Egy vérbeli grill fanatikus időben nekilát a grillezés előkészületeinek. Akár még hózáporral dacolva, a szezon előtt beszerzi a szükséges eszközöket, és rendbe teszi a grillezőt, hogy a jó idő beköszöntével már teljesen felkészülve indulhasson be a grillszezon.
Elsőként azt nézzük meg, hogy milyen teendőink vannak tavasszal a grillező körül, mi mindent kell ellenőriznünk, milyen esetleges karbantartási munkák várnak ránk.
Amiről szó lesz
Tisztítsuk a hő erejével!
Az öntöttvas grillrácsok tisztításához általában elég a grill pirolízises öntisztítása. Ez esetben a grill magas hőfokra melegítése biztosítja, hogy a grillben vagy a belső részben lévő maradványok elégjenek, amik azután egy háromszög alakú fémkefével könnyen eltávolíthatók.
Kültéri tárolás esetén előfordulhat, hogy a szél és az időjárás miatt a grillező rostélyán rozsdafoltok jelennek meg. Ettől gyorsan és egyszerűen megszabadulhatunk. A rostélyt vagy rácsot légmentesen csomagoljuk be egy alumíniumfóliába, majd pár percig függesszük a parázs fölé. Lehűlés után távolítsuk el a fóliát, és ha jól végeztük a műveletet, a rozsda el is tűnt a rostélyról.
Kefe, kaparó
A hő segítségével a gáz- és faszenes grillkészülékek rácsait is egyszerűen megtisztíthatjuk. Először távolítsuk el a nagyobb szennyeződéseket, ehhez érdemes beszerezni egy 3 az 1-ben grilltisztítót, ami kaparóval, bronz sörtékkel és szivaccsal ellátott, használatukkal könnyedén eltávolítható a makacs szennyeződés a grillrácsokról és a különböző kültéri grilleszközökről. A kaparó rész a nagyobb, durvább szennyeződések eltávolítására, a bronz sörték a rácsos felületek megtisztítására alkalmazható. A szennyeződés eltávolítása után gázgrill esetében zárt fedél mellett maximális hőmérsékleten 10-15 percig égessük ki a rácsot. Ha némileg visszahűlt, befejezésként egy sárgaréz kefével vagy a bronz sörtés kefével távolítsuk el a maradék szennyeződést róla. Acélkefét soha nem használjunk ehhez! A faszenes üzemeltetésű készülékeknél ugyanígy járunk el, ott figyeljünk arra, hogy a kívánt cél elérése érdekében nagy hőt leadó parázsra van szükségünk a művelethez.
Csodát tesz a szódabikarbóna
Van, aki a szódabikarbónára esküszik. A tisztításhoz keverjük össze a szódabikarbónát egy kis vízzel, és kenjük be a koszos rácsot. Egy éjszakára hagyjuk így, másnap egy durvább szivaccsal vagy egy összegyűrt alufólia labdával alaposan dörzsöljük át!
Professzionális tisztító folyadékokkal is készítsük fel az eszközeinket a grillszezonra!
A krómozott acél, a rozsdamentes vagy a zománcozott rácsok könnyedén megtisztíthatók egy grilltisztító és egy sárgaréz vagy puha rozsdamentes acél sörtékkel szerelt kefe segítségévél.
Aki a népi praktikák helyett jobban bízik a professzionális szerekben, az a grillápoló és fényező szerek széles skálájából is válogathat.
A rozsdamentes acél grillek felületének tisztításához érdemes tisztító folyadékot használni. Segítségével könnyedén eltávolítható a grillezés során grillrácsra rakódott szennyeződés, megszünteti a makacs szennyeződéseket. A praktikus pumpás adagolóval ellátott termék víz alapú, oldószermentes, így nem okoz kárt a grill készülékben. A grilltisztító folyadék a sütő és barbecue üveg takarítását is megkönnyíti.
A grill ápoló folyadék a bevont felületek optimális hosszú távú védelemre alkalmas. Víztaszító, szennyeződés taszító, UV védelemmel ellátott, vízbázisú, oldószermentes és biológiailag lebomló termék. Korrózióálló, nem gyúlékony és nem okoz bőrirritációt. Kifejezetten rozsdamentes acél grillek kezeléséhez fejlesztették ki a grillfényező folyadékot. Segítségével könnyedén eredeti állapotába hozhatjuk vissza a rozsdamentes acél felületeket, plusz hosszútávú védelmet nyújtunk a grillkészülékünk számára, és még a rozsdásodás ellen is védjük.
Védjük, óvjuk a grilleszközöket
Ahhoz, hogy egy-egy készüléket több szezonon át is használhassunk, érdemes óvni, takarni a grillkocsikat. A kereskedelemben rengeteg féle-fajta védőhuzat és takaró ponyva beszerezhető. Ez készülhet PVC-ből vagy polietilénből, a lényeg, hogy védelmet nyújtson a hideg, a napsütés vagy az eső ellen. Egyes típusokon tépőzár is található a jobb takarás érdekében.
