Eljött az idő, hogy felkészítsd kertedet arra, hogy teljes pompájában tündököljön. Adunk három kertrendezés tippet, hogy virágba boruljon a kert és egész nyáron át élvezhesd a csodás pázsitot!
Ha olyan kertre vágysz, amely rendezett és ápolt, valamint minden nap örömet szerez a következő hónapokban, ideje elkezdeni a kertrendezési munkálatokat. Kövesd kertészeti tippjeinket, mert kerted meghálálja majd a gondos törődést!
Amiről szó lesz
A pázsit karbantartása
A szomszéd fűje mindig zöldebb? Akkor ideje mindent megtenni azért, hogy ebben a szezonban tiéd legyen a legszebb zöld terület és a fűre lépni ne tilos, hanem öröm legyen! Mit kell ehhez tenned tavasszal? A legfontosabb kertrendezés szabályok a következők:
- öntözd megfelelő mennyiségű vízzel,
- nyírd fűnyíróval rendszeresen és
- gyomtalanítsd alkalmanként, amikor szükséges.
Nagyon fontos, hogy ne felejtsd el a trágyázást sem, hiszen akkor lesz igazán szép a gyep, ha ellátod a szükséges tápanyaggal. Tavasztól nyárig érdemes nitrogén tartalmú trágyát használnod, hiszen serkenti a fű növekedését, ősszel azonban a foszfát és kálium tartalmú az ideális.
Fák, cserjék, bokrok gondozása
Ha ezekre ügyelsz, biztosan szemet gyönyörködtető lesz a végeredmény, amelyet fokozhatsz azzal, ha gondoskodsz a megfelelő gyepszellőztetésről is, hogy pázsitod elegendő oxigénhez juthasson. Ezt érdemes a késő tavaszi vagy kora őszi időszakban elvégezned.
Fontos, hogy elegendő figyelmet fordíts a fákra és a cserjékre, bokrokra is. Ezeket a növényeket fontos, hogy egész évben karbantartsd. A legfontosabb tavaszi teendőd ilyenkor a lombkorona metszése a megfelelő ágvágó kerti szerszámokkal, aminek célja, hogy eltávolítsd az elszáradt ágakat. Így a felső koronai rész nem árnyékolja be az alsó lombokat. Ne feledd, hogy a metszést a nedvképződés megindulásáig végezd el és májusig fejezd be, hogy ne alakuljanak ki fertőzések a levágott részeken! A metszést ajánlatos még a permetezés előtt elvégezni, illetve javasolt a sebfelületeken sebkezelőt alkalmazni azért, hogy a gombák, baktériumok ne tudják a seben keresztül megfertőzni a növényt.
A kertrendezés ezen időszakában ne feledkezz meg a cserjékről, bokrokról sem, amelyeket havonta egyszer érdemes megnyírnod. Ugyanúgy, ahogyan a fáknak és a pázsitnak, a cserjéknek is szüksége van egy kevés öntözésre, a fajtának megfelelően. Erről tájékozódj előre, nehogy kárt tegyél a növényben! Gondoskodnod kell még a permetezésről is a megfelelő permetszerekkel, hiszen így nagyobb eséllyel kerülheted el a kártevőket, különösen gyümölcsfák esetében. Mérd fel a helyi környezeti sajátosságokat és járj utána, hogy az adott fajtát milyen kártevők veszélyeztethetik!
A virágágyások rendbetétele
Mindig is illatozó, színpompás virágokra vágytál a kertedben? Ennek alapja a megfelelő fajták kiválasztása, melyeket aztán gondosan karban kell tartanod a kertrendezés során. A legfontosabb a gyomtalanítás és a rendszeres öntözés, tápanyag utánpótlás, amely különösen fontos az évelő növények esetén. A gyomnövények ugyanis elvonják a tápanyagot növényeid elől. Ne feledd, hogy a gaztalanítás bizonyos fokú védelmet jelent a kártevők ellen is! Akkor sem kell lemondanod a virágokról, ha nincsen túl nagy kerted. A megfelelő virágtartókkal és kaspókkal, virágládákkal csempészhetsz egy kis színt, egy kis tavaszt a mindennapokba. Ugye, hogy megéri az élmény az alapos munkát?