Kertimádóként örömmel vesszük körbe magunkat szebbnél szebb növényekkel, amelyek a kertet és a balkonládákat is színpompás virágokkal borítják be. Ahhoz, hogy sokáig élvezhesd a látványt, adunk néhány alapszabályt a metszéshez, amelyet folyamatosan, de mértékkel érdemes végezned!
A gyakorlott kertművelők már tudják, hogy a növények metszésének fő szezonja a kora tavaszi időszak. A legtöbb gyümölcsfát ekkortájt veszik kezelésbe a szakavatott kezek, hogy az igazi tavasz közeledtével a fa képes legyen egyszerre megújulni a természettel. A metszés megfelelő időpontja azonban növényenként más és más, így mielőtt hozzáfogsz, mindenképpen tájékozódj megbízható forrásból! Azonban ha kerted nyári szépségeit vagy balkonnövényeidet szeretnéd megfelelő módon gondozni, nem elég, ha csak egyszer végzed el ezt a feladatot. Érdemes egész nyáron résen lenned és állhatatosan metszeni a szükséges részeket, hogy virágaid megőrizzék vitalitásukat. Megosztunk veled néhány fontos tanácsot ezzel kapcsolatban. Jelige: “mindent a virágokért!” 🙂
Amiről szó lesz
Metszés, de csak ha elvirágzott!
Lehet, hogy egy növényszobrász veszett el benned, de akkor is figyelj rá, hogy ne metszd me növényeidet, ha azok éppen virágoznak, sőt bimbót hoznak! Ha azonban virágaik elszáradtak, óvatosan vágd le őket. A nyáron népszerű muskátli például igazi túlélő a tűző napon, de még neki is jót tesz, ha elhalt részeitől megszabadítod. A dúsan virágzó fejekből érdemes rendszeresen kivágni az elszáradt maradványokat, illetve levágni a tőről az elhalt leveleket, virágokat.
Miért vágd le metszőollóval az elszáradt részeket?
Azért hogy növényed mindig meg tudjon újulni. Ha elvirágzás után lemetszed, serkented a fejlődését, mert az elszáradt részek egyébként energiát vonnak el tőle. Sokan úgy érzik, hogy ezzel kárt tesznek benne, holott éppen hogy segítik, hiszen a növény utána szinte látványosan megkönnyebbül, újabb gyarapodásnak indul.
Fontos a forma?
Ha a válaszod igen, akkor kerülj közelebbi barátságba a metszőollóddal, mert nagy segítségedre lesz abban, hogy kialakítsd a megfelelő formát. Tény és való, hogy álló muskátliból nem fogsz tudni futómuskátlit varázsolni, de sok növénynek alakíthatod az alakját. A nagy nyári melegeket jól viselő, szúnyogriasztóként is kiváló növény, a kakassarkantyú például éppen ilyen: a metszésnek köszönhetően terebélyes bokrot varázsolhatsz belőle, de hagyhatod, hogy metszés nélkül balkonnövényként egyszerűen csak “kifusson” a ládából. Növénytípusonként mindig érdemes ügyelned arra, hogy kövesd a szakértők előírásait, hiszen ha egyes típusokból túl keveset metszel le, bokrosodás helyett felfelé fog nőni, úgymond “felkopaszodik”.
Találd meg a megfelelő metszőollót!
Kulcsfontosságú a megfelelő metszőolló kiválasztása, melybe érdemes befektetned, ha gyakran kertészkedsz. Három fontos szempontot vegyél figyelembe:
-
- legyen jó a metszett növény, az
-
- ergonomikus kialakítása miatt a kezeid és
- az alapanyag minőségét tekintve is.
Egy jó metszőollóval tehát roncsolásmentesen tudsz vágni, az éles, keskeny pengékkel minél kisebb sérülést ejtve a növényen. Fontos, hogy kis helyre is könnyen beférjen, a pengéi vágás közben egymás mellett csússzanak el (mint például a japán típusú metszőollók). Érdemes olyan kialakításút választani, amelyet használva nem kell nagy erőt kifejtened (nagy segítség lehet egy akkumulátoros metszőolló is, amely ha ellenállást észlel, az elektromos rásegítő funkció automatikusan besegít). Ehhez a megfelelő rugó (legyen az spirál vagy tekercs) is a segítségedre van. A vágási próbánál figyeld meg, hogy mind az öt ujjad biztos támaszt talál-e a nyélen, amelynek legfőbb tulajdonsága kell, hogy legyen a jó tapadás. Választhatsz többek között fanyeles, üvegszálas, szivacsos markolatvédős és kovácsoltvas megoldások közül. Mindig ügyelj a biztonsági zár kiképzésére is, hogy elkerüld a kerti baleseteket, illetve szerezz be megfelelő tárolótokot is!
Fertőtlenítsd a metszőollót!
Nagyon sokan elfelejtik, mégis rendkívül fontos művelet a használat utáni fertőtlenítés. Ezzel elkerülheted, hogy az egyes baktériumok vagy vírusok megfertőzzék az egészséges növényeket. Ezt bármilyen fertőtlenítőszerrel, akár gyógyszertári alkohollal is elvégezheted.
Eredményes munkát és csodás kertet kívánunk minden lelkiismeretes kertésznek! 🙂