A konyha egyik legfontosabb alapdarabja a hűtőszekrény. Különösen nagy szolgálatot tesz nyáron, amikor rengeteg ételt igyekszünk a hűtő hűvös polcain tárolni. Tippjeinkkel segítünk, hogyan válaszd ki a számodra ideális darabot, hogy éveken keresztül bármikor elégedetten nyithasd majd ki az ajtaját!
Napjaink bőséges hűtőszekrény kínálata nem könnyíti meg a döntésedet, azonban a széles választék mégiscsak hasznodra válik: tudatos és alapos utánajárással ugyanis több minőségi márka termékei közül válogatva megtalálhatod a számodra legkedvezőbb darabot. Tarts velünk, ha bizonytalan vagy, milyen szempontok szerint kezdd el a keresést!
Amiről szó lesz
Energiaosztály és energiafogyasztás
Jelentős szempont a hűtőszekrény energiafogyasztása és energiaosztálya. Fontos, hogy tudd, bár ez a két fogalom hasonló, közel sem ugyanaz! Az energiafogyasztást a gyártók éves fogyasztásra határozzák meg, azonban ezt befolyásolja a kapacitás, a méret és számos más tényező. Javasolt, hogy fordíts nagyobb figyelmet az energiaosztály szerinti besorolásra, mert ez esetben a gyártók a fentieket mind figyelembe veszik, tehát kevesebb számolással teljesebb képet kapsz a hűtőről. Mindenképp érdemes A vagy A+ besorolást előnyben részesítened, de ha hosszú távon gondolkozol, megéri beruházni egy A++ vagy A+++ hűtőbe is, ezekkel ugyanis még a villanyszámlán is spórolhatsz. Ügyelj rá, hogy a hűtő optimális fogyasztása érdekében ne helyezd fűtőtest vagy sütő közvetlen közelébe és figyelj, hogy a hátoldala tudjon szellőzni!
Hányan fogják használni?
Nincs olyan hűtő, amelyben minden elfér, mondják viccesen, hiszen hajlamosak vagyunk zsúfolásig tölteni minden földi jóval. Komolyra fordítva a szót, vásárlás előtt érdemes átgondolnod, hogy hányan fogjátok használni, azaz mekkora a család létszáma, milyen gyakran vásároltok be, főztök, tehát mennyi ételt fogtok benne általában egyszerre tárolni. Ennek fényében vizsgáld meg a polcok számát, elrendezését és variálhatóságát!
A megfelelő hűtőszekrény méret
Ha a hűtő méretét szeretnéd kiválasztani, alapvetően két tényezővel kell számolnod. Az egyik a befoglaló méret, azaz a magasság, a szélesség, a mélység. Ez függ attól, hogy mekkora konyhád van, illetve hogy azon belül hová helyezhető el a hűtőszekrény. A másik tényező a nettó össztérfogat, azaz hogy a hűtőtérbe és/vagy fagyasztótérbe mennyi minden fér bele. Ezt a számot általában literben szokás megadni. Ne tévesszen meg egyik vagy másik adat! Legyél alapos, mert a két tényező között nincs feltétlenül egyenes arányosság, tehát például egy magas hűtő nem mindig jár arányosan nagy belső össztérfogattal!
A hűtőajtó kialakítása
Ne hanyagold el a hűtőajtó vizsgálatát sem! Ugyanis ha végiggondolod, nagyon sokat számít például kis méretű konyhában, például rendelkezik belső rakodófelülettel, ami a térkihasználás szempontjából igenis fontos tényező. Számolj azzal, hogy kézre áll-e/elfér-e egy kétajtós modell, illetve lenne-e igényed olyan hűtőre, amely jobbra és balra is nyitható a trükkös ajtókonstrukció miatt! Esetleg egy üvegajtós megoldás? Biztos ösztönzés arra, hogy rendet tarts a hűtőben! 😉
A hűtőszekrény kialakítása
Elérkeztünk egy sarkalatos ponthoz, amely azt taglalja a teljesség igénye nélkül, hogy milyen népszerű hűtő megoldások közül válogathatsz. Először is érdemes eldöntened, hogy beépíthető vagy szabadon álló hűtőre van-e szükséged. Utána vesd össze a fenti szempontokat többféle kialakítású modell esetén. Ilyenek lehetnek:
- egyajtós hűtőszekrény (általában fagyasztó nélkül vagy nagyon kis fagyasztóval)
- kombinált hűtőszekrény (hűtőrész és fagyasztórekesz egy hűtőszekrényben )
A kombinált hűtőszekrények között is akad számos eltérés. Beszélhetünk a következőkről:
- ún. “side by side” hűtő (amerikai hűtő): kétajtós, hatalmas össztérfogattal.
- alul fagyasztós hűtő (alul van a fagyasztóláda)
- felül fagyasztós hűtő (felül van a fagyasztóláda)
Ha igazán speciális megoldásra van szükséged, például borok számára, akkor természetesen a borhűtők között érdemes keresgélned.
A hűtő színe
Végül, de nem utolsó sorban érdemes foglalkoznod a hűtő színével, ugyanis a korszerű kínálatban a klasszikus árnyalatok mellett a színes darabok is helyet kaptak. Gondold végig, hogy milyen illene a konyhádba, bár ha beépíthető hűtőt választasz, akkor akár külső borítással, fronttal igazíthatod a konyhád színvilágához. A szabadon álló darabok esetén a hagyományos fehérrel vagy ezüsttel általában nem lőhetsz nagyon mellé, de a merészeknek a színes, vagány termékeket ajánljuk. Garantált lesz a jókedv már az első reggeli kávé előtt is! 🙂