Amiről szó lesz
A kerti tűzrakás és grillezés elmaradhatatlan élménye a nyárnak.
Amennyiben akkora kertünk van, ahol elfér a tűzrakóhely vagy kemence, emellett alkalmas szeglet is adódik a kialakítására (pl. nincs fölötte lombos fa, vagy nem száll rossz helyre a füstje), mindenképpen megéri az energiabefektetés, hogy aztán élvezhessük a tábortűz mellett töltött estéket.
Ha betartjuk a grillezés 7 aranyszabályát, semmi nem állhat útjába a gasztronómiai és társasági élményeknek!
Alapanyagok a kerti sütőhely kialakításához és a grillezéshez
A kerti sütőhely szinte bármilyen alapanyagból készülhet, ami nem gyúlékony és tartósan bírja a tűz magas hőmérsékletét. A neten keresgélve számtalan formával és ötlettel találkozhatunk a faszenes asztali grilltől a faszenes grillhordón át a többfunkciós téglából vagy terméskőből épült kerti konyháig. Ne higgyünk mindenkinek – például a raklapba süllyesztett fémüstben tüzet rakni nem biztos, hogy jó ötlet – és ha komolyabb „építkezésre” szánjuk rá magunkat, mindenképpen konzultáljunk szakemberrel.
A kert grill alapanyaga leggyakrabban bontott tégla, nagy méretű folyami kavics, bazalt kövek vagy hasított, esetleg gömbölyűre csiszolt terméskövek. Ezek között sokszor az ár dönt, vagy az, hogy melyik áll éppen a rendelkezésünkre. Költségkímélés céljából a nem látható helyeken használhatunk törött/bontott téglát, így csak a jól látható helyekre szükséges szebb téglát vagy követ vásárolnunk.
A megsüllyedés, szétcsúszás elkerülésére érdemes a kerti grillező alá 10-15 cm vastag beton alapozást szükséges létrehozni, ezért az alapanyagok közé vegyük fel a sódert és a cementet is. Ha szeretnénk az alap stabilitását tovább növelni, tegyünk az alapba betonacél hálót vagy szálakat. Ennek használatával elkerülhetjük, hogy szétfagyjon a beton alap, így a téli védelem kimerülhet a ponyvás letakarásban. Ha pedig a grillező falazatához habarcsot szeretnénk használni, akkor számoljunk azzal is. Továbbá ne feledkezzünk meg a grillező fém alkatrészeiről – grillrács, hamutálca, nyárstartó stb. – vagy a grilltárcsa méretéről sem: ezeket válasszuk ki a tervezés előtt, hogy a pontos adatok ismeretében alakíthassuk ki a készülő grillezőt.
Kerti tűzrakóhely kialakítása
A tűzrakóhely kialakításának legegyszerűbb módja, amikor egy kör alakú részen eltávolítjuk a föld felső rétegét (a fű és egyéb gyomok gyökereit), esetleg kis mélyedést ásunk, majd a kört kirakjuk nagy kövekkel. Ez a „tűz-hely” alkalmas arra, hogy elhelyezzük benne a tűzifa-hasábokat, némileg szélvédett, a kövek pedig megakadályozzák, hogy a máglya szétboruljon, vagy ha ez megtörténik, a parázs szétszóródjon. Az ilyen tűzrakóhelyek köré általában nagyobb fatönköket tesznek, ezekre lehet ülni.
Kicsivel több erőbefektetéssel gondoskodhatunk arról, hogy a tűzrakóhely területe száraz maradjon, a tűz védve legyen a levegő áramlásától vagy a feltámadó széltől. Sőt, a társaságnak kényelmes és mutatós ülőhelyeket biztosíthatunk. Ehhez nagyjából 30 cm mélyen kör vagy négyzet alakban függőleges falú mélyedést ásunk, a fal mentén egymásra rakott folyami kavicsokkal vagy téglákkal biztosítjuk, hogy ne omoljon tovább a szegély, ha valaki rálépne. A mélyedés peremét is körberakhatjuk bontott téglával vagy nagyobb kövekkel. A függőleges és a vízszintes részen is ügyeljünk a „falazás” stabilitására, és mivel a falazott rész nem emelkedik el a földtől, habarcsra és betonalapra nem lesz szükség, mégis tömörítsük le a talajt, ágyazzuk be az egyes darabokat és igyekezzünk szorosan rakni őket, különben hamar széteshetnek az igénybevételtől.