Gyújtsuk be!
A szezon elején érdemes átnézni, hogy minden szükséges eszköz meg legyen ahhoz, hogy akár hirtelen felindulásból is belobbantsuk a grillezőt az udvarban. Egy kézi grill ventilátor használatával pillanatok alatt tudunk tüzet gyújtani. A természetes fából készült nyél és a harmonika szerű test segítségével nagy mennyiségű levegőt tudunk az égés felületére, vagy a parázsra juttatni, így az égés intenzívebb lesz. Létezik műanyag változatban is fújtató. Ez is kézzel működtethető, ergonomikus karjának tekerésével képezhető a ventilátor hatás.
Szerezzünk be megfelelő mennyiségű szenet, grillbrikettet, pelletet, amivel működtetni tudjuk a készülékünket. Érdemes olyan jobb minőségű grill brikettet beszerezni, ami nívós, tömör faszén, mert az sokáig izzik, és magas hőmérsékletet nyújt grillezés során.
Gyors felmelegedést és hosszú ideig tartó hőtárolást biztosítanak a lávakövek. Ezek a mosható kövek azért praktikusak, mert az égőfejektől a grillezendő ételekre közvetítik a hőt, a lecsöpögő zsiradékot a pórusaik felszívják, így megakadályozzák az ételek megégését. A lávakőnek a jobb hőelosztásban és az egyenletesebb sülésben is nagy szerepe van.
Praktikus eszközök a grillezéshez
Mint mindenben, így a grillezés során is jobb, sikeresebb munkavégzést, azaz finomabb falatokat eredményezhet, ha rendelkezünk megfelelő célszerszámokkal. Az alábbi eszközök megkönnyítik és segítik a munkánkat a grillkocsi mellett.
Grill hőmérő
Az igazi tudatos szakácsok neki sem fognak a grillezésnek grill hőmérő nélkül. Vásárolhatjuk a hőmérőt akár szettben is, ami 4 db rozsdamentes acélból készült hőmérőt (2 db marha és 2 db baromfi) tartalmaz. Segítségével be tudjuk lőni, hogy nyers, közepesen átsült vagy jól átsült húsétel kerüljön a tányérunkra.
Csipesz, villa és lapát
Az ételek forgatásához, kezeléséhez sokféle eszköz áll a rendelkezésünkre. Húslapát, fém vagy fa csipesz mindenképpen legyen otthon, és kaphatóak 3-4 darabos grill szettek is, amelyek általában húsvillákat, fordítólapátot és csipeszt tartalmaznak. Ezek kiválóan alkalmasak húsok, zöldségek forgatására sütés közben. Nemcsak a saslik kedvelőknek érdemes valamiféle grill nyársat is beszerezni.
Sótégla
Egyre többen használnak sótéglát a grill ételek készítéséhez, amivel ízletesebbek lesznek a grillezett húsok és zöldségek. A sótégla a grillrácsra helyezve használható, majd felmelegedés után a tégla tetején süthetjük meg az alapanyagokat.
Grillkesztyű
A grillezett ételek forgatása, sütése és szeletelése esetén jóval nagyobb biztonságot ad a grillező személynek egy grillkesztyű. A marhabőrbőr készült grillkesztyű használatával biztonságosabban és egyszerűbben dolgozhatunk a különféle sütőkben.
Grill lámpa
Az estébe, éjszakába nyúló grillpartokon praktikus segítséget jelenhet egy grill lámpa. Egyes modellek mágneses rögzítési lehetőséggel rendelkeznek, így bárhová elhelyezhetjük. A LED-es lámpa elemmel működik, így a szabadban jól használható.
Pácfecskendő
A rozsdamentes acél tűvel ellátott grill pác fecskendővel a húsok belső részébe is könnyedén be tudjuk fecskendezi a páclét. A Marinád injektor praktikus eszköz bármely húsok pácolásához. A tűrész lecsavarozható, ez által könnyebben tisztítható.
Húsvasaló
A kültéri és beltéri sütögetések során egyaránt jó szolgálatot tesz egy húsprés vagy húsvasaló. Ez az eszköz minden húsféléhez ajánlott, akár halhoz, húspogácsához és szalonnához is. Kipréseli a fölösleges zsírt és vizet a húsból vagy a zöldségből, ami ezáltal még ízletesebben készíthető el.
Első használat előtt és minden használat után semleges mosogatószeres vízzel mossuk el, majd töröljük szárazra, ezt követően kenjük be olajjal vagy zsírral a rozsdásodás elkerülése érdekében.
Korábbi blogbejegyzéseink a grillezésről:
Kerti grill, kerti kemence és tűzrakóhely kialakítása lépésenként