Bár nagyon örülünk a vénasszonyok nyarának, az ősz beköszöntével, valamint az ovi és az iskola kezdetével elindult a vírusos, náthás, megfázásos időszak is. Annak érdekében, hogy ne kelljen minden második hetet otthon töltenie a kisbetegnek és a családnak, tegyünk meg mindent a megelőzésért. A párásítás sokat segíthet ebben.
Amiről szó lesz
A felső légúti vírusok
A felső légúti vírusok alattomos kis jószágok, mivel jó sok és sokféle létezik belőlük. Ráadásul, ha a gyermek még alkati adottságai miatt különösen érzékeny is rájuk (amit leginkább egy szakorvos tud biztonsággal kijelenteni), akkor a szeptembertől tavasz végéig tartó időszak könnyen lehet, hogy betegségekkel tarkított lesz.
Ebbe pedig nagyon könnyen el és bele tud fáradni mindenki. A gyerek elsősorban, akinek igen, ettől edződik az immunrendszere, de mégis nagyon sajnáljuk, hiszen az átlázmérőzött, az átköhögött, átorrszívózott nappalok és éjszakák megviselik őt. És a szülőket is – főleg, ha ők is elkapják! Na akkor az átvirrasztott éjjelek miatt kialakuló alváshiány és betegség kombó nagyon nehézzé tudja tenni a napokat. És ez könnyen megismétlődhet akár 2-3 hetente.
A gyógyulás útján
Egyrészt a vírusos megbetegedésre teljesen felesleges antibiotikumot adni, másrészről viszont szeretnénk enyhíteni a kisbeteg tünetein és gyorsítanánk a gyógyulását. Mit lehet tenni?
Ha komolyabb a betegség, akkor valószínűleg az orvos utasítására megismerkedhetünk a hörgőtágítókkal. Hamar meg lehet tanulni, hogy egy adott tünetnél mi a teendő és milyen adagolást kell alkalmazni. Természetesen a tengervizes orrspray használata, az orrszívás és az inhalálás is mind-mind sokat segítenek, főleg akkor, ha a gyerek még kicsi és nem tud még elég erősen magától orrot fújni.
Aztán ott vannak a népi praktikák, amelyeket minden szülő bevet egy adott ponton: van, hogy már a betegség kezdetekor, amint az első tünetek megjelennek, vagy amikor kétségbeesett tehetetlenségünkben már bármi jöhet. Főzetek, méz, vöröshagyma, gyömbér, sós vizes gargalizálás… és persze a sort tovább folytathatnánk. Az infra lámpa használata is jótékony hatású lehet, főleg, ha már az arcüreg és fül érintettség is benne van a “buliban”.
A párásítás
Amit viszont mindenképpen megtehetünk, az az, hogy legalább azt a helyiséget vagy szobát, amiben a gyerek tartózkodik és alszik, párásítjuk. A párásítás tud gyorsítani a gyógyulási folyamaton, de a megelőzésben is segíthet. Ha asztmás vagy kruppos is van a családban, akkor is bátran használjunk párásítót.
Párásítással megelőzhetjük a nyálkahártyák, a légút és hörgők kiszáradását. Ugyanis a száraz levegő besűrítheti a váladékot, ami ezért nehezebben ürül, és emiatt gyakoribbá válhat a köhögés. Próbáljuk meg a szoba páratartalmát 40-60 % között tartani. Érdemes észben tartani, hogy a párásítás télen és nyáron is szükséges lehet, már csak az a kérdés, hogy milyen párásításról beszélünk. Azaz tisztázzuk, mit jelent a hideg és a meleg párásítás.
Az ultrahangos hideg párásítás
Egy kis tálka víz a radiátoron. Ismerős? A panelekben bevett szokás volt így párásítani. Azonban ma már a legmondernebb párásító készülékek segítenek nekünk egy adott négyzetméterű helyiséget “bepárásítani”. Az ultrahangos párásítás legnagyobb előnye, hogy halk és gyerekbarát kialakítása miatt ideális a gyerekszobába. A vízcseppeket magas frekvencián porlasztja az ultrahangos hidegpárásító, ami így olyan, mintha köd formájában kerülne a levegőbe.
Érdemes nem sima csapvizet, hanem forralt, majd lehűtött vizet tenni a párásítóba, mert így elkerülhetjük a vízkövesedést. Amúgy is nagyon fontos rendszeresen tisztítani a gépet, de így megkönnyíthetjük a saját dolgunkat. Ha gyógyvizet öntünk a készülékbe, akkor érdemes minden használat után átöblíteni a gépet. Emiatt válasszunk körültekintően, vegyünk olyan párásítót, amely egyszerűen és könnyen szét- és összeszerelhető, takarítható.
Léteznek még aromalámpák vagy aroma diffúzorok, melyeknek a hidegpárásító kapacitása alacsonyabb, de képesek illóolajat is a levegőbe juttatni párásítás közben.
Néhány szó a légtisztítókról
A légtisztítók általában képesek párásítani is a levegőt (nem mindegyik), de a legfontosabb tulajdonságuk, hogy meg is tisztítják azt. Azaz képesek akár a szennyeződések 99,98 %-t kiszűrni, beleértve a port, allergéneket, pollent, füstöt, spórákat, állatszőrt.
Például ebbe a légtisztítóba épített légszűrő különlegessége az UV lámpa, amely biológiai tisztítást is végez a vírusok, baktériumok és mikroorganizmusok ellen.
Véleményünk szerint a vírusos és influenzás időszakban érdemes több oldalról is megtámogatni a gyógyulást, illetve megelőzésként is működik az, ha legalább éjszakánként párásítjuk a levegőt, illetve folyamatosan használunk légtisztítót is otthonunkban.
A legjobb persze az lenne, ha nemcsak otthon, hanem az óvodákban és iskolákban is elterjedne ezeknek a használata, illetve az orvosi rendelők várótermébe is kihelyeznének ilyen készülékeket. Reméljük, ez minél hamarabb meg fog történni!