Sok DIY tipp látható olyan grillezősarkokról, ahol az ülőhelyek szintén földbe ásott, és kaviccsal-kővel kirakott „mélyedések”. Ha a kertünkben van ilyen meredek rész, érdemes e romantikus ötlet megvalósításán elgondolkodni, ám a talaj minden irányba való tömörítéséről és támfalazásáról ebben az esetben gondoskodni kell!
A még egy lépéssel bonyolultabb kategóriába tartoznak a földtől elemelkedő fallal rendelkező tűzrakó helyek. Ez a falazat is készülhet bontott téglából, terméskőből, és különleges látványt nyújt a megfelelő formára kialakított drótháló-kalodába szórt folyami kavicsokból álló tűzrakóhely is. A függőleges falazat, ha nem elégszünk meg egy-két sor téglával vagy kővel, már képvisel olyan terhet, amely alá beton alapot kell készíteni, illetve a téglák/kövek minőségétől és formájától függően habarcsot is szükséges használni.
Ha a grillezőhely elkészült, már fel is állíthatjuk grillsütőt!
Kerti grillező, sütögető és kemence építése
Azért vesszük egy kalap alá ezt a három kategóriát, mert olyan sokféle kerti sütő készül manapság, hogy esetükben nem húzhatunk igazán szoros határt. Mindhárom esetben papíron tervezzük meg a formát és a funkciókat. Mielőtt nekilátnánk az építésnek, érdemes lazán összeállítani az építményt, ha ez lehetséges, beton és habarcs nélkül, csak hogy lássuk, tetszetős-e, valóban olyan kényelmes-e használni, ahogy elképzeltük.
Ha mindent rendben találunk, és véglegesítettük a tervet, jelöljük ki az alap helyét és körvonalát, majd ássuk ki a területet 15 centiméteres mélységben. A kiásott földalap alja legyen vízszintes! Öntsük ki betonnal, locsolgassuk néhány napig, és hagyjuk szilárdulni. Ha kisebb építményt tervezünk, egy hét elég lesz, ha nagyobb súllyal számolunk, három-négy hétig is várnunk kell. Ez idő alatt számoljuk ki a szükséges anyagmennyiséget, és szerezzük be a további szükséges anyagokat.
A következő lépés a falazás. A téglákat és a köveket is kötésben rakjuk egymásra: vagyis egymáson elcsúsztatva, átfedésben kell lenniük. A falazásnál ügyeljünk arra, hogy a szükséges hamuréseket, ajtókat, egyéb nyílásokat hagyjuk szabadon. A zárt grillezők belsejét törött téglával is ki szokták rakni, hogy nagyobb legyen a meleget tartó tömeg.
Grillezőhely típusok
A legegyszerűbb kertigrill forma az egyik oldalról nyitott, asztal-szerű típus, amelybe mint egy fiókot kell betolni a grillrácsot és a hamugyűjtő tálcát.
Ha nem parazsas-fiókos megoldást szeretnénk, hanem tüzet akarunk az építményben rakni, akkor érdemes a betonból öntött alapba süllyeszteni a tűztér alját és a fedőrács fogadógyűrűjét.
Ha nem az alapba tennénk a tűzteret, akkor a kívánt magasságon zsalut kell készíteni és ott kiönteni a betonból a tűztér alját. Az étellel érintkező és a potenciálisan zsíros-füstös szennyeződést kapó részeket, elemeket érdemes úgy beépíteni, hogy azok kivehetők, könnyen tisztíthatóak legyenek. Így a grillrács, a nyárstartó, a grillező kosár és többi eszköz minden használat után néhány mozdulattal megszabadítható a szennyeződéstől.
A tűztér belsejét mindenképpen érdemes tűzálló bevonattal ellátni (vízüveg és samotthabarcs keveréke), mert ez hosszabb távon is megakadályozza, hogy a hő hatására kiszáradó cement kiperegjen a téglák/kövek közül és ezzel gyengítse annak stabilitását.