Számtalan ház körüli javítási és építési munka részfeladata lehet a hegesztés. És bár ez a munka rendszerint szaktudást igényel, a jelenleg kapható fejlett hegesztőgépek segítségével akár mi is megoldhatunk kisebb-nagyobb problémákat.
Mi is a hegesztés? Két különálló szerkezeti egységből álló munkadarab oldhatatlan kötéssel történő összeillesztése, rögzítése. A kifejezést általában fémekre használják, de más anyagoknál is alkalmazzák az eljárást.
A hegesztésnek több típusa létezik aszerint, hogy az összeillesztendő darabok anyagát, esetleg egy harmadik anyagot (hozaganyagot) alkalmaz a rögzítés biztosító varrat képzésére, sőt, aszerint is, hogy külső hőforrással, áram bevezetésével fejlesztik a szükséges hőt a munkadarabokban, esetleg nyomással, ütéssel vagy ultrahang segítségével érik el a hegedést. Ezeknek a módoknak jelentős részét ipari körülmények között alkalmazzák, de van néhány biztonságosan és könnyedén alkalmazható módszer az otthoni barkácsoláshoz is.
Amiről szó lesz
Milyen fő hegesztő típusok között választhatunk?
MMA hegesztő
Az egyik legközismertebb „ház körüli” hegesztési eljárás a bevonatos pálcával történő hegesztés, más néven MMA. Ebben az esetben a két munkadarab széleit és egy bevonatos elektródát olvasztunk össze hő segítségével, így keletkezik a varrat. A hegesztőanyag lehet alumínium, réz, rozsdamentes acél, de speciális kopásálló vagy extra kemény típusokat is lehet kapni. Az MMA hegesztőgép előnye, hogy olcsó, használata egyszerű, a hegesztés folyamata nem igényel nagy gyakorlatot. Hátránya, hogy ha nincsen tapasztalatunk, az eredmény nem biztos, hogy mutatós lesz. A hegesztőanyag használata miatt a varratfelület salakos, nehezen látható, hogy mit csinálunk. Ugyanakkor ezzel a hegesztési típussal nehezen elérhető helyeken is dolgozhatunk.
Védőgázos-elektródás hegesztés
A másik népszerű, háztartásban is alkalmazható hegesztési módszer a védőgázas-elektródás, vagyis AWI/TIG hegesztés. A hegesztőpisztolyból kiáramló védőgázban ív keletkezik egy elektróda és a munkadarabok között. Az ív megolvasztja a munkadarabok széleit, a hegesztés így, „szárazon” is elvégezhető, de igény szerint hegesztőhuzalt is adagolhatunk. A hozaganyag adagolása némi kézügyességet kíván, ám az eredmény nagyon szép, gyakran utómunkát nem igénylő, gáz- és folyadéktömör varrat lesz. Hátránya, hogy nagyon oda kell figyelni a kiválasztásnál, milyen anyagok hegesztésére alkalmas az adott készülék; a megbízható (főleg az alumínium-hegesztésre is alkalmas) berendezések drágák, a védőgáz költséges, a hegesztés viszonylag lassú, a munkafolyamatot óvni kell a legkisebb huzattól is.
Fogyóelektródás hegesztő
Gyorsan növekszik a védőgázas, fogyóelektródás hegesztőgépek népszerűsége, nem csak azért, mert ez az eljárás könnyen megtanulható, hamar szép eredményeket lehet vele elérni, megbízható és szép varratot eredményez, hanem azért is, mert a MIG/MAG hegesztő (vagy CO-gép), mint amilyen az Iskra MIG 250/4 Ecoline, gyakran többféle eljárás elvégzésére is megfelelő. Választhatunk olyan berendezést, amellyel az előbb ismertetett AWI eljárást is alkalmazhatjuk, vagy használhatunk bevont elektródát – ilyen gép az Iweld Pocketmig 185 AluFlux fogyóelektródás, védőgázas ívhegesztő inverter.
A MIG/MAG hegesztés védőgázban keletkezett ívet használ, az ív elektródája maga a hozaganyag huzalja. A huzalt a gép automatikusan adagolja. A hozaganyagra és a védőgázra széles a választék, az automatikus adagolás miatt a munka viszonylag gyors és gördülékeny, a varratok mélyek, stabilak és nagyon szépek MI/MAG gépekkel. A gép minden hegesztési pozícióban működtethető.
Mi az az inverteres hegesztő?
Az elektromos hegesztőgépek eltérő módon használják fel a hálózati áramot az általuk nyújtott hegesztési szolgáltatásokban, illetve azok egyes fázisaiban. Az inverter tulajdonképpen egy frekvenciaváltó szabályozó berendezés, ami a hálózati háromfázisú váltóáramot először egyenárammá alakítja, majd a hálózatinál sokkal nagyobb frekvenciájú váltóáramot képez belőle, végül a hegesztéshez szükséges egyenárammá alakítja. A többszöri átalakítás következtében az inverteres rendszer hatásfoka sokkal nagyobb, mint az inverter nélküli hegesztőké. Inverteres hegesztőt többnyire MMA hegesztéseknél vesznek igénybe, de AWI/TIG hegesztésre alkalmas gépeket is vehetünk, sőt, már MIG-MMA kétfunkciós, IGBT technológiás gépek is megjelentek.
Az inverteres hegesztők kiválasztásánál nem csak arra érdemes figyelni, hogy milyen hegesztési módhoz keresünk eszközt, és hogy esetleg többfélét tud-e, hanem azt is, hogy milyen körülmények között fogjuk használni. Ilyenkor fontos lehet az áramfelvétel (kell-e ipari áramforrás), a hegesztő inverter kis mérete (például Iweld Gorilla Micro Force 120 VRD), súlya, hogy vállra akasztható-e stb. Érdemes végiggondolni, mennyit fogjuk használni, milyen terhelést bír el az általunk kiválasztott típus, és hogy milyen alkatrész-, hegesztőgáz- és huzal-igényünk merülhet fel, abból milyen választék és utánpótlás áll rendelkezésre a piacon.
Az inverter magas szintű kezelésén természetesen nagyon sok múlik, ezért nem mindegy, hogy milyen vezérlésű gépeket választunk. AZ IGBT számítógépes technológia kifinomult szabályozó rendszerével nem csak biztonságosabbá, de energia- és anyagtakarékosabbá is teszi a hegesztési munkálatokat.