Amikor háztartási nagygépet vásárolunk, többféle szempont szerint választjuk ki a nekünk megfelelőt – ezek egyike az energiahatékonyság.
A kapacitás, a méret, a funkciók vagy programok száma mellett napjainkban a legfontosabb tulajdonság ugyanis az, hogy a rezsicsökkentés érdekében minél kevesebb fogyasztással minél többet nyújtson.
A tájékozódásban sokat segít az energiacímke, a webáruházakban található leírás, a gyártó honlapja, az áruházak ügyfélszolgálata és az MVM átlagfogyasztást mutató táblázata.
Amiről szó lesz
- 1 Mit mutat meg az energiacímke az energiahatékonyság szempontjából?
- 2 Háztartási gépek átlagfogyasztása
- 3 Hűtőszekrények
- 4 Mit tehetünk, hogy energiahatékony módon működjön a hűtőnk?
- 5 Fagyasztók
- 6 Mosógépek és energiahatékonyság
- 7 Szárítógépek
- 8 Mosogatógépek és energiahatékonyság
- 9 Plusz egy tipp a választáshoz
Mit mutat meg az energiacímke az energiahatékonyság szempontjából?
Minden nagy háztartási készülék rendelkezik az energiafogyasztást jellemző úgynevezett energiacímkével. Ha a webáruházban ezt nem találjuk a termék mellett, kérjük az ügyfélszolgálaton.
A betűjelzés azt mutatja, mennyire energiahatékony a termék. Ha már korábban is figyeltünk erre, akkor láthatjuk, hogy megváltozott a korábbi jelölés. 2021. március 1-től új energiacímkét kaptak a háztartási készülékek. Az új besorolás A-tól G-ig terjednek. Megszűntek az A+++, A++, A+ kategóriák, ezeket ne keressük!
Az adatlap többek között tartalmazza a mosó-és szárítógépeknél egy évre vagy 100 működési ciklusra vetítve, hűtő-és fagyasztógépeknél egy évre vetítve az energiafogyasztást kWh-ban megadva.
Háztartási gépek átlagfogyasztása
Az MVM “Mire elég néhány kWH?” címmel közzétett egy táblázatot, amiből mi is tájékozódhatunk az egyes nagygépek fogyasztásáról. Néhány példa a közzétett adatokból: mennyit fogyasztanak otthon a készülékeink:
- hűtőszekrény: 2 kWh naponta
- fagyasztó: 2 kWh naponta
- mosogatógép teljes töltettel: 2 kWh naponta.
Ennél árnyaltabb képet kapunk, ha alaposabban megnézzük a háztartási nagygépeket.
Hűtőszekrények
Hűtők vásárlásakor két olyan technológiára is érdemes figyelni, ami növeli az energiahatékonyságot.
Az inverter kompresszorral ellátott hűtőszekrények lényegesen kevesebb áramot fogyasztanak, mert a kompresszor nem kapcsol ki, csak a hőmérséklethez igazodva csökkenti vagy növeli a hőmérsékletet. Ezek a készülékek jóval csendesebbek, mint a hagyományos társaik.
Válasszunk No Frost vagy Low Frost hűtőszekrényt, amely önleolvasztó képességekkel rendelkezik. Időt és energiát spórolunk vele, hiszen nem kell áramtalanítás és hosszadalmas leolvasztás után ismét lehűlnie a belső térnek és az élelmiszernek.
Ez a csendes, összesen 340 literes Samsung alulfagyasztós hűtő mindent tud, amellett, hogy éves energiafogyasztása 204 kWh. A No Frost technológia javítja a levegő keringését és állandó hőmérsékletet tart, ami megakadályozza a jég lerakódását. Ezen kívül hamarabb eléri a kívánt hőmérsékletet, és kevésbé terheli a hűtőrendszert, így növeli a gép élettartamát. A SpaceMax technológiának köszönhetően a falai vékonyabbak, de hatékonyabb a szigetelés. A körkörös hűtés teszi lehetővé, hogy minden rekeszt egyenletesen hűt, az élelmiszer tovább marad friss.
