Egyszerűen és okosan lehet hűs környezetet teremteni, hogy el tudjuk viselni a hőséget!
A hőhullámok és a kánikula mindenkit megvisel, és bár az utcán vagy a tömegközlekedési eszközökön nem is tudunk elbújni előle, legalább az otthonunkban biztosítsunk elviselhető körülményeket.
Ehhez nem feltétlenül kell légkondicionáló, hiszen sok lakásban nincs lehetőség a beszerelésre. A legfontosabb dolog, amit ennek érdekében tehetünk, az a megelőzés. Ne utólag próbáljuk kiszorítani lakásunkból a meleget, hanem eleve előzzük meg, hogy bejöjjön! A nyílászárók megfelelő szigetelése nem csak télen fontos, hogy ne menjen ki a meleg, hanem nyáron is, hogy ne jöjjön be!
Ez nem jelenti azt, hogy nem szellőztethetünk! Sőt, kezdjük a napot azzal, hogy miután felébredtünk, kitárjuk az ablakokat: ilyenkor még friss, hűvösebb az idő, jó a levegő. Szellőztessük át jól otthonunkat, kereszthuzatot is nyithatunk. Majd ha már jön a meleg, csukjuk be az ablakokat és tartsuk is zárva a hőségben.
A következő fontos feladat, hogy konzerváljuk a hűs levegőt! Ha van zsalu, redőny, reluxa az ablakon, nyert ügyünk van. Amint közelednek a napsugarak, húzzuk le a redőnyt és tartsuk kellemes árnyékban a lakás belső terét, amíg odatűz a nap. Ha nincs redőny, kerüljön az ablakokra sötét árnyalatú vagy vastag sötétítő függöny. Utóbbi akkor is védelmet nyújt, ha halványabb.
Szereltethetünk az ablakok fölé kihúzható védőernyőket, napellenzőket is, amelyeket számtalanszor láthatunk boltok bejáratai előtt, vagy kávézók teraszán. Ezek felfogják a napsugarakat és megakadályozzák, hogy túl sok jusson belőlük a helyiségekbe. A ventilátoroknak és léghűtőknek kifejezetten nyáron nagyon tudunk örülni. Segítségükkel kellemessé válik a légkör, bármekkora hőségről is legyen szó! Számtalan ventilátor közül választhatunk – asztali, állványos, padló, fújó, elszívó vagy oszlop -, és szereltethetünk akár a plafonra is egyet.
Jó döntés lehet a párásító ventilátor, amit akár távirányító segítségével is vezérelhetünk. Választhatunk természetes szél és éjszakai üzemmódok közül is, de kapcsolhatunk külön ionizátor vagy fűthető rovarriasztó módokat.
Az időzítős elszívó ventilátorokkal (1-20 perc) könnyen szagtalanítjuk, páramentesíthetjük és szellőztethetjük a helyiséget. Ha nem csak meleg, de száraz is a levegő, a párásító funkcióval ellátott léghűtő lehet a jó megoldás. A készülék első osztályú zárt helyek hűtésére, felfrissítésére, jelentősen viszont nem csökkenti a tér hőmérsékletét, így senki sem lesz rosszul a hirtelen hidegtől.
Fontos az is, hogy ha kívülről nem jön be hő, mi se csináljunk bent! Minél kevesebb ideig használjuk a tűzhelyet, a villanyt, a vasalót, annál kevésbé lesz forróság. Cseréljük energiatakarékosra az izzókat, és lehetőség szerint ne tartsuk bekapcsolva a háztartási gépeket, ha nem muszáj.
Sok hőt felfog, ha kertes ház esetében vannak kúszónövények a falon, takarják a ház egy részét a tövébe ültetett növények, magasabb fák. Otthonunk köré ültessünk gyorsan növő fákat, hogy mielőbb hűsítő árnyékot nyújtsanak!
Az ablakokat este érdemes újra kinyitni, amikor már hűl az idő és ismét a friss levegőt tudjuk beengedni a lakásba!
Fontos, ha kimegyünk a nagy melegbe, ásványvizet mindig tartsunk magunknál, és öltözzünk szellős ruhákba!