület salakos, ezért aztán nem látjuk menet közben, mit csinálunk. Egy ilyen géppel hegeszthetünk alumíniumot, rezet, rozsdamentes acélt, különböző öntvényeket, kemény fémeket. Attól függ, milyen pálcával használjuk. Ha ház körüli munkákról van szó, és nem elvárás, hogy az elkészült varrat például légtömör, vagy vízzáró legyen, ez bőven megfelelő lehet. Vékonyabb lemezek megmunkálása, főleg kezdőknek kihívás lehet!
AWI hegeszés (TIG)
Eggyel összetettebb eljárás az AWI, vagy más néven TIG hegesztés. Itt egy pisztolyból folyamatosan védőgáz (többnyire argon) áramlik a hegesztett területre, és ebben a gázburokban húzunk ívet a hegesztett anyag és az elektróda között. Itt az elektróda nem fogy (vagy legalábbis nagyon lassan). Egyszerűen össze is olvaszthatunk két felületet, de a másik kezünkkel hozaganyagot is adagolhatunk hozzá.
A védőgáz folyamatosan fogy, amit időnként pótolni kell, és már egy gyengébb huzat is megbonthatja a kialakult gázburkot. Az elérhető eszközök ára, teljesítménye és szolgáltatásai is nagyon nagy szórást mutatnak. A legolcsóbb ilyen berendezés nagyjából 160 ezer forinttól indul, de a legdrágább, ipari áramról (380 V) működő, nagy teljesítményű, számítógép vezérlésű állomások ára megközelíti a 2,5 millió forintot.
Az eljárás előnye, hogy az elkészült varrat, illesztés nagyon szabályos, szinte egyáltalán nem igényel utólagos megmunkálást, és emiatt szinte bárki hamar szép munkát tud kiadni a kezéből rövid gyakorlás után.
MAG védőgázas, fogyóelektródás hegesztés (MIG)
Hasonló elven működik a védőgázas, fogyóelektródás hegesztés (MIG vagy MAG) de sokan csak CO hegesztésként ismerik, mert a leggyakrabban szén-dioxidot alkalmaznak védőgázként. Ezzel együtt van argon és keverék védőgázzal működő változata is.
Itt az elektróda (hasonlóan a bevonatos pálcához) fogy, a huzalt egy gép adagolja a gép belsejéből. A szél itt is nehezíti a munkát (kivéve a porbelsejű anyagokkal), és a fogyó elektróda is lehet drága, különösen azok a típusok, amelyek belsejében por van a minőség javítására. Ugyanakkor ezzel is nagyon szép munkát lehet végezni vékony felületeken is, de a berendezések ára jellemzően itt is több százezer forint.
A lánghegesztés során különböző gázkeverékek égetése adja a hőenergiát, ami a hegesztendő fémeket és a hozaganyagot megolvasztja. Gyakori az acetilén és oxigén keverékével végzett vágás/hegesztés, de még jobb vágási eredmény érhető el a kifejezetten ehhez rendelt gázkeverékekkel. A lánghegesztés és lángvágás azonban kifejezetten veszélyes üzem, használata szakértelmet igényel. Ezzel együtt a PrimaNet.hu online szakáruházként ehhez a munkához is árul különböző kellékeket, mint a fúvóka és vágókészletek, fejek, pisztolyok és tömlők, nyomáscsökkentők.
Mit tekintsünk tehát át hegesztőberendezés vásárlása előtt?
-Mire kell odafigyelni?
Az egyes felhasználási területeket és a várható eredményeket feljebb felsoroltuk, mindenkinek el kell döntenie, mennyit költ a megfelelő készülékre. A PrimaNet.hu-n a legalapvetőbb eszközöktől a profi műhelyberendezésekig mindenre többféle megoldást kínálunk.
– Mivel tápláljuk?
Fontos, hogy a felhasználás helyén milyen elektromos hálózat áll rendelkezésre.
- Van-e ipari áram, hány fázis vehető igénybe a házban, vagy a területen?
- Hordozható gépre van szükségünk, vagy egy műhelyben használnánk? A kis teljesítményű gépek szinte mind hordozhatók, a középkategóriában a hordozhatók azonos teljesítmény mellett drágábbak, míg a legnagyobb teljesítményű állomások kerekeken gurulnak ugyan, de biztosan nem hurcoljuk magunkkal azokat, mert súlyuk a 60-80 kg-ot is elérheti.
– Mennyit szánunk rá?
Ez részben pénztárcafüggő, de a fenti 3 kérdést megválaszolva mindenki eldöntheti, hogy az adott felhasználáshoz és igénybevételhez milyen eszközre van szüksége. Fontos, hogy ne csak az eszköz árát vegyük figyelembe, de a használatához szükséges anyagok (huzal, elektróda, védőgáz-palack, stb.) árát is!
Munkavédelmi eszközök hegesztéshez
Ha hegesztésre adtuk a fejünket, soha ne feledkezzünk meg a védőfelszerelésekről! A szem és az arc védelme a legfontosabb, ehhez szemüvegek, hegesztő kézi és fejpajzsok széles választékát kínáljuk a legegyszerűbb, néhány ezer forintos modellektől a speciális fényezésű, automatikusan sötétedő fajtákig.
A választás ismét felhasználás, technológia és pénztárcafüggő. Ugyanilyen fontosak a kesztyűk (szikrák, salak, forró munkadarabok miatt), a hosszú, kart, és lábat takaró védőruházat, a kötények, alkar- és lábszárvédők, munkavédelmi bakancsok stb. Nem megfelelő védelem esetén nagyon gyorsan akár maradandó látáskárosodást, sérülést is okozhatunk magunknak!
Ha bármiben bizonytalan, kérjük olvassa el figyelmesen az egyes termékek mellett található részletes leírásokat, vagy kérje telefonon munkatársaink segítségét.