Konyhai munkánkat hosszú ideje segítik a legkülönfélébb eszközök és gépek, így téve lehetővé, hogy könnyen, gyorsan, és változatosan tehessünk finomabbnál-finomabb ételeket a családunk tagjai elé. A gépek egy része arra alkalmas, hogy a főzés részfeladatait átvegye tőlünk, másik része pedig azt teszi lehetővé, hogy a korábbinál változatosabb ínyencségeket fogyasszunk, akár reggelire, ebédre vagy vacsorára.
Amiről szó lesz
Konyhai gép: segítség a mindennapokban
Nagyanyáink – bár eszközeik nekik is voltak, amelyekkel a konyhai munkát hatékonyabbá tehették – a gépesítés kora előtt, mindent kézzel csináltak. Ugyancsak körbecsodálnák a konyháinkban díszelgő turmixgépeket, keverő- és dagasztógépeket, szeletelő eszközöket, darálókat, aprítókat vagy éppen elektromos késeket. Ezeknek az eszközöknek részben az a céljuk, hogy a „szakácsnak” – aki a legtöbb háztartásban nő – kisebb kézi erőt kelljen használni a főzés során.
Manapság nem szívesen mondanánk le többek közt a kézi mixerről sem, amelynek habverő funkciójával kőkemény tojáshabot készíthetünk a piskótához, vagy az aprítóról, ami könnyezés nélkül darabolja fel a hagymát a pörkölthöz.
A reggeli illatos kávé is jobban esik, ha kényelmesen készíthetjük el. Nem csupán kézierő nélkül dolgozik az elektromos kávédaráló, hanem egyenletesebbre és finomabbra darálja a kávét, mint a régi eszközök. Sütés-főzés idején pedig akár mák vagy olajos magvak aprítására is alkalmas.
A multifunkciós gépeken csak az aprításért felelős tárcsát vagy kést kell cserélni, hogy az eredmény teljes egészében a kedvünknek, szükségleteinknek feleljen meg. Ugyanazzal a tálas mixer géppel keverhetünk, dagaszthatunk vagy verhetünk habot, sőt olyan multifunkcionális robotgépet is találhatunk, amelyik a tészta- és a salátakészítéshez szükséges összes munkafolyamatot egymaga képes megoldani.
Minden háztartásban gyakran szerepel a fogások között a különféle olajban sült ételek csoportja, mint például a rántott hús, a sült krumpli, a rántott sajtok vagy zöldségek. Ezek elkészítése főleg azért problémás, mert a felforrósodott olaj kellemetlen szaga hamarosan megtölti a lakást, sütés közben a zsiradék kifröccsenhet, nehéz a tűzhelyről, padlóról feltakarítani. A különféle fritőzök és forrólevegős vagy halogén sütőkészülékek ennek a kellemetlenségnek a távol tartására készültek. Az utóbbi előnye az előbbihez képest az, hogy egyáltalán nem használ a sütéshez zsiradékot, így annak kezelésével (fáradtolaj hulladékkezelés) sem kell bajlódnunk, illetve az elkészült étel – bár ugyanolyan ízletes, mintha olajban sült volna – kevésbé zsíros, alacsonyabb a kalóriatartalma.
Nem csak nagy segítséget jelentenek, de jóval pontosabbak is az innovatív digitális mérlegek, anyáink, nagyanyáink mechanikus mérlegei. A különféle méretekben és formákban kapható, praktikus és könnyen tárolható, vékony és lapos mérlegek különféle méretekben kaphatóak, a felhasználás céljának megfelelően.
Különlegességek a konyhánkban
Napjainkban már szinte minden olyan ételkülönlegességet megalkothatunk otthon is, amelyeket az elmúlt évtizedekben csak étteremben ehettünk. Ennek az az oka, hogy a gyártók kifejlesztették azoknak a konyhai gépnek a házi változatát, amelyek az elkészítéshez szükségesek. Így varázsolhatunk az asztalra például gíroszt az asztali grill és gyros sütővel, pizzát, gofrit, a gyerekeknek pattogatott kukoricát és vattacukrot is. Sőt: parázs és nyílt tűz nélkül grillezhetünk vagy alkothatunk olyan innovatív étkeket is, mint a sous vide, azaz a nagyon alacsony hőfokon, hosszú ideig, nyomás alatt párolt húsok.
