Bár a műanyagmentes július kihívás véget ért, a szívószálmentes augusztus pedig még tart, szerencsére egyre nagyobb visszhangot kapott a műanyagmentes-ügy, egyre többen csatlakoztak hozzá és próbáltak kisebb-nagyobb sikerrel műanyagmentesen élni.
Ám a tanulság mégis az, hogy nem lehet ajtóstul rontani a házba. A legtöbben arra jutottak, hogy kifejezetten nehéz megugrani, hogy akár csak egy-két napon keresztül műanyagmentesek legyenek. Ezért lehet, hogy lépésenként, apróbb változtatásokkal kell haladni a műanyagmentesség és hulladékmentesség útján.
Amiről szó lesz
Az első lépés fejben dől el!
Először is kell egy bizonyos szintű elhatározás és kitartás, hogy tényleg akarjuk a változást, amivel hatással lehetünk a környezetünkre, tehetünk egy fenntarthatóbb, zöldebb világért. Higgyünk benne, hogy ha sokan akár csak egy műanyagzacskóval kevesebbet használnak el, már az is változást jelent. Ez segít abban, hogy ne adjuk fel!
Ezután következik a tervezés, enélkül semmire sem megyünk. Ugyanis mindent meg kell tervezni ahhoz, hogy a lehető legtudatosabbak legyünk. Ez érinti az időbeosztásunkat és a szokásainkat, így a bevásárlást, a főzést és a kikapcsolódást is.
Írjunk listát!
A bevásárlólista nagyon fontos, és az, hogy ne térjünk el tőle. Tervezzük meg a heti menüt, és annak megfelelően induljunk el beszerezni az alapanyagokat. Ha tudjuk, hogy miből mennyit kell vennünk, akkor annak megfelelően vigyünk magunkkal tárolókat hozzá, amibe kérhetjük őket.
Így jönnek a képbe a vászontáskák, zsákocskák, befőttes üveg, tojástartó, a különböző méretű ételtároló dobozok és ételhordók. Amit csak lehet kimérve kérjünk, csomagolásmentesen, a saját dobozunkba!
Bolt vagy piac csomagolásmentesen?
Nem titok, sokkal könnyebb a dolgunk, ha a piacra megyünk bevásárolni. Lesznek olyanok, akik örömmel pakolják az árut a saját dobozainkba, lesznek, akik értetlenkedni fognak. Ezért amennyire csak lehet kedvesen és türelmesen beszélgessünk arról, hogy miért van nálunk ennyi minden, és miért nem kérjük a zacskóba azt a két cső kukoricát.
Ne adjuk fel, legyünk bátrak, tapasztaljuk ki, hogy melyik árus az, aki szívesen és örömmel segít nekünk a műanyagmentes és hulladékmentes bevásárlásban! Hozzá kell visszamenni máskor is.
A szupermarketek is elindultak már abba az irányba, hogy kevesebb műanyagot használnak, és nem néznek ferde szemmel a vásárlóra, ha nem zacskóz be mindent egyesével, külön-külön. Tény, hogy egy boltban sokkal kevesebb lehetőségünk van csomagolásmentesen vásárolni, de a zsömléket rakhatjuk átlátszó zsákokba, vagy kis vászonzsákokba, a zöldségek-gyümölcsök nagyrészét pedig amúgy sem kell zacskózni.
Használjuk azt, ami már van!
Amit csak lehet, használjuk újra és újra. Akkor vegyünk valamiből újat, ha már nem javítható, és akkor is igyekezzünk jó minőségűt választani! Ez érvényes mindenre, a konyhai eszközökre, ruhákra, kisgépekre, minden használati tárgyunkra.
A műanyag nem ellenség!
A műanyag nagyon sok területen tesz jó szolgálatot. Az egyszerhasználatos műanyagokkal van a baj. Amit gondolkodás nélkül használunk: zacskó, szívószál, pohár, tányér, evőeszköz… Persze vannak helyzetek, amikor nem tudjuk elkerülni a használatukat, de ezért is mondtuk, hogy a tervezés kulcsfontosságú.
Ha tudjuk, hogy szórakozni megyünk, és megiszunk egy limonádét, például ne kérjünk hozzá szívószálat. Vagy legyen nálunk saját, amit többször is használhatunk. Ma már rengeteg fenntartható alternatíva létezik ezekre a kényelmi eszközökre, mert nagyon jól tudják a gyártók, hogy a lemondás sokkal nehezebb, ezért kínálnak “zöldebb” alternatívát: bambusz étkészlet, fém szívószál, újrapohár.Olvassunk, legyünk tájékozottak a témában! A műanyagmentes bevásárlás az egyik olyan kicsi, de fontos lépés, amit meg kell tennünk magunkért, a gyerekeinkért és a világért. Viszont ér hibázni, ezért jó próbálkozni mindenféle megoldással. Ebből jöhetünk rá, hogy mi az, ami megy és belefér az életünkbe, és mi az, ami már a következő szint a környezetkímélés útján!