Fejsze, balta, szekerce… mi a különbség? A kerti munkát és barkácsolást kedvelők tartsanak velünk!
Segítünk eligazodni a fejsze, balta és szekerce közötti különbségekben, amelyeket érdemes megismerniük mindazoknak, akik a hasogató fejfájás helyett rendszeresen küzdenek hasogatni való fával. Mielőtt rátérünk a szerszámok közötti eltérésekre, ejtsünk szót a hasonlóságokról is: mindhárom nyélre rögzített vagy egybekovácsolt, a nyéllel párhuzamos vágó éllel ellátott acélfejjel rendelkező eszköz, amelyeket azonban különböző célra használhatunk.
Amiről szó lesz
Fejsze
A három eszköz közül a fejsze a legnagyobb méretű. Olyan két kézzel megragadható favágó szerszám, amely megfelelő álló fa döntésére, ágazására, nagyobb rönkök hasítására. A fejszék fejének kialakítása tekintetében megkülönböztetünk döntőfejszét (fa szálirányára merőlegesen történik a vágás), és hasítófejszét (vágás a szálirány mentén). A döntőfejszét fa kivágásra használják, a hasítófejszét pedig inkább farönkök hasítására. Lehetnek műanyag nyelű, fa nyelű fejszék, de üvegszálas nyéllel készült fejszék is. Kialakításuk ma is korszerű és megbízható eszközzé teszik őket. Ha mindez nem volna elég az eszköz beazonosításhoz, keressük a szerszámot használón a következő ismertetőjegyeket: “favágó-kockás” ing és szakáll. Ha ez stimmel, valószínűleg fejsze lesz a kezében, és bízzunk benne, hogy nem fog olyan őrülten vigyorogni, mint Jack Nicholson a Ragyogásban!
Balta
A balta a fejszével ellentétben jellemzően egykezes szerszám. Közepes vagy rövid nyéllel rendelkezik, amely ez esetben is fa nyéllel, műanyagból vagy üvegszálból készült nyéllel kerül kialakításra. Kisebb fahasábok aprításához megfelelő eszköz, remek választás például gyújtós készítéséhez. Az ún. kisbalta vagy túrabalta pedig túrázáshoz, kempingezéshez való praktikus célszerszám.
Szekerce
A szekerce a fa aprólékosabb megmunkálására szolgáló eszköz. Fafaragók, ácsok, asztalosok kedvelt szerszáma, melynek közepes vagy rövid nyele van. A pengéje széles és a kiképzése lehetővé teszi, hogy a fej tövénél is meg lehessen markolni. Emiatt a tulajdonsága miatt finomabb munkákra is alkalmas, mint a fejsze vagy a balta. Rendszerint fellelhető a szekerce fején valamilyen bevágás, horony (azaz hosszúkás barázda), amelynek segítségével ki lehet húzni a szöget a fából. Különösen praktikus szerszám, hiszen a fejszével és a baltával ellentétben a szekerce fejének tompa vége kalapálásra is alkalmas. Jobbbkezes és balkezes is kapható.
Mire ügyelj még?
Ha fejszét, baltát vagy szekercét szeretnél vásárolni, érdemes beszerezned mellé egy megbízható fejsze-és késélezőt, amely nagyon jó szolgálatot tehet az évek során, hiszen megőrizheted vele a fej kifogástalan élességét. Arra is ügyelj, hogy ne csak a használat során légy óvatos, hanem a tárolásnál is maradj körültekintő. A legtöbb eszköz speciális tokkal rendelkezik, amelyen gyakran biztonsági zár található. Ezt könnyű kinyitni és zárni, mégis véd a véletlenszerű nyitás ellen, ráadásul kényelmes fogást biztosít az eszköz szállításkor. Mindenképpen javasolt a használata, hiszen komoly baleseteket védhetsz ki általa!
Reméljük a segítségedre lehettünk a döntésben és összefoglalónk nem volt “veszett fejsze nyele”. Eredményes és biztonságos munkát kívánunk!