A kerékpározás amellett, hogy jól átmozgat és edzésnek sem utolsó, az egyik legpraktikusabb közlekedési eszköz a faluban, városban, nagyvárosban és a fővárosban. Nem szennyezi a környezetet és gyorsan célba lehet érni vele, például a reggeli csúcsban a munkahelyre.
Szerencsére egyre többen pattannak nyeregbe és választják az autós közlekedés alternatíváját, a biciklizést. Mégis sok olyan kerékpárost látni, akik még a legalapvetőbb biztonsági felszereléseket sem viselik. Megmutatjuk, hogy melyek azok a dolgok, amelyek mindenképp legyenek nálad vagy rajtad, ha bringával indulsz útnak!
Amiről szó lesz
Első a biztonság!
A KRESZ szabályok nem ismerete nem mentesít a felelősség alól. Tehát bárki, aki forgalomban közlekedik, azaz nemcsak kerékpárúton, hanem utcán, úton, bárhol – ismernie kell a közlekedési szabályokat.
Ha ezekkel tisztában vagy, akkor nem kérdés, hogy a biztonság a legfontosabb és sisak nélkül nem indulsz el sehova sem. A helyzet az, hogy lehet, hogy te magad mindent betartasz, de a körülötted közlekedők lehet, hogy nem elég körültekintőek, figyelmetlenek, emiatt kész a baj, nem elkerülhető egy baleset. Minimum duplán kell figyelni kerékpározás közben: magadra és a körülötted közlekedőkre.
Ezért például a fülhallgatóval bringázás óriási veszélyt rejt magában, akkor már inkább bicajra szerelhető minihangszórón keresztül hallgass zenét, ha feltétlenül muszáj. Plusz ne a járdán, hanem a kerékpárúton vagy az úttesten, a kerékpársávon haladj (már ha van).
A kerékpár műszaki állapota és felszereltsége
A biztonságos városi kerékpározás másik titka a megfelelő műszaki állapot, illetve, hogy a szabályok szerinti felszereltségben legyen a bringád. Milyen kerékpáros alkatrészekre lesz szükséged? Ami mindenképp kell: első és hátsó lámpa, első és hátsó prizma, első keréken 2 db sárga küllőprizma, csengő, két egymástól független fék.
Rossz látási körülmények esetében, például esőben vagy főleg éjszaka, fényvisszaverő ruházat is kell, ami lehet láthatósági mellény, vagy például kerékpár fényvisszaverő mellderékpánt. Emellé jöhetnek a különböző fényvisszaverő garnitúrák, pántok.
Ha elkoptak vagy tönkrementek egyes alkatrészek, mindig cseréld le újra és hibátlanra őket!
Kéznél van a segítség
A biztonsághoz és elővigyázatossághoz visszatérve, mindig legyen lezárva, lelakatolva a bringa. Az U-lakat a barátod, feltéve ha a vázat lakatolod le vele! Azaz nem a kereket zárjuk le, hanem mindig a vázat rögzítjük vele a bringatároló egységhez. A lakatkulcs másodpéldányát olyan helyre tedd, ahol megtalálod, ha szükség lesz rá.
Az úton bármikor történhet veled vagy a bringáddal kisebb-nagyobb baleset. Egy hirtelen fékezés vagy defekt, esetleg a rossz útviszonyoknak köszönhetően meglazul egy-egy alkatrész. Nem életszerű, hogy mindenki hordjon egy elsősegély dobozt a hátizsákjában vagy a biciklis kosarában, de otthon azért jó, ha van egy.
Amiket viszont mindenképp jó beszerezni ilyen esetre is, az egy kerékpár szerszámkészlet vagy kerékpár javítókészlet, ami bárhol elfér, és ha hosszabb útra mész, legyen nálad. Ugyanez a helyzet a kézi pumpával és a kerékpár gumiragasztó készlettel is. Ha a kézi pumpa nem jön be, akkor azért egy pumpatömlő jól jöhet, így a benzinkúton is megoldható a levegő pumpálás, csak a megfelelő csatlakozó menetű tömlőt kell megvásárolnod előtte, vagy kapd elő a kerékpár szelepátalakító garnitúrát a hátizsákból.
Még egyszer összefoglalva, ami mindig legyen nálad, miután meggyőződtél arról, hogy a bringád felszereltsége rendben van: bukósisak, láthatósági mellény, kerékpár szerszámkészlet, mini kézipumpa (vagy szelepátalakító garnitúra), tartalék elem a lámpákba, lakat és kulcs.
Végül: ne félj kerékpározás közben!
Nyilván nem az a cél, hogy egy bőrönddel bringázz be a munkába, de például, ha már gyerekeid vannak, akkor nem kérdés, hogy bukósisakot veszel fel és kivilágítod magad, és amennyire csak lehetséges, felkészülsz a váratlan helyzetekre. Ugyanakkor nem lehet félve biciklizni. Kerékpározás közben is szükséged lesz magabiztosságra és bátorságra, de ne sodord magad veszélyes helyzetekbe!
Az autósok nagyrésze toleráns, főleg, akik szoktak kerékpározni. Illetve azok a bicajosok, akik autót is vezetnek, sokkal jobban figyelnek másokra is közlekedés közben. Egyszóval figyelj magadra és másokra, tartsd be a szabályokat, hogy ezzel is bizonyítsd: Magyarország megérett arra, hogy bringás ország legyen!