Végre beköltözöl életed első albérletébe? Összebútoroztok a szerelmeddel? Előbb-utóbb (de inkább előbb) szembesülni fogsz vele, hogy egy jól felszerelt konyha még annál is fontosabb, mint gondolnád.
Egy praktikus konyha aranyat ér, de hogyan legyen egyszerre jól felszerelt és helytakarékos, különösen kis alapterületen? Ha nem akarsz komoly összegeket költeni nélkülözhetetlennek hitt konyhai kiegészítőkre és szeretnéd elkerülni a konyha telezsúfolását, olvasd el tanácsainkat arról, milyen eszközökre lesz igazán szükséged, ha kétszemélyes háztartást készülsz fenntartani!
Amiről szó lesz
A rend és a jó edény a lelke mindennek
Az edények nagyon fontos kiegészítői a konyhai alapfelszerelésnek, sokan mégis alábecsülik a szerepüket. Ha szeretnéd elkerülni a kellemetlen, kapkodással és fárasztó logisztikával teli perceket, válassz legalább három lábast a konyhádba. Javasoljuk, hogy különböző űrtartalmuk legyen. Nem árt egy-egy kb. egyliteres, kétliteres és háromliteres fazék beszerzése, a hozzájuk passzoló fedővel. Ha több emberre szeretnél főzni a későbbiekben, bátran egészítsd ki a repertoárt egy-két nagyobb lábossal, például ötliteres vagy tízliteres edényekkel. Ez utóbbiban például remekül készíthető számos ünnepi leves, töltött káposzta de akár lekvár is.
Ha nem csak az ázsiai ízeket kedveled, de a sokoldalú praktikumot is, érdemes lehet beruháznod egy wokba, hiszen ha a szükség úgy kívánja, süthetsz, főzhetsz benne, legyen szó levesről, tésztáról, egytálételekről, tojásról, zöldségekről.
Ne hagyd ki a bevásárló listáról a megfelelő mérőedényt és keverőtálat (ebből érdemes lehet két darabot venned, ha rendszeresen sütsz süteményeket), amelyek változatosan használhatók habverésre, krémkeverésre, gyümölcs- és zöldségmosásra, dagasztásra és sorolhatnánk. Ha már itt tartunk, a konyhai mérlegről se feledkezz meg!
Nagy tea és tej fogyasztó vagy? A teavíz forraló vagy vízforraló (amelyben bizony nem egyszer főztünk már ki szükség esetén tésztát…) mellett gondoskodj megfelelő tejforraló edényről is, hiszen abban semmi mást nem főzhetsz, melegíthetsz, különben odakap az aljára a tej.
Klassz serpenyő nélkül nincs konyhai siker!
A hússütéshez kiválóan megfelel egy nagyobb, nyeles serpenyő, a rántottához elég egy kisebb. Elgondolkozhatsz még a pénztárcádhoz mérten grillserpenyő és persze a palacsintasütő beszerzésén is; ez utóbbi egyébként elhagyható, ha amerikai palacsintát készítenél, amely összedobható egy teflonos serpenyőben is. Ne felejtsd a fedőket hozzá!
Tepsik – Nagymamák kedvencei
Nem árt, ha tartasz otthon legalább egy tortaformát (persze akkor, ha nem teljesen idegen tőled a süteménykészítés) és egy közepes nagyságú tepsit, amelyet egyaránt használhatsz egytálételekhez és sütikhez is. Később még bátran kiegészítheted a repertoárt egyéb süteményformákkal és nagyobb méretű tepsikkel is.
Éles, precíz, megbízható kések
A kések témaköre mindig megosztó, hiszen ahány ház, annyi szokás. Az biztos, hogy nem jársz rosszul, ha legalább 3 különböző méretű, jó minőségű vágókéssel indítasz. Nem árt, ha az egyik széles és hosszú pengéjű, hús- és zöldségszeletelésre alkalmas darab, míg a másik rövid, egyenes pengéjű kés, amely megfelel tisztításra, aprításra. Jól jön a hámozó szett is. A késélező is hasznos eszköz ám, hiszen így nem kell éleztetésre hordani az otthoni késkészletet. Nem mindenki tartja elengedhetetlennek, de szerintünk egy külön zöldséghámozó nagyon jó befektetés, mert meggyorsítja az előkészítési folyamatokat.
Egyéb kiegészítők, amelyeket még megköszönsz magadnak
Próbáltál meg kinyitni konzervet konzervnyitó nélkül? Gondoskodj róla, hogy a saját konyhádban könnyű dolgod legyen! Szerezz be egy konzervnyitót és egy dugóhúzót is. Hálás leszel majd magadnak a megvásárolt húsforgató csipesz, a burgonyatörő és a tölcsér meg a kézi habverő miatt is, ahogyan a praktikus négyoldalú reszelő és a 2-3 különböző méretű fakanál miatt is, amit mindenképp érdemes megvásárolnod! Kezdődhet a főzőcske?