A többség gondolkodásában a két szó ugyanazt a készüléktípust jelenti, és nem is tévednek sokat, hiszen a legtöbb készülék mindkettőre alkalmas, de azért van különbség.
Amiről szó lesz
Lombfúvók
A lombfújók iránti igényt a legenda szerint akkor ismerték fel a gyártók, amikor megtudták, hogy a gazdák a motoros permetezőgépekről rendszeresen leszedik a vegyszeradagolót, és egyszerűen fújásra használják. Hogy ez mikor történt, azt nem tudni pontosan, de a ’90-es években már 1 millió ilyen célgépet adtak el csak az Államokban.
De mire is használható egy ilyen eszköz?
Az emberek megítélése vegyes, de a helyzet a következő:
A lombfújók elsődleges feladata, hogy a lehullott faleveleket pillanatok alatt egy kupacba tereljük a segítségükkel. Ezt egy néha meglepően erős levegősugárral érik el. Ugyanez a levegő egyébként sok minden mást is el tud fújni, nem csak a lehullott leveleket. Ha a frissen lehullott hó nem nedves és olvadt, egy lombfúvóval percek alatt letakaríthatjuk a járdáról vagy kocsibeállóról. Ugyanígy a kiszóródott homokot, gyöngykavicsot is. A kiszóródott cementet vagy gipszet is nehéz másként letakarítani mondjuk a garázsfeljáróról. Bár a lombfújók keltette légáram valóban nagyon erős, azért frissen fürdetett macskát vagy kutyát például semmiképpen ne szárítsunk vele.
Lombszívók
A készülékek jelentős része néhány mozdulattal lombszívóvá alakítható át. Ezek gyűjtőzsákkal is rendelkeznek, és a beszippantott leveleket némelyik össze is darálja, így a levelek térfogata akár a 10-dére, vagy 20-ra megy össze, ami azt jelenti, hogy egy gyűjtőzsák akár egy kisebb avarkupacot is el tud nyelni, az apríték pedig mehet egyenesen a komposztba.
Tehát a különbség: a fújóval összefújjuk, a szívóval pedig eltüntetjük a leveleket. Persze lehet egyből a szívóval is dolgozni, de ez valamivel lassabb, egyszerre kisebb területet tud kitakarítani. A használat közben figyelni kell rá, hogy a lombszívók többsége – a legnagyobb gépek kivételével – a turbinalapátokkal darabolja a felszívott lombot és apróbb gallyakat, ezért nagyon fontos, hogy kerüljük az apróbb kavicsok felszippantását, mert ezek hamar tönkre tehetik a készüléket.
Elektromos vagy benzines?
Működés tekintetében, mint a legtöbb kerti gép, a lombszívó lehet elektromos, vagy robbanómotoros, míg az elektromos eszközökön belül is megkülönböztetjük az akkumulátoros és a hálózati típusokat. A választás ezek között többrétű. Ha nem túl nagy a kert, akkor a fűnyíró lengőkábelét használva bátran válasszunk hálózatról működő fajtát. Ezek erősek, megbízhatók, és teljesítményükhöz képest is és abszolút értékben is a legolcsóbbak.
Ha a mobilitás fontos szempont, az adott területen nincs hálózati áram, vagy nem szeretnénk a zsinórral vesződi és nem túl nagy területet kell lombfúvóval megtisztítani, egy akkumulátoros eszköz is jó választás lehet. Bár teljesítményük elmarad a hálózatos készülékekétől, szívó funkciójuk nincs és az akkumulátor miatt nem olcsók, de könnyűek és egyszerűen kezelhetők.
Az igazán nagy területre egyértelműen a benzines típusok ajánlhatók. Ezek erős légáram mellett órákig működnek akár, és a kábelt sem kell magunkkal húzni, ezért külterületen is bármikor bevethetők, de szívó funkciójuk ezeknek a gépeknek sincs. Háti és kézi változatuk is létezik. A kínálat csúcsán a többezer nm-es kertekbe, lombhullató fás-ligetes területekre kínált céleszközök állnak, amelyek akár 60 cm-es munkaszélességben, külön aprítóművel dolgozzák fel a nagy mennyiségű lombot, gallyat. Természetesen ezek ára is a teljesítménnyel arányos.
Bármelyiket is válasszuk a felsoroltak közül, mindenképpen nagy segítséget jelent, ha akár csak egyetlen nagyobb, lombhullató fa is akad a kertben, vagy a ház körül.