A kirándulás nagyszerű időtöltés, legtöbbünknek elsőként a jó levegő, a mozgás és a gyönyörű tájak jutnak róla eszünkbe. Másodikként azonban nem árt, ha a felszerelésre gondolunk, mert a megfelelő felszerelés az egyik, ami kirándulásunkat igazán kellemessé teszi, míg a hiánya komoly kellemetlenségeket okozhat. A PrimaNet Blog most egy háromrészes sorozatban ismerteti a legfontosabb tudnivalókat.
Milyen felszerelésre van szükség? Ennek megválasztása sok mindenen múlik. A speciális természetjáráshoz, mint a barlangászat, vadászat vagy sziklamászás nyilván speciális felszerelés kell, de mi itt és most ezzel nem foglalkozunk, ahogy az extrém környezethez (sivatag, sarkvidék, trópusi erdők, stb.) szükséges holmikkal sem.
Amiről szó lesz, azok a mindennapi kirándulások, esetleg nagyobb gyalogtúrák, ahova az átlagember is akár hetente elindul a családdal, esetleg szervez is ilyesmit a baráti körnek. A felszerelés összeállításánál az alábbi kérdéseket kell megválaszolnunk a túrával kapcsolatban:
– Hova/milyen messzire indulunk?
– Mennyire ismerjük a helyet, ahova indulunk?
– Mennyi időt készülünk a természetben tölteni?
– Milyen időjárási viszonyokra számíthatunk?
Le kell szögeznünk, hogy a hazai erdők-mezők-hegyek alapvetően nem veszélyes helyek. Nem élnek bennük nagy testű, emberre veszélyes ragadozók, életveszélyes mérgeskígyók, igazán veszélyes csípésű rovarok, nincsenek magas hegyek. Ráadásul Magyarországnak nincsenek feltűnően ritkán lakott részei. Hazánkban legfeljebb 30 kilométert tudunk egyenesen gyalogolni anélkül, hogy egy folyópartra, vagy lakott településre érkeznénk. Ha találunk egy utat, azon menjünk tovább, előbb-utóbb kivezet az erdőből. Magyarországon egyszerűen képtelenség akaratunk ellenére napokra eltévedni a természetben, ha csak egy kicsit is a helyén van az eszünk.
A környező országokban, a Tátrában, Erdélyben, Kárpátalján, vagy az Alpokban erre sokkal nagyobb az esély. Ha ilyen helyen járunk, és nincs helyi vezetőnk, még jobban gondoljuk át, hova készülünk, és mit viszünk magunkkal.