Két és fél évtizede képezik a részét az életünknek az elektronikai cikkeken díszelgő szép, színes és informatív energiacímkék. A felmérések szerint ezek a jelzések fontos szerepet töltenek be a vásárlási és döntési folyamatban. Vagyis mielőtt nagy háztartási gépeket veszünk, egyre többünknél és egyre nagyobb szerepet játszik az energiatudatosság, a takarékosság és a hatékony működés.
Amikor nagyobb háztartási gépet szeretnénk otthonunkba beszerezni, az ár után a második helyen szerepel a szempontok között a kiválasztott termék (például hűtőszekrény vagy mosógép) energiahatékonysága. Ezért is megkerülhetetlen, hogy a címkerendszer, valamint az ott feltüntetett adatok valósak, könnyen átláthatók, értelmezhetők és egymással összehasonlíthatók legyenek.
Az 1990-es éveken bevezetett rendszer 2010 óta változatlan (akkor volt egy nagyobb módosítás, ami tulajdonképpen előkészítette a jelenlegi új besorolást és címkézési módot). A jelölések direkt és áttételes haszna minden érintett országban érzékelhető. A fókusz, amely a címkerendszer bevezetésével az energiahatékonyságra került, a gyártókat arra ösztönözte, hogy folyamatos fejlesztéseket vigyenek véghez ezen a területen. Az új modellek egyre korszerűbbek és jobbak lettek, egyre feljebb kerültek az eredetileg A-tól F-ig terjedő skálán, majd bevezetésre kerültek a + és – kiegészítő jelzések is.
Napjainkban a boltokban kapható termékek legnagyobb része A kategóriás, közöttük a különbségek a + és – jelek számában érzékelhető csak, ami a vásárlóknak nem mindig jelent elég biztonságos információforrást.
Amiről szó lesz
Miről szólnak az energiacímkén a módosítások?
A 2019-ben elfogadott, majd Magyarországon 2020-ban és 2021-ben két lépcsőben bevezetett bizottsági rendeletek több területen is változást kezdeményeztek az energiacímkéken, illetve az azokon feltüntethető besorolási rendszeren. A változásoktól az elemzők 2030-ra Uniós szinten évente olyan mértékű energiamegtakarítást várnak, amely Magyarország éves energiafogyasztásával vetekszik.
Első körben a háztartási mosogatógépeknél, mosó- és mosó-szárító gépeknél, hűtőkészülékeknél (beleértve a borhűtőket is), fényforrásoknál és elektronikus kijelzőknél (köztük a televízióknál és monitoroknál) vezették be a módosításokat.
Az új címkerendszert a beszállítóknak már 2020 november óta alkalmazniuk kell: a forgalmazott termékekhez már kötelező csatolniuk az új címkéket.
Idén márciustól már a webshopokban és az üzletekben is ki kell helyezni ezeket a tájékoztatókat az új termékek mellé, továbbá március 1. és 15. között a módosítás előtt a boltba került termékeken is le kellett cserélni a régi címkéket.
Az energiahatékonysági jelölési rendszert mostantól újra kizárólag betűk alkotják (nem kerülhet melléjük + és – jel), és a betűsorból kiiktatják az F-et (2024-re tervezik ennek megvalósítását), vagyis a besorolás A-tól G-ig tart majd. Továbbra is az A marad a leghatékonyabb energiaosztály, zöld jelzéssel, a legalacsonyabb a G lesz, pirossal jelölve. A minősítési rendszer jelentősen szigorodik, a régebbi modelleket akár több osztállyal is visszaminősíthetik, és az előrejelzések szerint az A és B osztály sok esetben üresen maradhat egy-egy termékkategóriában. Ez szándékos a jogalkotó részéről, hiszen nem lenne jó, ha ismét újra kellene alkotni az osztályozás rendszerét, amikor a jövőben a jelenlegi készülékeknél hatékonyabb termékek születnek.
A mosó-, mosó-szárító és mosogatógépek esetén a címke adatait az ECO program alapján határozzák meg. A mosó-szárító gépek címkéin a bal oldali oszlopban a teljes program, míg a jobb oldali oszlopban csak a mosási program adatai kerülnek feltüntetésre.
