Azok, akiknek a kert hobbi és nem megélhetés, gyakran felteszik a kérdést, hogy „mikor kell permetezni a kertben?” Ebből az következne, hogy a permetezésnek van egy vagy több, kőbe vésett időpontja. Se előtte, se utána nincs erre szükség. A helyzet azonban más. A permetezés ugyanis nem egy szertartás,
vagy az év egy napjának eseménye. Hanem egy eszköz arra, hogy különböző anyagokat juttassunk ki növényeinkre.
Emiatt a válasz leginkább az, hogy akkor permetezünk, amikor valamit permetként kell kijuttatni.
Nézzünk néhány példát:
- Gombaölő szerek
Ezek lehetnek réztartalmúak vagy másmilyenek. Szinte elengedhetetlenek a kis- és nagy kertekben egyaránt. Gombás megbetegedés például a monília, a lisztharmat, a levéllikasztó betegség, a tafrina (őszibaracknál mindennapos), a varasodás, a peronoszpóra (pl. szőlőben), a különböző penészek. Ezeket jellemzően akkor kell kijuttatni, amikor az első jeleit tapasztaljuk a betegségnek. De például a tafrina ellen már az első kis hajtások megjelenésekor érdemes védekezni.
- Rovarölő szerek
A növényeket számtalan rovar károsítja, oldalakon át lehetne ezeket sorolni. Különböző levéltetvek, atkák, hernyók, lepkék, molyok, bolhák, legyek, poloskák, hogy csak a leggyakoribbakat említsük. Ezek ellen különböző szerekkel lehet védekezni, de arra mindig vigyázni kell a kijuttatásnál. Hogy a hasznos rovaroknak, elsősorban az egyre ritkább, beporzást végző méheknek ne okozzunk kárt. A rovarölő szereket is szinte kivétel nélkül permetezéssel juttatjuk ki, jellemzően akkor, amikor észleljük a károkozást, de sok szernél ügyelni kell az egészségügyi határidőkre.
- Lombtrágyák
Nem mindenki és nem elég rendszeresen él a lombtárgyák adta lehetőséggel. A növények sok tápanyagot hatékonyabban és gyorsabban szívnak fel a leveleiken keresztül. Lombtrágyaként juttathatunk ki cinket, foszfort, nitrogént, vasat és sok más, a fejlődéshez szükséges tápanyagot. Ennek az eszköze is a permetező, ideje pedig a növény fajtájától. Körülményektől és az időjárástól függ.
- Gyomirtók
A szelektív és totális gyomirtószereket is permetezővel juttatjuk ki. A szelektívek közül az egy- illetve kétszikű irtók a leggyakoribbak. Míg a totális gyomirtók minden növényt elpusztítanak a kezelt területen, de a talajt nem teszik terméketlenné. Szintén permetezővel juttatjuk ki ezeket.
Mekkora permetezővel dolgozzunk?
A kérdést a feladat és a növénymennyiség ismeretében lehet megválaszolni. Egyetlen gyümölcsfához kisebb eszköz kell, mint 2000 nm gyepre. A legelterjedtebbek a 10-18 literes háti permetezők, ezek közül létezik kézi pumpás motoros típus. Ennél kisebbek, jellemzően 5-8-10 literesek a félháti permetezők, amelyeket oldaltáskaként kanyaríthatunk a vállunkra. A legkisebbek a kézi permetezők, ezek űrtartalma 0,5-2 liter.