A palántanevelés furcsa, de sok évszázados eljárás. Elsődleges célja, hogy az így előnevelt növények szüretének idejét előbbre hozza. Miért van rá szükség? Ahhoz, hogy például júniusban paradicsomot, paprikát, vagy uborkát szedhessünk a kertből, a növények magjának február végén, vagy márciusban földbe kell kerülnie. Februárban, márciusban azonban még
nagyon gyakori a fagy (idén áprilisban is beköszönt). Amit a palántáról nevelt növények, főleg friss hajtásként jellemzően rosszul viselnek. Ezt az ellentmondást oldjuk fel a palántázással. Vagyis azzal, hogy a növények életük első 2-3 hónapját zárt térben, fagytól védett helyen töltik.
Palántanevelésre tápanyagdús, laza szerkezetű földet készítsünk elő, ha túl kötött – pl. agyagos – a kerti föld, keverjük homokkal, vagy használjunk egyszerűen zacskós virágföldet.
A magok elültetése a kis poharakba, cserepekbe, ládákba a tél legvégén, vagy kora tavasszal esedékes. Később is lehet palántázni, de felesleges, mert azzal már nem hozzuk érdemben előbbre a szüretet. Ha nem kapcsoltunk időben, akkor már jobb kivárni a szabadföldi vetést, VAGY „kész” palántát vásárolni a piacokon, esetleg kertészeti árudákban.
Bárhonnan is van a palántánk, azt április vége és május vége, június eleje között célszerű kiültetni a kertbe. Ilyenkor ültethetjük ki a paradicsomot, a tököt, a dinnyeféléket (ezt szinte lehetetlen szabad földben magról nevelni).
A palántázás eszközei egyszerűek. Jellemzően néhány kisebb, mondjuk 5-8 cm átmérőjű cserépre van szükség, de a tejfölös pohár, vagy egy használaton kívüli balkonláda is megteszi. A kiültetéshez, kitűzéshez érdemes ültetőbotot, kiszúrót használni, de a felkészültebbek a palántát földlabdácskával együtt teszik ki az ágyásba, egy rugós ültető segítségével.
A fajták tekintetében érdemes eltérő érési idejű (korai, normál és kései), vagy folytonérő változatokat ültetni, hiszen a kiskertben nem az a cél, hogy egy időben nagy mennyiséget takarítsunk be (mint például egy konzervgyári beszállítónál), hanem hogy folyton legyen az asztalunkon kisebb mennyiségű, de saját zöldség, gyümölcs. Persze ha valaki például befőzné a paradicsomot, az megint más választást kíván.