Március van, ébredeznek a nagy dézsákban áttelelt leanderek, vagy más néven babérrózsák, ahogy a déli országokban nevezik őket. Színpompás, szemet gyönyörködtető virágözön lehet a jutalmad egész nyáron, ha a téli pihenés után egy pár jótanácsot betartasz a növényed gondozását illetően.
Ahogy emelkedni kezd a kinti hőmérséklet, újra a szabadba költözhetnek a leanderek. A növény latin neve nem más, mint a Nerium oleander, mely a görög „nerósz”, azaz nedves, folyó szavakra vezethető vissza. A legenda szerint ugyanis Nereusz tengeri isten teremtette ezt a növényt a tenger- és folyópartokra, mégpedig azért, hogy lányai, a nereidák, azaz a hableányok, megpihenhessenek, és elrejtőzhessenek ligeteikben. Hazánkban is népszerűek ezek a méretes, tetszetős kinézetű, mediterrán örökzöldek. Lássuk csak, hogyan hozhatod ki belőlük a legtöbbet, hogy virágba borítsa a balkont, a teraszt, vagy az egész kertet is akár.
Amiről szó lesz
Metszés- mindennek az origója
Annak érdekében, hogy a leander sok virágot hozzon, érdemes minden tavasszal megmetszeni, öt-hat évente pedig majdnem teljesen visszavágni az összes ágat. Az év eleji ifjítás, azaz a metszés garantálja, hogy a leander egész nyáron csak ontsa magából a színpompás virágokat. A metszéshez használj kézi ágvágót, mellyel nem csak könnyebb, de sokkal kényelmesebb is a munka, mint a metszőollóval, mely a vastagabb ágakat nem kíméletesen, hanem csak roncsolva tudja átvágni, mely sem a növénynek, sem a te kezednek nem tesz jót.
A metszés során legalább 30-40 cm hosszan vágd vissza az egyes ágakat!
Vigyázat! A leander minden része mérgező, így ajánlatos kesztyűben dolgozni, majd a levágott ágakat, leveleket apró darabokra vágni, és külön tárolóba gyűjteni, majd a zöldhulladékban elhelyezni. Fontos, hogy ha kisgyermek van a háznál, fokozottabban ügyeljünk arra, hogy ne érintkezzen a kicsi a leander levágott részeivel, hiszen a növényi nedv súlyos allergiás reakciót válthat ki. Napóleon Spanyolországban hódító katonái éppen a leander vesszőin sütött hús miatt vesztették életüket, nem pedig a csatamezőn.
Új föld, új élet
A metszést követően ne feledkezz meg a gyökerekről sem! Érdemes minden évben tavasszal a gyökerek egy részét eltávolítani, azaz levágni. Ezzel növekedésre sarkallhatod a gyökereket, melyek így több tápanyaghoz juttatják majd a növényt. Így egészségesebb, és a kártevőkkel szemben is ellenállóbbá válhat a növény. Miután eltávolítottad a gyökerek kb. egynegyedét, ha teheted, cseréld ki a földet egészen, vagy legalább töltsd fel tápanyagdús, jó minőségű virágfölddel és egy kis komposzttal a ládájába visszahelyezett leandert. Rögtön az átültetést követően meg is locsolhatod a növényt, jelezve számára, hogy elérkezett a tavasz, ideje ébredezni.
Napi egy öntözés
A leanderek viszonylag igénytelen növények, könnyedén tarthatóak, jól tűrik, és igénylik is a napsütést. Tavasszal elég naponta egyszer megöntözni, nyáron viszont legalább kétszer, kora reggel, és késő este is locsold meg kedvencedet. Ha nagy a meleg, a cserépalátétbe is önthetünk vizet, melyet igény esetén fel tud szippantani a növény.
A leander egy igazi ínyenc
A növényápolásirutin része, hogy heti egy alkalommal ne mulaszd el meglocsolni szépséges leandered egy kis tápoldattal, hiszen ez a fajta gondoskodás nem kerül sokba, viszont a növény extra virágokkal hálálja majd meg neked. Hiszen a leander egy igazi ínyenc, aki nem kíván sokat, számára a kevesebb mindig több.