Ha nincs szükség kombinált hűtőre, mert fagyasztószekénnyel rendelkezünk, az egyajtós készülékek közt találunk olyat, amely nagy térfogata ellenére alacsony energiafogyasztású, mint amilyen a 198 literes Beko hűtőszekrény 123 kWh/év fogyasztással.
Mit tehetünk, hogy energiahatékony módon működjön a hűtőnk?
A No Frost, fagyásmentes hűtőszekrények a két oldalsó falon adják le a hőt. Állítsuk be úgy, hogy jól szellőzzön mindkét oldal, ne toljuk a falhoz. A hagyományos hűtőszekrények hátsófali szellőzését és lehűlését ugyanúgy biztosítani kell.
A hűtőszekrény hőfokát igazítsuk a kinti hőmérséklethez, illetve a helyiség hőmérsékletéhez. Hűvösebb környezetben alacsonyabb hőfok is hatékony.
Azoknál a hűtőszekrényeknél, amelyek nem önleolvasztós rendszerrel működnek, ne hagyjuk, hogy vastag jégréteg alakuljon ki, mert több energiát fogyaszt ahhoz, hogy a beállított hőfokot elérje.
Fagyasztók
Ha nem akarunk naponta élelmiszert vásárolni, a mélyhűtőben akár három hónapig is tárolhatjuk a fagyasztott élelmiszereket. Vásárlásnál arra figyeljünk, hogy ne szakadjon meg a hűtőlánc, mi is hűtőtáskában szállítsuk haza fagyott árut. A fagyasztók két típusa a hűtőláda és a fagyasztószekrény. Mindkettőnek megvannak a maga előnyei: a hűtőláda felnyitásakor csak a legfelső réteg találkozik a meleg levegővel, a szekrényben, a polcokon, rekeszekben praktikusan és átláthatóan lehet tárolni.
Kisebb háztartásba, ahol a hellyel is takarékoskodni kell, akár egy asztalra vagy komódra is állíthatjuk ezt a Navon fagyasztót, amelynek fogyasztása évi 205 kWh.
Az FSE-13030 N típusú Beko fagyasztóláda mindössze 173 kWh fogyasztású. Ez részben a MinFrost® speciális párologtató rendszerének köszönhető, amivel a jegesedés jelentősen csökken, ezért kevesebb energiát fogyaszt, ritkábban kell kiolvasztani.
A FastFreeze gyorsfagyasztó technológia pedig lehetővé teszi, hogy az ételek minősége kiolvasztás után sem változik.
Mosógépek és energiahatékonyság
A mosógépek energetikai besorolására eddig is figyeltünk, mostantól ennek még nagyobb a jelentősége. Nem mindegy milyen mosógépet vásárolunk, ha azt szeretnénk, hogy magas mosási hatékonyság mellett megfizethető legyen az áramfogyasztás.
A Beko elöltöltős mosógép mindennel rendelkezik, ami a korszerű mosáshoz kell. Rövid programok, maradéktalan folteltávolítás, gőzprogram, a ruhák gyengéd kezelése, alacsony zajszint, nagy hatékonyság. Mindez úgy, hogy nem kell aggódni az áramszámla miatt. A ProSmart™ inverteres motor energiahatékonyságot és tartósságot nyújt. A mosógép éves energiafogyasztása 156 kWh.
Bármilyen mosógépet is használunk, ha pár dologra figyelünk, sikerül kevesebb villamos áramot használni a mosáshoz.
A vízhőfokot állítsuk alacsonyra. A 20-30 C fokos hőmérséklet elég, hanem szennyezett olajjal, zsírral a ruha, ha nem piszkos, csak éppen fel akarjuk frissíteni. Keressünk olyan, lehetőleg folyékony mosószert, ami kíméli a mosógépet, aminek kiemelt tulajdonsága a hideg vízben történő tökéletes mosás.
A mosógépek olyan hosszú programokkal is rendelkeznek, amelyek erősen szennyezett ruhákhoz ajánlottak. A mosógép programjai közül válasszuk a töltethez legoptimálisabb, de egyben a legrövidebb programot.
