A hegesztéshez hasonlóan a forrasztással oldhatatlan kötést lehet készíteni fémek között. Bár népszerű felhasználási területe az elektronika, ennél sokkal több területre alkalmas az eljárás.
A forrasztás azonban nem csak elhatározás kérdése, számos eszköz szükséges hozzá, ilyen többek között a páka és maga a forraszanyag is. Nem árt egy szivacs a pákahegy tisztításához, sőt az ónszippantó pumpára is szükségünk lehet, ha az alkatrészek nagyon szennyezettek, folyasztószer is kellhet. Persze, találni a kínálatban különböző forrasztókenőcsöket speciális forrasztásokhoz, de azok alkalmazása már komoly szakértelmet feltételez. A páka méretét a forrasztandó felület nagysága, valamint az anyag vastagsága határozza meg.
Az sem mindegy, hogy évente egy-két alkalommal forrasztanánk, vagy napi szinten használjuk az eljárást. Nem árt azt sem tisztázni, hogy mi a különbség a forrasztópáka és a forrasztóállomás között. Utóbbi ugyanis tartalmazza a pákát, a pákatartót, a szivacsot és gyakran hőfokszabályzóval is el vannak látva. A forrasztópáka pedig csak magát a pákát foglalja magában, bár olcsóbban beszerezhető, de akkor a hozzávaló kiegészítőket ugyanúgy meg kell vennünk. A szakemberek, vagy barkácsolók dönthetnek úgy, hogy komplett forrasztókészletet vásárolnak, de ha csak egy-egy speciális darab hiányzik a forrasztó berendezésekhez, akkor külön is megvehetik a forrasztólámpákat, gázlámpákat, a szükséges – pébégázzal töltött – gázpatronokat, forrasztófejeket, bádogos fejeket, lágyforrasztókat.
A forrasztó-berendezések megfelelnek a legszigorúbb biztonsági előírásoknak, a forrasztólámpák közül rendelhetők olyan típusok, amelyek piezzo gyújtással szereltek, valamint gyermekbiztonsági zár van rajtuk. A műszaki leírásban szerepel, milyen hőfok elérésére képes az adott forrasztó-berendezés, és az is, milyen műveletek elvégzéséhez ajánlják.
Vannak olyan forrasztópisztolyok, amelyeket forrasztásra, melegítésre, olvasztásra, zsugorításra, melegvágásra is alkalmazhatunk. Melegedési idejük alacsony, és a munkafelület megvilágításáról egy beépített lámpa is gondoskodik. A bádogos forrasztó egyszerűen és könnyen használható a különböző bádogos és karosszérialakatos forrasztási munkákhoz.
Nem árt tudni, hogy a pákát mindig érdemes jól felhevíteni, mert a forrasztóanyag csak így lesz kellően folyós. Mindazonáltal, a túl meleg páka sem jó. Az elkészített forrasztást nem árt megtisztítani, akár csiszolópapírral is. Viszont csak akkor lesz tökéletes, ha már a legelején megtisztítjuk a fémfelületeket és magát a forrasztópákát is.