Tizenkét szénmonoxid-riasztó szerepel a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság pozitív listáján. A szervezet azután kezdte meg a berendezések alaposabb bevizsgálását, miután tavaly 20-ból 19-et nem találtak megfelelőnek.
A lista mellett található olyan is, amely a tiltott eszközöket tartalmazza. Érdemes mindkettőt tanulmányozni, a tiltólistát akkor, ha ellenőrizni akarjuk, hogy a már megvett készülék valóban megvédi-e az életünket baj esetén, vagy ha bizonytalanok vagyunk a kiválasztott típus minőségében. Ha valamelyik készülék nem szerepel a pozitív listán, az még nem feltétlenül jelenti, hogy biztosan rossz, elképzelhető, hogy még folyamatban van a vizsgálata, vagy újonnan került piacra.
A fogyasztóvédelmi hatóság által eddig vizsgált CO-érzékelők
A bevizsgált készülékek listája
Az ajánlott és a tiltott riasztók listája is megtekinthető a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság honlapján:
http://www.nfh.hu/node/7984
A PrimaNet.hu online szakáruházban található készülékek mind megfelelnek az előírásoknak, kizárólag megbízható forgalmazók termékeit találja nálunk. Az árak már 10 900 forinttól kezdődnek, természetesen az olcsóbb készülékek is teljes körű védelmet nyújtanak. A riasztók fény-és hangjelzéssel működnek, biztos, hogy a legmélyebb álmából is felébresztenek bárkit, ha arra van szükség.
Szén monoxid mérgezések oka
A szén-monoxid mérgezés egyre súlyosabb probléma hazánkban is. A balesetek növekvő száma részben abból adódik, hogy az új épületekben a műanyag nyílászárók tökéletesebben illeszkednek, mint a hagyományosak, így nem engedik a természetes légmozgást.
A másik probléma a kémények, fűtőberendezések átvizsgáltatásának elhanyagolása. Középületekben már az építési hatóság is előírja CO-érzékelő, vagy riasztó felszerelését, otthon pedig mindenki saját belátása szerint gondoskodhat a biztonságról. Miután a szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, érzékszervekkel nem állapítható meg a jelenléte, csak műszerrel.
Hasznos tanácsok
• A szén-monoxid érzékelő életet menthet, de a megfelelő készülékek is csak akkor biztonságosak, ha azokat jól használjuk.
• Érdemes olyan terméket venni, amelyhez van részletes leírás, magyar nyelvű használati útmutató.
• Tanácsos ezeknek a készülékek felszerelését szakember segítségével elvégezni.
• A szerkezeteket célszerű 1–1,5 méter távolságra elhelyezni a fűtőberendezéstől. Lehetőség szerint az alvás vagy állandó tartózkodásra szolgáló helyiség felé nézzen 1,5–2 méter magasságban, a falak sarkától pedig minimum 30 cm távolságban.
• Mindegyik riasztón kell lennie egy teszt- vagy próbagombnak, amellyel megbizonyosodhat a vásárló, hogy a készülék valóban működik.
• A hatóság nyomatékosan felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy ezek a termékek csak a gyártó által meghatározott ideig használhatóak, ezért különösen fontos a készüléket legkésőbb a határidő lejártakor kicserélni.
• A fűtőberendezéseket minden évben ellenőriztetni kell, és arról is gondoskodjunk, hogy a kéményseprők elvégezhessék a rendszeres ellenőrzést.