Örömteli reggelek, változatos esték
Felmérések szerint a magyarok nagy hányada úgy indul el a munkahelyére reggel, hogy kihagyja a nap első étkezését. Ez igen rossz szokás, hiszen a szervezetünknek óriási szüksége van arra, hogy úgy indítsuk neki a napnak, hogy előtte elláttuk a szükséges tápanyagokkal. Talán nagyobb kedvet kapunk ahhoz, hogy úgy reggelizzünk, mint egy király, ha szép és modern készülékek segítik az étkezés előkészítését. Az elektromos és kávéfőzők a tejhabosítók, a pirítóssütők, tojásfőzők, gofrisütők mind-mind arra várnak, hogy ínycsiklandó falatokkal lássanak el bennünket, akár a sietős és álmos reggeleken is!
Esténként általában hideg ételek kerülnek az asztalra, de néha jólesik valami meleget enni. Ebben az esetben tesznek jó szolgálatot a különféle szendvicssütők. Melegszendvics készülhet mini grillben, mini sütőben, ráhajtható tetejű szendvicssütőben, kinek-kinek ízlése szerint. Ha pedig szívesebben fogyasztanánk el az ebéd maradékát vacsorára, a mikrohullámú sütőben pillanatok alatt felmelegíthetjük. A mikró természetesen nem csak melegítésre alkalmas, akár főzni, sütni is lehet benne, bátran tájékozódjunk a receptekről az interneten!
Akár reggel, akár délután kívánjuk meg, a tea sokkal hamarabb elkészül, ha nem a tűzhelyen melegítjük hozzá a vizet, hanem elektromos vízforralót használunk. A modern készülékeken már vízmércét (vagy dl mutatóval vagy csésze-beosztással) is találunk, hogy pontosan annyi vizet melegíthessünk, amennyire szükség van.
Fitten télen-nyáron konyhai gépek használatával
Immunrendszerünk működésének alapját a baktériumflóra képezi, ehhez pedig szükségünk van nyers ételekre, amelyekben egyszerre találhatók meg a növényi rostok, a vitaminok és mindenféle más tápanyag. Rohanó életmódunk mellett a nyers zöldségek fogyasztásának két könnyű és gyors módja van: az egyik a saláták, a másik a smoothie-k és levek fogyasztása.
A saláták elkészítésénél óriási szolgálatot tehetnek a különféle elektromos reszelő és aprítógépek, amelyekkel pillanatok alatt elkészíthetjük az alapot. Majd egy turmixgépben vagy egy kézi keverővel változatos önteteket varázsolhatunk rá.
Régebb óta ismert a zöldség- és gyümölcspréselés, mint a smoothie-k készítése, pedig utóbbiak előnye, hogy a növényi rostokat is meghagyja az italban. Ha nem szeretjük a rostos leveket, válasszunk elektromos léprést, amelynek vannak olyan változatai is, amely egy gyümölcsfajtára készült, például a citrusprés, és olyan is, a centrifuga, amivel zöldségekből és gyümölcsökből is nyerhetünk levet.
A smoothie-k azok a vegyes gyümölcs és/vagy zöldségitalok, amelyek a teljes termést hasznosítják (persze igény szerint hámozva és magozva). A smoothie mixerek olyan finomra aprítják a kiválasztott termést, hogy az pempőssé, ihatóvá válik. Kevés víz vagy lé hozzáadásával készíthetjük a pürét, és igény szerint adagolhatunk hozzá különféle táplálékkiegészítőket (spirulina, maca, szőlőmagőrlemény stb.), vitaminokat és fűszereket. A smoothie-készítő gépeket általában úgy alakítják ki, hogy az edény, amiben a püré készül, egyben kulacs is, amelyre a gépből kiemelve ivónyílással ellátott tetőt tehetünk és magunkkal is vihetjük.