Ahogy a fák elvesztik lombjukat, elindulnak a favágók, fakitermelők. A fa Magyarországon is kedvelt tüzelőanyag, ráadásul megújuló energiaforrásnak számít. Néhány hasznos tanács a beszerzéséhez és a felhasználásához.
Amiről szó lesz
Tüzifa vásárlása
Tűzifának elsősorban gyertyánt (ritka), bükköt, tölgyet vagy akácot érdemes vásárolni. Az első kettő vékony kérgű, jó hőértékű keményfa. A tölgy kérge vastagabb, nehezebben is szárad. Az akác is szép lángú, jó fűtőértékű fa, de gyorsabban elég a többinél, igaz, akkor is hajlamos – ha nehezen is – elégni, ha még nem egészen száraz. Puhafát tüzelés céljára vásárolni nem érdemes, de ha ingyen, vagy szinte ingyen jutunk hozzá, esetleg a saját területünkről tudunk ilyet kitermelni, természetesen használható, legfeljebb több kell belőle ugyanahhoz a hatáshoz, illetve gyakrabban kell a tűzre tenni.
Ha vásároljuk a fát, mindig köbméterre vegyük, mert ha mázsára vesszük, az eladónak az az érdeke, hogy vizes fát adjon el, és ellenőrizni is nehéz a súlyát. Legjobb a télire valót már március-májusban beszerezni, így biztosan kiszárad, mire felhasználnánk, és ilyenkor még van választék.
Ha tehetjük, gondolkodjunk akár 1,5-2 évre előre, így biztosan jól használható fával fűtünk majd, illetve az kerül a kályhába, kandallóba. A száraz fa fűtőértéke mintegy kétszerese a nedvesének!
Ha meghozták a fát, vagy kivágtuk magunknak, mindenképpen méretre kell vágni a rönköket, leginkább fűrésszel (ha kereskedőtől rendelünk, ezt a fázist jellemzően már elvégzik helyettünk). A szükségest hosszt a kazán, kandalló, stb. égéstere befolyásolja, mindenkinél más. Erre a célra használhatunk kézifűrészt, vagy láncfűrészt, ha nagyobb mennyiségről van szó. A hosszában felvágott rönköket utána hasogatni kell. Itt használhatunk hasítógépet, ha egész keményfa rönköket, vagy különösen göcsörtös fát dolgozunk fel, de a legtöbb esetben, háztartási mennyiségekhez elegendő egy jó hasítófejsze. A nagyobb tönkökhöz válasszunk 2 kg-os, vagy a feletti, hosszú nyelű szerszámot – ezeket már jó erősen meg kell markolni – ha csak túl vastagra hasogatva kaptuk a fát, és ezt szeretnénk tovább hasogatni, akkor elegendő lehet egy könnyebb darab is.
Tüzifa tárolása
A vásárolt fát minél hamarabb hasogassuk fel, úgy könnyebben szárad. Tárolásra a legjobb egy féltető, amit átjár a szél, és ha lehet, akkor ne a földre, hanem egy raklapra tegyük, hogy alulról is szellőzzön. A pincébe csak akkor rakjuk le, ha már elég száraz, különben penészes lesz, bedohosodik. Ha mégis csak későn sikerült fát venni vagy vágni, esetleg szerezni, akkor 1-2 nap mennyiséget mindig készítsünk oda előre a kályha mellé, hogy legalább nagyjából kiszáradjon, mire elégetnénk.