A rezsi és az üzemanyagok árának növekedése a klímaváltozással együtt arra késztet mindannyiunkat, hogy átgondoljuk az életmódunkat, valamint az energia- és vízfogyasztásunkat.
Akár az árammal, akár a földgázzal, akár mindkettővel szeretnél spórolni, tudatosabb használattal csökkentheted a háztartásod fogyasztását.
A takarékosság apró lépésekből áll. Mi most 19 olyan tippet adunk, amivel a rezsiköltségeken faraghatsz.
Amiről szó lesz
Fűtés okosan a rezsi csökkentéséhez
Idén az őszi hónapokban a legnagyobb gondot a téli fűtési szezonra való felkészülés okozza. Új fűtési rendszer kiépítése az idő rövidsége miatt legtöbbször nem kivitelezhető, nem is beszélve a költségekről. Ezért a meglévő lehetőségeket kell úgy kihasználnod, hogy mérsékeld a kiadásokat.
1. Száraz tüzelő
Ha fával tüzelsz, a tüzelő vásárlásakor figyelj arra, hogy lehetőleg kétéves, száraz fát vásárolj, különben nem lesz hatékony a fűtés, és a cserépkályha is károsodik. Ha már a cserépkályháról van szó, fűtési szezon előtt nem árt a kéményt és a kályhát egy szakemberrel átnézetni a család biztonsága érdekében.
2. Fűtés gázkonvektorral
Ha gázkonvektorod van, és érthetően most nem tudsz átállni például egy kondenzációs kazánnal való fűtésre, nincs ok az aggodalomra, mert így is adódik mód a takarékosságra. Az egyik a régi berendezés újra cserélése, mivel a korszerű konvektorok már gazdaságosabban működnek. Ráadásul nem is kell mindent egyszerre cserélni: ha a pénztárcád azt teszi lehetővé, elég havonta egy cserét beiktatni.
3. A gázkazánokat is használhatod takarékosan
A gázkazánok hőmérsékletét az évszaknak és a kinti hőmérsékletnek megfelelően állíthatod be. Nyáron vidd le a használati melegvíz hőmérsékletét olyan fokozatra, ami még kézmeleg. Kézmosáshoz, tusoláshoz elég, mosogatásnál pedig a mosogatószer rásegít a szennyeződések eltávolítására. Nem kell a víznek tűzforrónak lennie, a forró vizet ugyanis hideggel kell keverni, ami már pazarlással járhat.
A melegebb hónapokban a kazánt állítsd át “csak melegvíz” fokozatra.
Fűtésnél a kazánok a 60 °C fokos hőmérsékleten működnek hatékonyan, ám az őszi és a tavaszi fűtési szezonban 50 fokon is kiválóan működnek.
4. Egyszerű megoldás a szobahőmérő
Vegyél szobahőmérőt, az megbízhatóbb, mint a hőérzeted. Ha 20 fok alá megy a hőmérséklet, és fázol, ne fagyoskodj, de a plusz 24-26 fok a lakásban csak csecsemők és kisgyermekek fürdetéséhez, illetve idős embereknek vagy betegeknek szükséges.
5. Helyes szellőztetés
Ne hűtsd ki a lakást, de ne is mellőzd a szellőztetést, mivel az egészségre akkor is vigyázni kell, amikor spórolni akarsz. Napi többszöri és gyors szellőztetés már kellően felfrissíti a lakást, de nem hűti le túlságosan a falakat, bútorokat, így ez a leggazdaságosabb.
6. Házi praktikák a szigetelés megoldására
Hiába a legjobb megoldás a nyílászárók cseréje, ha még nem vagy rá felkészülve, mert váratlanul ért az áremelés, vagy nincs is kilátásban a megvalósítása. Az ablak- és ajtószigeteléshez hasznosak az öntapadó kefék és öntapadós gumik – ha pontos munkát végzel, megszűnik a huzat, és a hőmérséklet is érezhetően 1-2 fokkal több lesz.
Mindennapi áramfogyasztás
Pár apróságnak tűnő praktika segítségével akár több ezer forinttal is csökkentheted az árfamszámládat. Lássuk, melyek ezek!
7. LED fényforrások
Ha még nem tetted meg, itt az ideje, hogy kicseréld a lakásban az összes hagyományos vagy fénycsöves izzót LED fényforrásra. Ha egyetlen hagyományos izzó fogyasztását összehasonlítjuk egy LED-es fényforrással, az utóbbi 80 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt, élettartama pedig 15-szor hosszabb.
A vásárlásnál két adatra kell figyelni. Az egyik a Lumen, lm jelöléssel. Leegyszerűsítve: minél nagyobb ez a szám, annál több világosságot ad. A színhőmérsékletet a K (kelvin) jelöli. Ez a szám minél nagyobb, annál hidegebb fényt ad. Ki-ki eldöntheti, melyik számára a kellemesebb.
