Többször módosultak az elmúlt időben a házi pálinkafőzés szabályai, leginkább azért, mert a hazai gyakorlat ütközik az Európai Unió törvényeivel. További fordulók várhatók az ügyben, de addig is érdemes áttekinteni, most éppen mi mindenre kell figyelnie annak, aki otthon szeretné megfőzni a röviditalt.
Webáruházunkban az alkoholkészítéshez szükséges eszközök megtalálhatók, a pálinkafőzőtől a pálinka tárolására szolgáló edényekig.
Amiről szó lesz
- 1 A pálinka receptje úgy kezdődik: legyen hozzá megfelelő minőségű gyümölcsöd!
- 2 A pálinka receptje úgy folytatódik: végy egy pálinkafőzőt!
- 3 Szimpla vagy dupla fal?
- 4 Dupla falú pálinkafőzők
- 5 Szimpla falú pálinkafőzők
- 6 Mekkora mennyiséget akarunk lefőzni?
- 7 Egylépcsős vagy kétlépcsős pálinkafőző?
- 8 Fontos a réz?
- 9 Jogszabály követés
A pálinka receptje úgy kezdődik: legyen hozzá megfelelő minőségű gyümölcsöd!
Arról, hogy milyen gyümölcs alkalmas a pálinkafőzésre, és hogyan fogjunk hozzá, egy másik blogbejegyzésünkben már írtunk. Most elsősorban az otthoni pálinkakészítés eszközeit tekintjük át.
A pálinka receptje úgy folytatódik: végy egy pálinkafőzőt!
Ez egyszerű, a PrimaNet.hu-n is bárki megteheti néhány kattintással! Kínálatunkban megtalálhatóak szimpla illetve duplafalú pálinkafőzők, leégés gátló berendezések és egyéb pálinkafőző tartozékok, valamint vörösréz gyűrű szett is.
Szimpla vagy dupla fal?
A diplomatikus válasz: attól függ! Mik a céljaink? Milyen mennyiséget akarunk lefőzni és nem utolsó sorban: mennyi pénz áll rendelkezésünkre?
Dupla falú pálinkafőzők
Dupla falú pálinkafőző vásárlását azoknak ajánljuk, akik ipari főzéssel, esetleg bérfőzéssel szeretnének foglalkozni. Egy dupla falú pálinkafőző nagyobb költséggel jár, akár többszöröse is lehet egy szimpla falú pálinkafőzőnek. A felfűtés ideje is jóval hosszabb, mint szimpla falú társaiknál. Ez logikus, mivel a tűz először a köztes anyagot (vizet vagy olajat) melegíti fel a két fal között, majd csak ezután a cefrét. Olykor a felfűtési idő ezért meghaladhatja a 1,5 órát is! Egy dupla falú pálinkafőző esetében a műszak kezdetén elengedő felfűteni a berendezést, és a hő végig megmarad munkánk során. A helyesen beállított súlyszelep elengedhetetlen része egy dupla falú pálinkafőzőnek!
Aki dupla falú pálinkafőző vásárlásán gondolkodik, mindenképp jól jár! A helyesen beállított súlyszelep mellett a cefre biztosan nem ég oda, gazdaságos (jól tartja a hőt) és minden bizonnyal a legmodernebb eljárás!
Szimpla falú pálinkafőzők
Szimpla falú pálinkafőzők sokkal olcsóbbak és a legnagyobb előnyük, hogy ugyanolyan fűtőteljesítmény mellett gyorsabban melegedik fel bennük a cefre dupla falú típusokhoz képest. Mivel a hőt közvetlenül (a lemez után) kapja meg a cefre, így ez nem meglepő.
Nagyon fontos, hogy szimpla falú pálinkafőzőhöz tartozzon fenékkeverő! Keverő nélkül a szimpla falú pálinkafőzőben a cefre leég. A keverő nem csak a leégés elkerülése miatt fontos: segíti, hogy cefrénk egyenletesen melegedjen fel és még mozgatja is a cefrét.
Így tehát a szimpla falú pálinkafőzőt általában azoknak ajánljuk, akik otthon szeretnének pálinkát főzni. A szimpla falú pálinkafőző előnye, hogy tüzelőanyag takarékos, gyorsan felfűthető és jól szabályozható.
Mekkora mennyiséget akarunk lefőzni?
Azt üst térfogatának kiválasztásakor célszerű megnézni a kifőzendő cefre mennyiségét. Egy kisebb, 20-30 literes pálinkafőzővel olyan 100-300 L cefrét főzhetünk ki kényelmesen. Viszont, ha 500 L vagy annál több cefrével rendelkezünk, érdemes egy nagyobb térfogatú pálinkafőzőt választanunk!
Egylépcsős vagy kétlépcsős pálinkafőző?
A kétlépcsős főzés lényege, hogy előbb elválasztjuk az illóanyagokat az egyéb anyagoktól – vagyis a cefréből vízzel együtt alkoholt és aromákat vonunk ki. A kétlépcsős pálinkafőzők jóval olcsóbbak, mint modernebb de drágább egylépcsős társaik.
Az egylépcsős főzésnél a gőz és a folyadék folyamatosan, ellenáramban érintkezik és az üst után található oszlopban beáll a két fázis közötti termodinamikai egyensúly. Az illékony részek ilyenkor feldúsulnak ami olyan, mintha több üst lenne egymás fölött és az üstök egymást fűtik.
Fontos a réz?
Igen! A vörösréz un. katalizáló tulajdonsággal rendelkezik, amelyet kizárólag a gőztérben fejt ki. Emellett sok káros komponens (pl. hidrogén cianid) részleges megkötéséért felel. PrimaNet online szakáruházunk kínálatában megtalálható az un. Vörösréz gyűrű 2,5 kg szett, amely amellett, hogy tisztítja a párlatot, még az aromát is megőrzi.
Jogszabály követés
Arra kell ügyelni, hogy a hatóság már azelőtt kíváncsi lesz, mit főzőcskézünk, mielőtt az első adag cefrének alágyújtanánk. A desztillálóberendezés megvásárlását 15 napon belül be kell jelenteni a helyileg illetékes önkormányzati adóhatóságnál. (Nem a NAV-nál!) A bejelentésnek tartalmaznia kell a tulajdonos lakcímét, elérhetőségeit, adóazonosítóját, a főzőszerkezet beszerzési időpontját, a desztilláló űrtartalmát és a tárolás, használat helyét, ha az eltér a lakcímtől. Több tulajdonos esetén valamennyiük adatát fel kell tüntetni.
Az sem ússza meg az adminisztrációt, aki 2015. január előtt jutott hozzá a pálinkafőzőhöz, ezt is be kell jelenteni utólag. A desztilláló berendezés megvásárlásáról szóló iratot (számlát, adás-vételi szerződést) meg kell őrizni, és ellenőrzés esetén bemutatni.
A bejelentés hiányában a pálinkafőző birtoklása jogellenes, a vámhatóság a be nem jelentett készüléket elkobozza és még meg is bírságolhatják a tulajdonost. Az otthon főzött – legfeljebb 50 liter – pálinkáról a jelenlegi szabály szerint először 2016. január 15-ig kell bevallást készíteni, és megfizetni az 1000 Forint jövedéki adót.
Ha a lefőzött párlat mennyisége meghaladja az 50 litert, akkor a főző a többletmennyiséget köteles haladéktalanul bejelenteni a vámhatóságnak és gondoskodni a többlet megsemmisítéséről.
Minőségi szeszben sikeres, gyümölcsös pálinkafőzést kívánunk!