Belül omlós, kívül ropogós. A színe a karamell csodás árnyalatai, az illata pedig a rozmaring és narancs édes ölelésében sült pecsenyéé. Te is erről álmodozol egy finom rozéval? Nos, most hoztunk pár tippet és trükköt, amivel tökéletesre sütheted a kacsát.
Már a rómaiak is előszeretettel sütötték meg egyben a szárnyasokat, így a kacsát is. Kívülről zsírral locsolták, belülről teletömték hasát mindenféle aromás növénnyel és fűszerrel, hogy azok átjárva a húst, igazi fenséges lakomaként szolgáljanak.
Amiről szó lesz
Idő és egy szuper edény
A kacsa sütése nem bonyolult dolog, két dologra van igazán szükség hozzá, hogy valóban jól sikerüljön: egy megfelelő edényre és időre. Ami az edényt illeti, érdemes bármilyen tűzhelybe – elektromos sütőbe vagy gázsütőbe is – helyezhető, zárható edényre gondolni. A legpraktikusabbak azok, melyek elég nagyok akár egy 3-4 kilós szárnyashoz is, és fedelük is van, mely biztosítja, hogy a hús lassan párolódhasson, az ízek és az aromák átjárhassák.
Az edény megválasztásakor nem utolsó szempont a zománcozottság, ami lehetővé teszi, hogy tisztítása könnyed maradhasson, és akár mosogatógépbe is tehessük. Ilyen az ovális, Bonyhádi kacsasütő is.
A hús előkészítése
Ami pedig az időt illeti, ne akarjunk sietni. Lényeges, hogy minőségi kacsát vásároljunk, hazai kistermelőtől vagy a piacról. Ez már fél siker.
Ezt követően tisztítsuk meg alaposan a kacsát a tollaktól, mossuk meg, majd itassuk fel a bőréről a vizet. Ezután dörzsöljük be jó vastagon sóval. A sóhoz már előzőleg adhatunk fűszereket is, citromot, rozmaringot is akár, de nem kötelező. Egy éjszaka hagyjuk állni, így a só átjárja legalább egy centi vastagságban a húst, és puhítja azt.
Aromás növényekkel fűszerezzük a kacsát!
Másnap vegyük ki sütés előtt a hűtőszekrényből, és töröljük le a kacsa testéről a sót. Kenjük be zsírral, mintha masszíroznánk. Ne sajnáljuk ezeket a mozdulatokat, hiszen minden érintés a „szívvel-lélekkel” sütést közvetíti majd a vendégek felé, amelyet érezni lehet majd a pecsenyén.
Hintsük meg morzsolt rozmaringgal, majoránnával, fokhagymanyomóval összezúzott fokhagymával. A hasába rakhatunk babérlevelet, almát, akár narancsot – ha a héja emberi fogyasztása alkalmas -, vagy citromot is (ha annak is kezeletlen, vegyszermentes a héja).
Sütőbe a kacsával!
Az előkészített szárnyast helyezzük a sütőrácsra, és magas hőfokon (240-250 C fok) mellével felfelé pirítsuk meg a sütőben. Ezt követően tegyük a húst a sütőedénybe, és lassan süssük alacsony hőfokon (160-170 C fokon) legalább két-három órát fedővel letakarva.
A megfelelő kacsasütő edény sokkal jobb, mintha alufóliával takarnánk le, hiszen a fóliáról a hő következtében az ételünkbe is juthatnak ártalmas anyagok. A zománcozott falú edény azonban megőrizve a hús ízét, aromáját, toxikus anyagok nélkül süti azt megfelelő állagúra. Végül vegyük el a fedőt, és ismét magas hőfokon akár mézzel, pecsenyelével locsolgatva süssük készre a pecsenyét tizenöt- harminc percig, nagyságtól függően.
Mielőtt tálalnánk, hagyjuk pihenni legalább egy fél órát.
A legjobban a krumplipüré, a dinsztelt lilakáposzta, és az aszalt szilva, vagy más erdei, édes lekvárok illenek hozzá. Az ínyencek ehetik zeller- vagy sütőtökkrémmel, illetve almás-hagymás burgonyapürével egyaránt. Így vagy úgy, fejedelmi étek.
Jó étvágyat kívánunk hozzá!
Ha tetszett a blogbejegyzés, az alábbi témák is érdekelhetnek:
Segítség a konyhai munkában: gépek, amelyekkel jobban megy a sütés-főzés
Mi minden készülhet a sertésből a disznótoron?
5 tradicionális magyar étel, amit Bonyhádi edényben készítünk
4 konyhai ajándékötlet azoknak, akik szeretik elkápráztatni a vendégeiket