Ha szeretnéd megtudni, hogyan aknázhatod ki még jobban a mosógéped előnyeit, olvasd el erről szóló blogbejegyzésünket!
Szárítógépek
A szárítógép használata nem felesleges luxus. Ha a megfelelő készüléket használjuk, nem terheli meg túlságosan a családi kasszát.
Egyik előnye, hogy rengeteg időt és energiát megspórolhatunk vele, hiszen nem kell a ruha szárításával, és legtöbbször a vasalással sem foglalkozni, mert úgy kerülnek ki a gépből, hogy már csak hajtogatni kell.
Tömblakásban, ahol télen gond a szárítás, nem alakul ki penész az állandó ruhaszárítás miatt ott, ahol kisgyerekek is vannak a családban.
A mai legkorszerűbb szárítási technológiával rendelkező eszközök a hőszivattyús szárítógépek. Energiafogyasztásuk alacsony, működési elvüknek és a viszonylag alacsony szárítási hőnek köszönhetően. Éves villamosáram fogyasztásuk általában a kedvező 211-235 kWh között mozog. A fogyasztást azonban érdemes összevetni a programok számával, a töltet súlyával, a speciális funkciókkal, a kivitellel.
Jelenleg a webáruházunkban kapható leginkább energiahatékony hőszivattyús szárítógép évi 211 kWh fogyasztással a Navon TD 7 AA típus. A szárítási hőfok kb. 50°C, ezért a kényesebb textíliákat is beletehetjük
Beko hőszivattyús szárítógép igazán kiemelkedő tudással bír. Többek között rendelkezik gyors szárítással, speciális programokkal: gyapjúruhák, tollkabátok, takarók számára, kíméli a szövetet, ráadásul a szárazsági szintet is be lehet állítani.
Mosogatógépek és energiahatékonyság
Aki mosogatógépet vásárol, a kényelem és a víztakarékosság mellett dönt. Kérdés, hogy a villamos áram árának emelése után mennyire éri meg mosogatógépet vásárolni? Az ivóvízzel való takarékoskodás szempontjából továbbra is megéri, de nem kell félni a nagy áramfogyasztástól sem. Az általunk forgalmazott mosogatógépek áramfelvétele elmarad az MVM táblázatában talált adattól. Szokásainkon is változtathatunk, amivel csökkenthetjük a mosogatás költségeit!
- Válasszunk hatékony programot, ami garantáltan eltávolítja a szennyeződést
- Lehetőleg amikor csak tudunk, válasszunk energiatakarékos programot – gyakran egyébként éppen az eco a leghosszabb program
- Mindig teljes töltettel indítsuk el a mosogatógépet.
- Vásároljunk olyan hatékony mosogatótablettát, amellyel alacsonyabb hőmérsékleten is tiszták lesznek az edények.
- Ahol erre lehetőség nyílik, ajánlott a B tarifás vezérelt (éjszakai) áram használata. Igényelni kell, külön műszaki feltételei vannak, és a lényege, hogy azokban az órákban lehet használni, amikor alacsonyabb a fogyasztás. Mivel csak egy fix eszközre lehet kötni, ez lehet akár a mosogatógép is.
A remek mosogatógépek közül kettőt választottunk, mindkettő kiemelkedik energiahatékonyságával. A Toshiba 10 terítékes mosogatógépet 211 kWh éves fogyasztás és kedvező, 9l/program vízhasználat jellemzi. A Navon DSL 45 I mosogatógép szintén 211 kWh áramot fogyaszt évente, vízfogyasztás 11 liter programonként.
Plusz egy tipp a választáshoz
Fontos, hogy azonos kategóriájú berendezéseket hasonlítsunk össze, csak így tudunk jól tájékozódni. Például a fagyasztószekrény és az egyajtós hűtő energiafelvétele nagyban eltér, de a funkciójuk más és más.
Ha vásárlás előtt kérdésed van, keresd bátran Vevőszolgálatunkat!
Fotók: Ello Products, A65 Design / Unspash