8. Hálózati elosztók használata
A kapcsolóval ellátott hálózati elosztók rendkívül praktikus eszközök. Ha több eszközt csatlakoztatsz rá, és nem akarod, hogy ezek folyamatosan áram alatt legyenek otthonodban – hiszen többek közt a standby üzemmód és az ezt jelző fény is energiát fogyaszt -, egy mozdulattal az összeset áramtalaníthatod.
9. Készenléti üzemmód
Nem is gondolnád, hogy a készenléti üzemmód, főleg, ha több eszközről van szó, mennyit fogyaszt!
Vegyük csak példának a telefon töltőjét. Azt hihetnénk, ha nincs csatlakoztatva hozzá készülék, nem fogyaszt, pedig ez nem így van. A bennük lévő transzformátor fogyasztja az áramot. Igaz, hogy nagyon keveset, de ez egy év alatt néhány kWh-t is kitehet.
Mindez a számítástechnikai eszközökre is igaz. Az asztali számítógép, a nyomtató, a szkenner készenléti üzemmódja fölösleges, használat után kapcsoljuk ki. Nézz körül a háztartásodban! Sokkal több készenléti üzemmódban lévő készüléket találsz a TV-től a mikrohullámú sütőig, mint amennyi elsőre feltűnikl. Ezek éves fogyasztása összeadva több kWH, vagyis akár több ezer forintos költség.
Spórolj a rezsin okosan a konyhában is!
A konyhában számtalan mód van arra, hogy energiahatékonyan tároljuk az élelmiszereinket, főzzünk, mosogassunk. Főzésnél például segítségünkre lehet a kukta vagy a több rétegű talppal rendelkező lábas, ami a tűzhely kikapcsolása után is sokáig tartja a meleget.
10. Hogyan használjuk energiatakarékosan a hűtőt?
A hűtőszekrény működtetése is történhet energiahatékony módon. Eleve érdemes háztartási nagygépekből korszerűbb, a lehető legkevesebb áramot fogyasztó modelleket beszerezni.
Ha régi típusú, azaz nem No Frost vagy Low Frost hűtőszekrényed van, tehát nem rendelkezik önleolvasztó képességekkel, kerüld a jegesedést, mert az csökkenti a hűtőszekrény hatékonyságát. Vagyis, ha nem olvasztod le gyakran, több áramot fogyaszt.
Korábban ügyeltél a hőmérséklet beállítására? Télen, a hűtőtér akár + 4-5 C fokos lehet, nyáron alacsonyabbra állíthatjuk. A mélyhűtőnél nem kell feltétlenül kihasználni a maximális lehetőséget, -18 fokon biztonsággal tárolhatjuk az ételeket.
Az sem mindegy, hova helyezzük a hűtőszekrényt. Akinek lehetősége van rá, az tegye egy hűvös kamrába, a lakásban pedig olyan helyre, ahol nem süt rá a nap, és nincs közel a tűzhelyhez.
Emellett minél jobban telerakjuk a hűtőt és a mélyhűtőt, annál jobb a hatásfoka.
11. Mosogatógépek
Miért éri meg jobban, ha mosogatógépet használunk? Ha felteszed magadnak ezt a kérdést, elsősorban gondolj a vízfogyasztásra. Ma már szinte mindenki folyó vízzel mosogat, amivel több víz megy el, mint amennyit a mosogatógép használ. A készülék áramfogyasztásától nem kell félni, csak jól kell választani gépet és programot.
Még vásárlás előtt ellenőrizd az energiacímkén, milyen energetikai besorolású a berendezés, és ha rendelkezik olyan használati útmutatóval, amelyben a programok energiafelhasználását is jelölték, olvasd el. Az sem mindegy, mennyi vizet használnak az egyes programok.
Ha a fentiekre a kérdésekre választ kapsz, akkor ki tudod választani, melyik a legköltséghatékonyabb program.
A takarékos üzemmódhoz a vízhőmérséklet, az edények mennyisége és a mosogatószer együttes hatása szükséges. Soha ne indítsd el a programot pár darab tányérral vagy pohárral, csak a tele töltet kifizetődő. Ha a mosogatótabletta kitűnő tisztító tulajdonsággal rendelkezik alacsonyabb hőfokon is, akkor gazdaságos a gép működtetése.
12. Mikrohullámú sütő
Szeretjük, mert megkönnyíti a mindennapjainkat. A fölösleges használatának azonban nincs értelme. A mélyhűtőből kivett élelmiszerek a hűtőszekrény polcán vagy a konyhaasztalon is kiolvadnak, ehhez csupán előre kell tervezni a főzést.
A mikrohullámú sütőkön a melegítési időt is be lehet állítani, hogy a sok felesleges percből ne legyenek egy év alatt órák és magasabb számlák.
