Az ősz legfontosabb feladata, hogy a kertet felkészítsük a várható hidegre, fagyokra. Különösen igaz ez az ősz második felére, amikor a fák már lehullatják lombkoronájukat.
A kerti munka szempontjából az ősz nem a legélvezetesebb időszak, mert viszonylag hűvös van, hamar sötétedik. Ezért is lényeges, hogy olyan szerszámokkal dolgozzunk, amelyekkel hatékonyan haladhatunk. Az őszi napokon szinte mindig azzal kell kezdenünk, hogy a lehullott leveleket eltakarítjuk, vagy begyűjtjük. A többségük jó a komposztba, még a dió is, amelyről sokáig azt tartották, hogy veszélyes, növekedést gátló kémiai anyagai miatt inkább el kell égetni. Az avarégetést már egyre kevésbé alkalmazzák környezetszennyező hatása miatt. Falevél tárolásra nyugodt szívvel ajánljuk az Extol kerti gyűjtőzsák és tároló termékünket. 200 literes űrtartalommal rendelkezik és kiváló választás elegáns levéltárolásra.
Nagy segítségedre lehetnek ezek a kerti eszközök ősszel a munkához: gereblyéket, lombseprűket, lombszívókat, lombfúvóat, szecskázógép, metszőollókat. Ha bármelyik hiányozna, keresd fel a PrimaNet.hu-t és azonnal pár kattintással már be is tudod szerezni!
Amiről szó lesz
Kerti munkák ősszel
Ősszel kell elültetni bizonyos virágok magvait, a jácint, nárcisz és a tulipán akkor lesz szép tavasszal, ha most eldugdossuk a hagymáikat. A zöldségek közül mostanában ültessük el a retket, a metélőhagymát, és ha az idő engedi a madársaláta és spenót is vethető. Zöldtrágyázással sokat javíthatunk a talaj szerkezetén. Érdemes a földet jó alaposan megforgatni, ez a csigák ellen hatékony, és ideje elvégezni az őszi permetezést is. Ültetéshez ajánlunk lapátokat, ásókat, kapákat, horólókat és gereblyéket. A biztonságos munkavégzéshez fontos a kerti kesztyű!
A kertben tartott szobanövényeket – leandert, hibiszkuszt – és más mediterrán dísznövényeket vigyük védett helyre, hiszen az éjszakai hőmérséklet már sokat árthat nekik. A mediterrán növényeket 10-15 fokos, világos helyre tegyük, csökkentsük a locsolásukat és hagyjuk el a tápoldatozást is. A rózsákat vágjuk vissza, és a tövét takarjuk be télire fenyőkéreggel vagy falevéllel. Ha még van virág a rózsán, érdemes levágni a szárakat és vázába tenni azokat.
Az ősszel ültetett facsemeték, bokrok különösen érzékenyek a szélsőségesen zord, téli időjárásra, ezért a tövük körül halmozzunk fel lekaszált füvet, leveleket és azokat takarjuk be egy-két lapátnyi komposzttal vagy földdel. Ahol a nyulak, őzek, vaddisznók látogatásától is tartani kell, ott a fák törzsét vegyük körül dróthálóval vagy műanyag törzsvédővel, illetve napraforgószárral vagy náddal. A késő őszi, téli idő a legalkalmasabb a kiszáradt vagy feleslegessé vált fák és cserjék kivágására is. A nagyon magas, terebélyes fák eltávolítását célszerű szakemberre bízni, de a kisebb fákkal egyedül is próbálkozhatunk. A kivágott gyümölcsfák helyére ne ültessünk ugyanolyan csemetét!
Fontos!
A fagyos hajnalokon fennáll a veszélye, hogy a kerti csapban, öntözőrendszerben kár keletkezik. Gondosan víztelenítsük a rendszereket és zárjuk le éjszakára a vizet! A kerti tó tetejét is érdemes letakarni.
Ősszel baltákra, favágó eszközökre is szüksége lehet. Tekintsd meg Jó minőségű fejszével nem fogjuk elbaltázni cikkünket, ahol tippek és tanácsok várják balták, fejszék és egyéb faaprító eszközök használatához.