Mindaddig el sem lehet képzelni, míg ki nem próbáljuk, mennyire omlós lesz az étel, ha szuvidálás után grillezzük meg.
Amiről szó lesz
Mi az a szuvidálás?
A szuvidálás vagy szuvidolás a francia „sous vide”, azaz „vákuum alatti” főzési módszert takarja. Ami két egyszerű lépésből áll. Először a bepácolt, fűszerezett alapanyagokat vákuumozni kell (egyszerű vákuumfólia segítségével). Majd ezt követi az állandó alacsony hőmérsékletű vízben hosszú órákon keresztül történő főzés. Ettől a művelettől minden eredeti íz, vitamin és tápanyagtartalom megmarad a húsban, sőt nem veszít nedvességéből sem, így hihetetlenül zamatos és omlós marad meggrillezve is.
Igazi mennyei élményük lesz azoknak, akik közepesen, vagy akár annál kevésbé átsült húsokat szeretik, nekik elég csak épphogy megpirítani az így elkészített ételt és máris élvezhetik a szaftos finomságokat. Mindazonáltal, a szuvidált húsokat igény szerint elkészíthetjük, akár ránthatjuk is.
A szuvidálás előnyei
Az eljárást leginkább egy erre fejlesztett gépben végzik, ezt tudja folyamatosan biztosítani a megfelelő hőmérsékletet. A megfelelő eszközök használata alapvető fontosságú a sous vide eljáráshoz, hagyományos edényben lassú tűzön főzéssel nem lehet kiváltani. Szerencsére, már nem csak a sokcsillagos éttermek kiváltsága ez, könnyen kezelhető háztartási szuvidálógépeket is lehet kapni.
Az ételkészítési eljárás előnye az, hogy a sima főzéssel ellentétben a melegedő víz hatására kicsapódó fehérjék nem tudják kinyomni a vizet az ételből a vákuum miatt, így az nem szárad ki. Másrészt kiiktatja a levegőt is, amelynek jelentős hatása van az illat, szín, íz és állag tekintetében. Azért kell hosszabb ideig kell főzni így az alapanyagokat, hogy megfelelően pasztörizáljuk, mivel az eljárás viszonylag alacsony hőfokon megy végbe.
A módszer minden típusú húsnál alkalmazható, mindössze a megfelelő hőfokokra kell figyelni, míg a zöldségek esetében a keményítő kiválása miatt (kb. 85ºC) érdemes inkább blansírozással, párolással és főzéssel elkészíteni az ételt – kivéve a burgonyát, répát és céklát! Ezekkel is érdemes kipróbálni a szuvidálógépünket.
A műanyag főzőtasakok olyan speciális anyagokból készülnek. Amelyekből nem oldódnak ki az eljárás során káros anyagok, úgy mint: biszfenol-A, ftalátok, vagy mérgező fémek, mint például az ólom. Nagy előnye, hogy takarítani sem kell utána, mivel az étel végig tasakban van!