A különféle grillező-típusokat egymástól eltérő módon tisztítjuk, blogbejegyzésünkben ezeket gyűjtöttük össze.
Ha kellemes szabadtéri sütögetést szeretnénk rendezni a családnak vagy éppen a barátainkat látnánk szívesen vendégül egy grillezésre, számtalan típus közül válogathatunk. Aki próbálta már ezeket, rendelkezik preferenciákkal és tudná sorolni a jó tulajdonságaikat, hogy miért érdemes ezt vagy azt választani. De nem feltétlenül tudja mindenki, hogy hogyan kell az egyes típusokat könnyen és gyorsan tisztítani, hogy megnyújtsuk kedvenc sütőeszközünk élettartamát, és mindvégig kiélvezhessük a rajta sütött ételek tiszta ízét, kellemes zamatát.
A különféle grillező-típusokhoz eltérő tisztítási módok tartoznak, főleg a hőtermelés technológiájának eltérései miatt. Érdemes ezek közül többet is kipróbálni, és olyat választani, amely a számunkra a legkényelmesebb. Ha lehet, törekedjünk a természetes megoldásokra, nem csak a környezetterhelés csökkentése miatt, hanem ezért is, hogy az étellel érintkező felületeken véletlenül se maradhasson tisztítószer-maradék, ami rontja szakácsteljesítményünk megítélését.
Amiről szó lesz
Általános szabályok a grillező tisztításához
Van néhány szabály, amelyet minden grillezőnek és grillezni vágyónak érdemes betartani a sütő tisztántartása és biztonságos használata érdekében. Ezek pár percnyi figyelmet vagy néhány egyszerűbb mozdulatot igényelnek az igénybevétel előtt és után, de megkönnyítik a karbantartás munkálatait és használatot is.
Mindig tiszta grillen kezdjünk el sütni! Ez nem csak azért fontos, mert a régi szennyeződések egy második sütés alkalmával lerobbanthatatlanul rá fognak égni az alkatrészekre. És nem is csak azért, mert elronthatják az étel ízét az avas-szenes ételszennyeződések. Hanem azért is, mert a kifröcsögött zsiradék olyan helyen is elősegítheti lángok keletkezését, ahol semmi szükség nincs rá (csepptálca, a grill külső része), és ez bizony veszélyes lehet, akár a házunkra, kertünkre nézve is.
Azoknál a grillezőknél, amelyeken grillrácsot használunk, általában a sütés végén érdemes a tisztítás első lépését megtenni, méghozzá úgy, hogy üresen felizzítjuk a rácsot. A magas hőfok elégeti a zsír- és ételmaradékokat, de még a szenes maradványokat is és a hamut már könnyebben tudjuk majd eltávolítani.
A grillt használat után azonnal tisztítsuk meg, vagy ha erre nincs lehetőség, gondoskodjunk a rajta lévő szennyeződések „beáztatásáról”! Az idézőjel annak szól, hogy természetesen nem az a feladat, hogy a grillt vagy annak alkatrészeit kádba merítsük. A feladat, hogy a szennyeződéseket fújófejes flakonból permetezzük be vízzel, mosogatószeres vízzel, almaecetes, esetleg mosószódás vízzel vagy hideg zsíroldóval. Ez után csomagoljuk egy használt lepedőbe vagy újságpapírba és így tároljuk a tisztításig. Így, még ha rá is szárad a szennyeződés, a zsiradék szerkezete megbomlott már, így könnyebb lesz eltávolítani.
Nagyon fontos, hogy az elektromos grill azon részeit, amelyeken áram halad át, nem érheti nedves tisztítószer, és a tisztítás előtt ezeket áramtalanítani kell! Szintén fontos, hogy bármilyen technológiával működő grill öntöttvas részeit ne tisztítsuk kemikáliával, mert a pórusai beszívják és onnantól érezni lehet majd a benne készült ételek ízén.
Természetes praktikák a grill tisztításához: használat előtt nyers krumplival, a kihűlés után pedig nyers hagymával töröljük át a felületeket! Az előbbi megakadályozza az étel és a szennyeződések tapadását, az utóbbi pedig fellazítja őket tisztítás előtt. Kaphatóak kifejezetten grillápoló folyadékok is, mint a Landman Power Protector termékei, amelyek között találunk rozsdamentes acél és bevonattal rendelkező felületek ápolására is külön szereket.
Faszenes grill
A faszenes grill tisztítása annyiban különbözik a többitől, hogy a hőforrás, azaz a szén füstöt is bocsájt ki, ami szintén megtelepszik a sütő alkatrészein. Ennek eltávolítására külön gondot kell fordítanunk a zsíros szennyeződések, ételmaradékok mellett (például a sütő fedelénél). A grillrácsot egyszerűen letisztíthatjuk, ha a kiégetés/kihűlés után nedves rongyot mártunk a hamuba és azzal dörgöljük át (óvatosan, mert a hamu vízzel keveredve erősen lúgos vegyületet alkot, így érdemes a műveletet kesztyűben végezni). A kormos fedelet vagy sűrű mosószeres vízzel vagy kevés hideg zsíroldóval érdemes megtisztítani. Ha üveges a fedél, és arra rakódott a korom, semmiképp se használjunk súroló hatású tisztítószert, mert megkarcolódhat!
Gázgrill
A kiégetés ennél a típusnál úgy történik, hogy a sütés befejeztével lehajtjuk a fedelét, felcsavarjuk a legnagyobb fokozatra, majd kb. 10 perc után lezárjuk és csukott fedéllel hagyjuk kihűlni.
A gázgrill grillrácsát grillkefével, a csepptálcát mosogatószerrel, esetleg valamilyen súrolószerrel tisztítsuk meg. Ha makacsok a szennyeződések, alkalmazhatunk valamilyen dörzsit vagy olyan grilltisztítót, amelynek van drótszivacs része.
Elektromos grill
Az elektromos fűtőszálat tartalmazó grilleknek többféle típusa van, aszerint hogy a sütés milyen felületen zajlik. Vannak, amelyek vékony acéllapot tartalmaznak, de kaphatók öntöttvas-lapos, kerámialapot, terrakottát vagy éppen természetes kőlapot alkalmazó modellek is. Ezek tisztítása az anyagtól függ, és általában részletes utasításokat találunk hozzá a használati útmutatóban. A lényeg, hogy a porózus felületeket nem szabad kemikáliákkal tisztítani, mert mélyre ivódik, kiöblíthetetlenül. A ráégett szennyeződéseket kíméletes grillkefével, óvatosan spatulával távolítsuk el, de ezek használatánál is legyünk körültekintőek, hiszen az erős dörzsölés/kaparás károsíthatja, elkoptathatja a felületet.