Hogyan fogj otthon a palántásához? Mi a teendőd? Az alábbi tippekkel segítünk!
Tegyük fel, hogy egy lustálkodós nyári vasárnap délelőtt van, te pedig megkívántál egy gazdag zöldséglevest vagy egy jó kis lecsót. Ha szinte azonnal tetettél az egész főzőcskézős programról, mert semmi kedved elmenni a boltba egy ilyen szép napon, akkor neked bizony nincs még veteményes a kertedben. Ha idén jó lenne, ha a zöldségek a kertedből kerülnének a konyhába, akkor itt az ideje a palántázásnak!
Amiről szó lesz
Miért jó a palántázás?
A kertben termesztett zöldségek nem csak azért nagyon jók, mert minden finomabbnak tűnik amit az ember saját magának termel, azonban nem elhanyagolható tény az is, hogy ezekkel az alapanyagokkal biztosan nem viszel be semmilyen káros anyagot a szervezetedbe, hiszen pontosan tudod, mivel kezelted az adott területet. Ha most arra gondolsz, hogy kizárt, hogy te minden egyes nap foglalkozz a kis veteményeseddel, akkor nyugalom, szó sincs arról, hogy napi szinten kapálnod vagy ásnod kellene.
Magoktól a zöldségekig
Ha eldöntötted, hogy szeretnél saját zöldségeket termeszteni a kertedben és elég bevállalós vagy, akkor március elején már indulhat is a magültetés! Bár sokan inkább úgy vannak vele, megvárják, amíg előnevelt palántákat is lehet kapni a kertészetekben, de mégis miért várnál addig, ha te magad is elkezdheted a műveletet most azonnal? Hiszen így “születésétől” fogva a te kezed munkáját dicsérik majd a „cseperedő” növények, ráadásul ellenállóbban is lesznek a különböző betegségekkel szemben, mint ha palántáznál. Erre az ideális időszak március eleje, de különböző zöldségeknél eltérő lehet a megfelelő időszak, erről mindig tájékozódj a csomagolásról!
A magokat először természetesen nem a földbe kell ültetni, az első „inkubátor” számukra az ültetőedény, amelyet kreálhatsz tojástartóból vagy akár műanyag palackokból vagy tejfölös dobozból is. Ezek után pedig csak a növényekre és az ujjaidra lesz szükséged. Nyomkodd le a földet a választott területen, majd vesd el a választott magokat, legyen az bármilyen zöldségféléé.
Az első csírák néhány héten belül kidugják majd a fejüket a földből és elkezd majd hajtani a növény, te pedig elültetheted a palántákat a kertedben. Az öntözésről egyik folyamat során se feledkezz meg!
Ha inkább palántáznál
Amennyiben első körben inkább a palántázást választod, akkor még várnod kell egy kicsit, ugyanis március vége felé érdemes elültetni az első palántákat ahhoz, hogy életképesek maradjanak.
Ehhez először alaposan meg kell tisztítanod a területet, amelyet választottál, valamint ásóra is szükséged lesz a művelethez.
Ha fellazítottad a talajt, ültesd el a palántákat megfelelő távolságra úgy, hogy a földlabda ne kerüljön sem túl alacsonyra, sem pedig túl magasra. Természetesen a rendszeres öntözésről se feledkezz meg. A munkád első eredményét pedig már néhány hét múlva látni fogod, ugyanis elkezdenek cseperedni a növényeid, amelyekről nyáron már szüretelhetsz is. Az pedig, hogy mit készítesz a finomságokból, csak rajtad múlik!
Megyeri Szabolcs vendégcikke