Minden háztartásban szükség van biztonságos fellépőkre és létrákra, az igényeknek megfelelően ki is választhatjuk a számunkra legjobb típusokat. De nem mindegy, hogyan használjuk őket.
A háztartási balesetek sokkal gyakoribbak, mint gondolnánk. Az egyik komoly veszélyforrás az, ha magasban dolgozunk, vagy magasabban lévő tárgyakat kell elérnünk, illetve elhelyeznünk. A sietség és az át nem gondolt mozdulatok mellett a balesetek legfőbb oka, hogy sok háztartás nem rendelkezik biztonságos eszközökkel, amivel ezeket a munkákat elvégezhetjük.
Nem jó ötlet székre vagy asztalra állni, különösen nem jó ezekre még más tárgyakat helyezve elérni, amit szeretnénk. Az asztal vagy a szék elbillenhet, a rá helyezett zsámoly elcsúszhat. Különösen gyakoriak az ilyen jellegű időskori balesetek, amelyek tartós betegséghez vezethetnek.
Lámpák égőinek cseréjéhez, takarításhoz, a magas polcok és szekrények eléréséhez és a többi hasonló feladat elvégzéséhez háztartási létrákat és fellépőket használjunk!
Amiről szó lesz
Milyen létrákat válasszunk?
A háztartásokban beltérre a legalkalmasabbak a 2-4 fokos kétoldalú fellépők és a 3-7 fokos egyoldalú létrák. Jó, ha mindkettőt beszerezzük, mert más-más körülmények között lehet rájuk szükség. Ennél hosszabbat szakembereknek, illetve családi ház tulajdonosainak érdemes vásárolni a házkörnyéki munkákhoz.
A háztartási létrák alumíniumból készülnek, ezért könnyűek. Megfelelő csúszásvédelemmel látták el őket: egyrészt a lépcsőfokok bordázottak, másrészt csúszásmentes műanyag talpak stabilizálják a helyzetüket.
A nélkülözhetetlen fellépők
A fellépőt akár naponta többször is használnunk kell, kivétel nélkül minden lakásban szükség lehet rá. Nemcsak biztonságos, hanem könnyen előkaphatjuk, kis helyen is elfér. Ha magasabban lévő polcról kell levenni valamit, ha apró javítani való akad, ami nem igényli még a létra használatát, kitűnő megoldás.
Az összecsukható, 2×2 lépcsőfokos Krause Monto Treppy ideális eszköz. Széles kitámaszthatóság, csúszásmentes lépcsőfokok, csúszásgátló lábdugók jellemzik, és mindkét oldalon járható. 3 lépcsőfokos változatban is készült, ez akár a hagyományos értelemben vett létrát is pótolhatja kisebb bútorokhoz vagy alacsonyabb belmagasságú lakásokhoz.
Létrák a háztartásban
A magasabb létrát csak alkalmanként, nagyobb háztartási munkához vagy magasban történő szereléshez vesszük elő.
Egy 4 lépcsős alumínium állólétra nem csak takarításnál hasznos, de akár lakásfelújításnál is. Javítani, festeni, tapétázni biztonságosan lehet rajta, köszönhetően a széles, acél dobogónak, a magas kapaszkodókeretnek, a keretbe épített praktikus helyeknek, ahova a szerszámokat helyezhetjük, vagy egy vödröt rögzíthetünk.
Létrák a ház körüli munkákhoz
Ha külső munkát végzünk – mint amilyen az ereszcsatorna tisztítása, a külső falon végzett munka, a fák metszése – vagy le kell jutnunk egy gödörbe, aknába, akkor érdemes beszereznünk egy támasztólétrát vagy egy sokcélú, félig professzionális létrát is. A támasztólétrák szintén alumíniumból készülnek, hosszabbítható, úgynevezett tolólétra kivitelben. Legjobb, ha csúszásgátló lábdugóval van ellátva, ez növeli a biztonságot. Praktikusak a tolólétra típusok között azok, amelyek elemei külön-külön is használhatók.
A sokcélú Krause Corda létra nagyobb felújításnál, építkezésnél, az átlagosnál nagyobb ház vagy kert karbantartásánál nélkülözhetetlen.
Biztonságos használat
Nem elég beszerezni egy stabil, új létrát, fellépőt, biztonságosan is kell alkalmazni. Hiába kiváló a tervezés és a kivitelezés, ha a használatánál hibákat vétünk, ugyanúgy balesetet szenvedhetünk.
- Mindig nézzük meg, hova helyezzük a létrát. Se túl közel, se túl távol ne legyen az elérendő magasságtól. A túl nagy távolság és a nyújtózkodás a stabilitást csökkenti, mert a súlypont áthelyeződik.
- A felület legyen egyenletes, ne kerüljenek apró tárgyak egyik láb alá sem. Sokszor még az is baj lehet, ha az egyik láb egy vastag szőnyegen áll, a másik pedig a padlón, így nincsenek egy magasságban a lábak, a létra elbillenhet.
- Mindig nyissuk ki a létrát teljesen, különben felborul, amikor rálépünk.
- A görgős létrák nem a háztartásba valók, hanem szakembereknek, nagyobb munkához tervezték, lakásban nem biztonságos.
- Mindig cipővel menjünk fel a létrára. A legveszélyesebb, ha zokniban lépünk fel, mert megcsúszhat a talpunk. A papucs sem ideális, a legbiztonságosabb egy zárt lábbeli.
- Nézzük meg, hogy nincsen-e víz, folyadék a lépcsőfokokon, mert ez is növeli a csúszásveszélyt.
- Soha ne spóroljuk meg a létra használatát azzal, hogy „csak ezt az egy darabot teszem fel, jó lesz egy szék is”. Ilyenkor történik a legtöbb baleset.
Ha a létra már régi, ha egyik vagy másik talp leesett, ha nem érezzük már stabilnak, cseréljük ki egy újra. Ma már bőséges a választék korszerű létrákból.