Tudod, hogy mi rosszabb a vaksötétnél? Az a bosszantó félhomály, amelyben semmit nem találsz meg, amire éppen szükséged van. És persze a borsos villanyszámla… Ha te sem tudsz eligazodni az izzók között, és te is küzdesz otthonod egyszerre megfelelő és takarékos világításával, olvasd el cikkünket!
Napjainkról elmondható, hogy hosszú évszázadokkal lehagytuk a fáklyák és gyertyák korszakát, sőt már a hagyományos izzókat is, amelyeknek vonzó fényességére, alacsony árára, ám költséges működésére számtalan jó alternatíva kínálkozik. Ismerd meg a legkorszerűbb fényforrásokat és dönts otthonod legideálisabb megvilágításáról az alábbi 3 szempont figyelembevételével
Amiről szó lesz
1. Watt, Lumen, Kelvin – Mutatószámok izzókhoz
A három mutatószám összehasonlításával minden jobb megvilágításba kerülhet – szó szerint! A Watt, a Lumen és a Kelvin szám összevetése ugyanis segít dönteni abban, hogy az adott helyiségbe vagy tevékenységhez milyen izzót érdemes választanod.
A Watt, azaz “W” mértékegység a három közül talán a legkevésbé ismeretlen, ha máshonnan nem is, a villanyszámláról biztosan. Ez a felhasznált energia mennyiségét jelöli, tehát minél nagyobb ez a szám, annál többet fogyasztasz, azaz annál többet kell fizetned érte.
A Lumen, röviden “Lm” az izzó fényerejét méri. Minél nagyobb a lumen értéke, az izzó annál erősebben világít, annál nagyobb fényt ad. A hagyományos izzók esetében gyakran a Watt szám segített eldönteni, hogy mennyire lesz világos a helyiségben, míg napjainkban erre vonatkozó információt a lumen érték ad. Mivel az újabb típusú izzók kialakításakor ügyelnek a gyártók az energiatakrékosságra, a magas lumen értékkel rendelkező izzók nem feltétlenül mutatnak magas Watt számot, ami minden felhasználó számára előnyös: olcsóbb és környezetbarátabb megoldás.
Meleg vagy hideg fényű, azaz sárgás vagy inkább kékes legyen az izzó? A Kelvin szám, vagyis “K” megmutatja, ugyanis ez jelzi az izzó fényének színhőmérsékletét. Ha meleg fényű világításra vágysz, 3000 körüli Kelvin számú világítótestet válassz, ha a hidegebb fényt részesíted előnyben, 5000 körül keresgélj. Hogy melyik helyiségbe milyet érdemes elhelyezned? A 3. pontban segítünk dönteni!
2. Izzótípusok – Hagyományostól a LED-ig
Hogyan jutottunk a hagyományos izzótól egészen a LED világításig? Milyen opciók közül választhatsz? Összegyűjtöttük a leggyakoribbakat.
A hagyományos izzók – amelyek sokat fogyasztanak, nem energiatakarékosak – még 2020-ig elérhetők, onnantól kezdve véglegesen kivonják őket a forgalomból. Azonban érdemesebb már most más alternatíva után nézni. Ilyen a halogén izzó, melynek élettartama duplája a hagyományosnak (kb. 2000 óra) és valamivel kevesebbet fogyaszt az előzőnél. Ez az egyik legolcsóbb megoldás ma.
A kompakt fénycsövek vagy kompakt fényforrások, más néven energiatakarékos égők sokkal hosszabb élettartammal bírnak (akár 10.000 óra), de nagyon gyakori használattal ez számottevően csökkenhet. Meg kell gondolnod, hová helyezed őket, hiszen lassan “melegszenek be”, kell egy kevés idő, amíg elérik a maximális fényerejüket. A legkorszerűbb megoldásnak ma a LED izzók számítanak, amelyek a felsoroltak közül a legdrágábbak, ám ezek használata a leginkább energiatakarékos megoldás hosszú távon. A LED izzók bírják akár 15-25.000 óráig is, bár az évek során veszítenek a fényerejükből.
3. Melyik helyiségbe választasz izzót?
Ugyan a LED izzók közkedveltek és takarékosak (akár 50-80%-ot is spórolhatsz a villanyszámlán), nem érdemes feltétlenül azonnal lecserélned a jelenlegi világítást. Először is gondold át, hogy az adott helyiségbe milyen fényre van szükséged. Tudtad, hogy a skandináv országokban a melegebb fényűt kedvelik, míg Ázsiában és a mediterrán országokban inkább a hideg fényűeknek van divatja? Ha a hálószobába szeretnél világítást az éjjeli szekrényre, válassz halogén izzósat vagy LED verziót, mert a kompakt fénycső elektromágneses sugárzása fél méteren belül jelentős, így zavaró lehet az alvás során. A mosdóban azonban érdemes kerülni a halogén izzót, mert ott gyakran kapcsolsz villanyt és általában azonnal maximális fényerőre van szükséged. Akárcsak itt, úgy a konyhába is érdemes hideg és erős fényű izzót választani, mert tisztaságérzetet kelt és kényelmes a szemnek. Tökéletes megoldás lehet egy ilyen paraméterű LED égővel kivitelezni a világítást.
A nappaliba az eddig felsoroltak kombinációjával érhetsz el igazán ütős összhatást, különösen ha megbolondítod egy-két Edison izzóval, amelyek nosztalgikus hangulatot adnak sajnos viszonylag magas fogyasztásért cserébe. Egy próbát azért megér, igaz? 🙂