A címkéken további fontos információkat is feltüntetnek, amelyek segíthetnek nekünk a döntésben, amikor háztartási gépeket szeretnénk venni. A mosó és mosogatógépeknél például a maximális töltet mennyiségét (az előbbi esetében kg-ban, az utóbbinál darabszámban vagy készletmennyiségben), a zajszintet és a vízfogyasztást is jelölik. A mosogatógépeknél az ECO program hosszát is meg kell jelölni, továbbá a mosó- és mosogatógépeknél, mosó-szárítógépeknél az energiafogyasztást pedig a korábbi éves ciklus helyett 100 program alapján határozzák meg.
A zajszint megadásánál is változások lesznek, hiszen a korábban alkalmazott dB-érték helyett az energiaosztályozáshoz hasonlóan sorolják be a készülékeket, szintén A-tól G osztályig.
Teljesen új megoldásként a címkékre kerül egy QR-kód, amelyet okostelefon segítségével beolvasva az EPREL (EU Product Database for Energy Labelling) felületein további adatokhoz juthatunk a termékről és a címkézés rendszeréről. Ebbe az adatbázisba a gyártók kötelessége feltölteni a termékeik adatait 2020 eleje óta, és természetesen az új energiacímke előírásait is be kell tartaniuk az adatbázis frissítése során.
Szigorodó minősítés az energiacímkéknél, sűrűsödő ellenőrzés
A gépek besorolása az EEI (összesített energiaindex) alapján működik. Ennek sajátosságai miatt eddig is előfordulhatott, hogy az egyik termékkategóriában mást jelentett egy adott osztály, mint a másikban. A szigorodó szabvány, a komplex teljesítményértékelő mutatók és az innovatívabb tesztelési módszerek mellett a változás vásárlók számára látványosabb része, hogy a korábban mindössze a 3 legfelsőbb osztályt elfoglaló háztartási nagygépek ezentúl 6 kategóriában fognak szóródni. Könnyen lehet, hogy egy eddig A osztályú modell ezentúl a C vagy D kategóriában kap helyet. Természetesen ezzel a termék sajátosságai nem változnak, mindössze arról van szó, hogy az új rendszerrel alacsonyabb minősítéshez bizonyultak elégnek a paraméterei. (Korábban az 50-es EEI érték alatt már A+++ besorolást kapott egy hűtő vagy mosógép, a változás után ez már csak D-re elég, hiszen az A-hoz már 32 alatti eredmény szükséges.)
Ahogy a címkerendszer bevezetése inspiráló hatással volt a termékfejlesztésre, úgy a minősítési rendszer átalakításától is várhatunk élénkítő hatást a piacra és a termékfejlesztésre nézve.
Az átállás nehézségei
Az átállás kezdő dátumától számított kilenc hónap alatt (2021. november 30-ig) előfordulhatnak a kiskereskedelmi forgalomban olyan termékek, amelyeken a korábbi energiacímke szerepel. Erre fogyasztóként is érdemes odafigyelnünk és a becsületes kereskedők részéről is elvárható, hogy a vásárlók figyelmét felhívják arra, hogy a régi és az új címkén feltüntetett adatok nem alkalmasak az összehasonlításra.
Mi oka lehet ennek? Az egyik lehetséges helyzet, ha a kereskedő nem tudja beszerezni a készleten levő modelljeire a módosított és felülvizsgálatot feltételező új energiacímkét, mivel a szállító beszüntette a tevékenységét. A másik, ha a szállító nem tudja megoldani a 2020. november 30. előtt forgalomba hozott termékek felülvizsgálatát, mivel a két címke előállítása a termék eltérő tesztelését teszi szükségessé. Ebben az esetben, ha a négyhónapos felkészülési időszak alatt az adott termék (vagy azzal egyenértékű alternatív termék) nem volt forgalomban, az átállás kezdő időpontjától ezek a termékek a régi energiacímkékkel értékesíthetőek 2021. november 30-ig.