“Nyári kertben jártam, sok-sok gyepet láttam, el akart száradni, hogyan kell locsolni?” Ismerős a locsoló versike, melyet áthangoltunk a nyári szezonnak megfelelően? Ez nem véletlen, ugyanis szeretnénk felhívni a figyelmedet arra, hogy a kert épségének megőrzése ebben az évszakban különösen gondos kertészkedést, megfelelő öntözést igényel. Tarts velünk, ha jól jönne néhány bevált tipp!
Ha a kerted jó állapota, a zöldellő fű és növényeid megfelelő fejlődése számodra is fontos, bizonyára nem kell bemutatnunk a legfontosabb eszközöket: van már egy tuti fűnyíród, rendelkezel a legszükségesebb kerti eszközökkel és valószínűleg merítettél már néhány remek ötletet a kedvenc kertészeti könyveidből. Ennek megfelelően nyáron a legnagyobb fejtörést már nem a föld megmunkálása, a növények ültetésének mikéntje jelenti, hanem a gyep rendszeresen karbantartása és az ideális locsolási rutin kialakítása. Olvasd el bejegyzésünket, hogy gazdagabb legyél néhány hasznos praktikával!
Először is tisztázzuk az öntözés három legfontosabb kérdését, amelyen áll vagy bukik álmaid kertje: mikor, mennyit és mivel érdemes locsolnod ahhoz, hogy száraz fűcsomók és kókadt növények helyett igazi oázist varázsolj a rendelkezésedre álló négyzetméterekből!
Amiről szó lesz
Mikor locsolj a kertben?
A gyep rendszeres locsolását érdemes már tavasszal elkezdeni, amikor a talaj hőmérséklete eléri a 15 °C-ot és nem árt egészen addig öntözni, amíg be nem köszönt a csapadékos időjárás, illetve az első fagyok. Érdemes úgy kialakítanod a locsolási rutint, hogy kora reggel el tudd végezni, amennyiben nem rendelkezel automata öntözőrendszerrel. Szakértők praktikus tanácsa, hogy ha csodálatos gyepre vágysz, ne csak öntözz, hanem mulcsozz is! Ez ugyanis csökkenti a földbe szivárgott víz elpárolgását és megakadályozza, hogy kimossa, elhordja a földet egy nagyobb zápor (különösen lankás területen).
Arra figyelj, hogy délelőtt 9 óra után lehetőség szerint már ne kapd elő a slagot a kánikulában, még akkor sem, ha kimaradt a korai öntözés, mert többet ártasz vele, mintha kihagysz egy napot! Ilyenkor a növényeid károsodhatnak, mert megég a tűző napon a levelük, illetve a öntözővíz is gyorsan elpárolog, tehát nem leszel hatékony. Ha nagyon meleg van, beiktathatsz egy esti locsolást is. Arra azonban mindig figyelj, hogy az adott növénynek mekkora a vízigénye, hiszen a túlöntözés legalább olyan káros lehet, mint az, ha hagyod kiszáradni! Ez utóbbit egyébként meggátolhatod azzal is, hogy veteményes kertedben a növények köré kis sáncot építesz, árkot vájsz, amelyben össze tud gyűlni a víz.
Mennyi vizet szánj öntözésre?
Ha a gyepet locsolod, mindig figyelj rá, hogy inkább nagyobb adag vizet kapjanak, de ritkábban öntözz. Ez azért fontos, mert a kis adagú öntözés arra készteti a pázsitot, hogy felszívó gyökérzetét a talaj felső rétegéhez közel fejlessze ki, ám így a gyep kevésbé lesz ellenálló szárazabb időszakban. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű vízzel locsold a terepet, mert ez segíti a tápanyagok felszívódásának hatékonyságát; a túlöntözés ezzel szemben kimoshatja az értékes anyagokat. Mi tehát az ideális öntözési mennyiség? Ez a hőmérséklettől is függ. Kattints ide és ismerd meg pár soros posztunkból a szakértői javaslatot!
Amikor a lágy szárú növényeidet (zöldségek, virágok) öntözöd, használd a már említett sánc módszert és adj nekik vizet naponta egyszer vagy kétszer! Figyeld, hogy mennyit szívnak fel az adott mennyiségből, így ehhez mérten tudod módosítani legközelebb az arányokat. Nem tudod mennyi az annyi? Ellenőrizd a talaj szárazságát a kezeddel vagy akár ásóval! Ha 15-30 cm mélyen is nedves a föld, akkor biztosan eljutott a növény gyökérzetéig a víz! Érdemes arra is ügyelned, hogy a napokban mennyi csapadék esett, hogy ehhez igazíthasd az öntözést. Erre jó megoldás egy csapadékszint mérő.
Milyen eszközökkel locsolj?
A füvet gyakran érdemes öntözőrendszerrel locsolni, de sok esetben a legjobb megoldás a locsoló: ezzel ugyanis biztosan minden területre jut víz, hiszen te felügyeled a folyamatot! A nehezen hozzáférhető helyeken pedig segítségedre lehet egy praktikus öntözőrúd is. Igényeidnek megfelelően, a kertedre szabva válogathatsz a leszúrható locsolórúd, az állványos vagy akár a kézi locsoló megoldások közül. Ügyelj rá, hogy a 10-15 percig tartó locsolás során (közepes méretű veteményes esetén) ne verd szét a földet durva vízsugárral, inkább finoman permetezd a vizet! Ehhez nem árt egy jó locsolótömlő, mely megfelelő átmérővel rendelkezik a kellően gyengéd öntözéshez. Ha szeretnéd hosszú távon megőrizni az épségét és használat után könnyedén tárolni, szerezz be hozzá egy tömlőkocsit, amellyel jelentősen megkönnyíted a dolgodat, hiszen a locsolás minden addigi kerti munkád örömteli megkoronázása.
Sok sikert kívánunk a tökéletes kert felé tartó (föld)rögös úton! 🙂