Ha újat veszel, keress olyan típust, ami ECO üzemmóddal rendelkezik. Ennek a Samsung mikrohullámú sütőnek az az előnye, hogy az ECO üzemmóddal jelentős mértékű energia takarítható meg. Mivel a sütésen kívüli alapvető funkciók használata csak minimális mértékű energiafelvétellel jár, az alacsonyabb villanyszámlának köszönhetően jelentős összeget takaríthatsz meg.
13. Cseréld le a régi háztartási kisgépeket is!
Néha azért ragaszkodunk a régi háztartási kisgépeinkhez, mert azok még éppen működnek, és megszoktuk őket. Időnként érdemes felülvizsgálni, nem lenne-e értelme egy kevesebbet fogyasztó, korszerűbb modellre cserélni. A világ ipara abba az irányba halad, hogy minél kevesebb energiafelhasználással minél hatékonyabb eszközöket gyártson. Bár környezetvédelmi szempontból támogatandó az az elv, hogy inkább javíttassuk meg, és ne dobjuk el háztartási gépeinket, ezt az elvet felülírhatja egy olyan régi konstrukció, ami „eszi” az áramot.
Mosás okosan
14. Takarékos mosógéphasználat
A mosógép jellemzően az az egyik olyan háztartási eszköz, amelyet energiatakarékosan tudunk használni. Míg korábban ha kellett, ha nem, 60 fokon mostunk szinte mindent, sokan már egy ideje rájöttek, hogy a jelenlegi mosószerekkel az alig szennyezett ruhák miatt néha elég 20 vagy 30 C fokon mosni.
Szerencsére a legtöbb mai mosógép súlyautomatikával rendelkezik, és a töltetnek megfelelően adagolja a vizet. A rövid vagy ECO, azaz energiatakarékos programokat is érdemes kihasználni. Az ECO programokról érdemes pár szót szólni. Látszólagos ellentét, hogy ezek tartanak a leghosszabb ideig. A program mosási intenzitása kisebb, lassabban forog, így kevesebb áramot fogyaszt. Teljes töltettel, erősebben szennyezett vagy higiéniai szempontból alaposabb mosást igénylő ruhák számára tartogassuk ezt a programot.
A takarékosság ugyanakkor nem mehet az egészség rovására, ezen ne spórolj. Egyes textileket – konyharuhákat, törölközőket, zsebkendőket, textilpelenkákat – például egy járványos betegség miatt 90 C fokon kell mosni. Ha máskor nem használod indokolatlanul a mosógépet, a forró vizet, kiegyenlítődik a fogyasztás.
A fürdőszobában is spórolhatsz!
15. Fürdés helyett tusolás
A zuhanyozás köztudottan kevesebb vizet igényel, mint a kádban való fürdés. De nem csak a vízen spórolhatsz, hanem a víz felmelegítésén is, hiszen kevesebb mennyiségről van szó. Szabályozható tusolófejjel még jobban takarékoskodhatsz!
Gondolj a nyárra is!
Az elkövetkezendő években a nyári hőség, a vízhiány és a szélsősége időjárás egyaránt probléma lesz. A hőség ellen sokan csak a klímaberendezés beépítését látják megoldásnak, pedig adódnak más lehetőségek is.
16. Árnyékolással kitolhatod a klíma bekapcsolásának idejét
Különösen a nyitott, napfénynek kitett erkélyek és teraszok esetében igaz ez. A terasz fölé szerelt napellenző vagy napvitorla megakadályozza a fal és az üvegfelület átforrósodását, ezáltal a szoba hőmérséklete is kellemesebb lesz.
17. Klímahasználat
Klímaberendezést csak akkor érdemes használni, amikor már minden trükköt bevetettél előzőleg: éjszakai alapos szellőztetés, napközbeni árnyékolás, ház környékének teleültetése fákkal, a konyhában olyan ételek készítése, amelyek egyáltalán nem, vagy csak rövid ideig igényelnek melegítést stb.
A hőmérséklet beállításánál ügyelj arra, hogy a kinti és a benti hőmérséklet között ne legyen túl nagy különbség, mert az egészséged rovására mehet. Ha kint 38 C fok van, a szobában a 25-26-27 fokot kellemesnek érezzük.
18. Gyűjtsd össze az esővizet locsoláshoz
Ivóvizet locsoláshoz használni nemcsak bűn, de pénzkidobás is. Gondold át jövő tavaszra a fúrt kút lehetőségét, de addig is és amellett is gyűjtsd az esővizet a kertben. Az ereszcsatornák kifolyóhoz állíts be nagy gyűjtőedényeket, a járdák, beállók folyókáiból összegyűlt csapadékot szintén gyűjtsd össze. Az esővizes hordóhoz a szivattyút a Primanet webáruházból megrendelheted.
Plusz 1 tipp a rezsi csökkentéséhez
19. Energiahatékony háztartási gépek
Takarékosság, energiahatékonyság – a legkevesebb áramot fogyasztó háztartási nagygépek című blogbejegyzésünkből megtudhatod, melyek a nálunk kapható háztartási gépek közül a legenergiahatékonyabbak.