A megfelelő szivattyú kiválasztása sokkal komplikáltabb feladat, mint azt elsőre gondolnád, így nagyobb körültekintést igényel, mint más kerti szerszám megvásárlása. Segítünk, hogy a következő 3 szempontot megfontolva jó döntést hozhass!
A szivattyú beszerzése különösen nehéz feladat, ha most gyűjtöd első tapasztalataidat a témában. Ne hasonlítsd össze a fűnyíró vagy más kerti eszköz megvásárlásával, hiszen több és komplikáltabb szempont szerint érdemes választanod. Segítünk a szivattyú kiválasztásához szükséges legfontosabb kérdések listázásával!
-
Amiről szó lesz
Milyen mélyen van a víz a kútban?
A szivattyú kiválasztása előtt fontos tudnod, hogy milyen mélyen van a víz ab0ban a kútban, amelyre a szivattyút csatlakoztatni szeretnéd. Ahhoz, hogy ezt meghatározd, tisztában kell lenned a kút teljes mélységével, valamint figyelembe kell venned a nyugalmi vagy másnéven nyugvó vízszintet, valamint az üzemi vízszintet.
- Nyugalmi (nyugvó) vízszint: az a vízszint, amelyet a talajtól, azaz földfelszíntől kell mérni, és amelyen beáll a vízfelszín, ha nincs a kútból vízkivétel.
- Üzemi vízszint: az a szint, amelyen folyamatos szivattyúzás mellett beáll a vízfelszín.
Az üzemi vízszint megállapítása azért is különösen fontos, mert ez dönti el, hogy külső szivattyút vagy búvárszivattyút kell választanod ahhoz, hogy megoldható legyen a víz felszínre hozatala, valamint meg tudd határozni a szivattyú szükséges teljesítményét (hiszen minél mélyebben van a víz, a szivattyú teljesítményének annál nagyobb részét fogja elvinni a vízfelhozatal.)
- Külső, azaz talajfelszínre telepített szivattyúra van szükséged, ha a kút üzemi vízszintje kevesebb mint 9 méteren van.
- Búvárszivattyú abban az esetben szükséges, ha az üzemi vízszint 9 méternél mélyebben van.
-
Mennyi vizet képes adni a kút?
A kérdés tehát az, hogy mennyi a kút vízhozama. Ez egy nagyon fontos adat, hiszen figyelembe kell venni a vízigényhez való viszonyításnál, hogy homokolni fog-e a túlterhelt kút, amely tönkreteheti a nem megfelelően kiválasztott szivattyút. Ehhez ismerni kell az adott környékre jellemző fúrt kutak jellegzetességét (milyen csővel vannak megfúrva, mennyi az átlagos vízhozamuk, stb.). Tehát mielőtt szivattyút választasz, érdemes tenni egy próbát, hogy kiderüljön az üzemi vízszint és a vízhozam. Ez megoldható egy kölcsön kért szivattyúval (általában megfelel egy 50-80 liter/perces eszköz), amelyet fél óráig kell járatni és megfigyelni, hogy egy meghatározott űrtartalmú vödröt mennyi idő alatt tölt meg. Általános képletként segíthet, ha a 60 másodpercet elosztod a töltési idővel, majd a kapott értéket megszorzod a vödör űrtartalmával. A végeredmény megadja az adott szivattyúval elérhető vízhozamot.
-
Mire szeretnéd használni a szivattyút?
Azért kell ezt tisztáznod, mert a szivattyú terhelése befolyásolja a választást.
Ha öntözésre használod:
- Kézi slagos locsoláshoz (slag és locsolópisztoly) általánosságban megfelelő egy 50-60 liter/perces szivattyú.
- Ha földbe szúrható öntözőfejjel locsolsz, jó lehet egy 70-80 liter/perces szivattyú.
- Öntözőrendszerhez (földből kiemelkedő öntözőfejek esetén): átlagosan megfelelhet egy 70-100 liter/perces szivattyú, de ilyen esetben mindenképpen kérd ki szakember véleményét, hiszen több tényezőt is figyelembe kell venni!
Ha házi vízellátás miatt van rá szükséged:
- A legáltalánosabb megoldás egy 70-80 liter/perces eszköz, de ez függ a vízfelhasználás kívánt mértékétől és a ház méreteitől.
Javasoljuk, hogy a fent említett komplexebb helyzetekben kérj szakmai segítséget, hogy biztosan olyan szivattyút válassz, amely kielégíti a szükséges igényeket és gondtalan használatot tesz lehetővé!
Forrás: https://www.szivattyualkatresz.hu