A számtalan diétás módszer, irányzat közül világszerte az egyik legdivatosabb a paleolit étrend. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a paleolit étrendről.
Az alapelv, hogy a paleolitikum korában élő ősemberek ételei jelentik a diéta alapját, hiszen akkoriban a cukorbetegség, a szív, és érrendszeri problémák, valamint az autoimmun betegségek aránya elenyésző volt. A módszert kifejlesztő kutatók szerint azonban ennek oka az étkezésükben is keresendő.
Amiről szó lesz
A paleolit diéta története
A paleolit diétát Loren Cordain találta fel, lényege, hogy csak olyan élelmiszereket lehet fogyasztani, amikhez az ősember is hozzájutott halászó, vadászó, gyűjtögető életmódjával. A diéta egyik fő jellemzője, hogy kiiktatja azokat a gabonákat, amelyek glutént tartalmaznak, valamint mindenféle tejterméket és hüvelyest is. Ezek az ételek ugyanis a paleolit korszak után, a mezőgazdaság megjelenésével váltak elérhetővé, körülbelül 10 000 évvel ezelőtt. A paleo módszer kidolgozói szerint azonban az emberi szervezet nem tudott alkalmazkodni ezekhez az élelmiszerekhez. A gabonák és a hüvelyesek lektineket és egyéb olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek károsítják a bélbolyhok működését, ez pedig gyulladásokhoz és autoimmun reakciókhoz vezethet. A laktóz és a tejben található kazein fehérje is hasonló problémákat válthat ki.
A paleolit táplálkozás a valódi élelmiszereket részesíti előnyben. A nem keményítőtartalmú zöldségek, friss gyümölcsök, a halak, a tenger gyümölcsei, a fűvel táplált állatok húsa, a kókuszolaj, az olívaolaj, az avokádóolaj, beilleszthetők a paleolit diétába.
Fontos a diétához
A PrimaNet.hu online szakáruház azok törekvéseit is támogatja, akik ezzel a módszerrel szeretnének egészségesebben élni, ezért több olyan könyvet is találnak nálunk, amelyek a paleolit diétával foglalkoznak. Alapmű lehet a „Paleolit csoda – Receptek egy tudatos étrendhez” című könyv, amelyben általános elkészítési módokat találnak a paleo-hívők. Emellé érdemes beszerezni a „Paleolit receptek hétköznapokra” című kiadványt, amelynek ajánlója szerint a diéta követőinek nem kell éhezniük, sem egyhangúan táplálkozniuk.
Az is tévhit, hogy a paleolit nem ismeri az édességeket, külön kiadvány foglalkozik a süteményekkel, és a gyerekeknek szánt ételeket is megismerhetjük egy másik könyvből. A diéták általában költségesebbek a hétköznapi étkezésnél, azonban a „Pénztárcabarát paleolit ételek hedonistáknak” című könyv tippeket ad arra, hogyan lehet olcsóbban kihozni ezeket az ételeket, amelyek ráadásul finomak és változatosak is.
Legutóbbi cikkünkben tippeket adtunk és egy recepttel kedveskedtünk a cukormentes étkezés iránt érdeklődőknek: